Jitka Čvančarová o natáčení filmu Nabarvené ptáče: Cítili jsme, že zhmotňujeme poslání
Režisér Václav Marhoul seskupil lidsky silnou skupinu – ten, kdo přijel na natáčení mezi štáb, odjel s pocitem sounáležitosti. Tak herečka Jitka Čvančarová popisuje atmosféru natáčení filmu Nabarvené ptáče, který vstupuje do českých kin.
Čtěte také
Herečka neskrývá svůj obdiv k Václavu Marhoulovi, který je v jedné osobě režisér, scenárista i producent. Hluboké téma příběhu pak nabízí zvláštní atmosféru. „Všichni cítili, že točíme více než film, že zhmotňujeme poslání,“ vysvětluje.
O tom, zda přijme roli, se rozhodovala velmi dlouho – potřebovala si být jistá, že se na place stoprocentně odevzdá příběhu. Člověk po roli plné násilí totiž příliš netouží. „Ale víte, že musíte… Ti, co vnímají příběh jako já nebo Václav, tak mi asi porozumí,“ říká.
Na konci filmu se nadechnete
Ve filmu není žádná hudba a téměř se v něm nemluví. V posledních vteřinách ovšem zazní závěrečná píseň, která přesahuje do titulků. Nazpívala ji právě Čvančarová: „Je to hebrejská píseň, zpívala jsem ji na adventním koncertě na Vyšehradě. A Václav přesně věděl, že tuhle tam potřebuje.“
Herečka radí, aby lidé vydrželi v kině až do konce, protože film v závěru nabízí katarzi, smíření i naději… „Když dojdete k tomu konci, tak se nadechnete,“ ubezpečuje Čvančarová s tím, že tato zkušenost bývá u filmu nezvyklá.
V Benátkách pochopili vzkaz
Na filmovém festivalu v Benátkách sklidil film ovace, někteří diváci se ale zvedli a předčasně odešli. To je podle herečky pochopitelné – někdo je citlivý a neunese to. „Dnešní divák je vychováván k tomu, aby nepřemýšlel a lehce se odreagovával. A mně to přijde málo,“ argumentuje.
Oceňuje také, že film v Benátkách získal cenu, kterou uděluje studentská porota. „Pochopili ten vzkaz. Máte naději, že svět může být lepší,“ pochvaluje si Čvančarová.
Související
-
Nabarvené ptáče je projekt mého srdce, vyznává se filmař Václav Marhoul
Jedenáct let. Tak strašně dlouho trvalo, než se Václavu Marhoulovi v jeho umělecké líhni vyklubalo Nabarvené ptáče. Nelituje, prohlásil v Blízkých setkáních.
-
Nabarvené ptáče je úkazem české tvorby. Emočně vás vyždímá, přistoupíte-li na nekompromisní formu
Devět dní po světové premiéře na festivalu v Benátkách vstupuje do kin Nabarvené ptáče. Film, o kterém posledních několik týdnů všichni mluví a shodují se na tom, že ho vlastně nechtějí vidět.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.