Jaroslav Tomsa

21. březen 2010

Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás – to je věta z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, která proslavila nedělního hosta Václava Žmolíka, bývalého kaskadéra a v současnosti malíře Jaroslava Tomsu. Jako kaskadér se objevil ve více než sto filmech, ale snímků, na nichž spolupracoval jako koordinátor, bylo mnohem víc. V několika filmech také hrál a na svém kontě má i dvě hlavní herecké role. Jaroslav Tomsa ve vysílání Víkendového Radiožurnálu zavzpomínal na svoje kaskadérské začátky, přiblížil, co všechno by měl dobrý kaskadér umět, a prozradil také, do jaké nejnebezpečnější situace se při natáčení dostal.V pondělí 22. března bude hostem Ivan Kytka, novinář působící ve Velké Británii.

Jako kaskadér se začal živit na konci 60. let. Jeho úplně prvním filmem byl americký snímek Most u Remagenu, který se natáčel u středočeské Davle. „Bylo to nádherné. Sice už jsme měli něco za sebou, ale pády do krabic jsou vždycky něco jiného než pády do vody – to nám tolik nevadilo,“ vzpomíná Jaroslav Tomsa na natáčení, při němž se tehdy začínající čeští kaskadéři učili od amerických filmařů.

Většina lidí považuje kaskadérské povolání za velmi nebezpečné, Jaroslav Tomsa však s úsměvem konstatuje, že každé povolání je nebezpečné a kaskadérské kousky musí být vždy velmi dobře bezpečnostně zajištěny. Určité riziko, které i přesto při natáčení kaskadéři podstupují, musí být podle něj vyvažováno jejich šikovností.

Nejnebezpečnější situace potkala Jaroslava Tomsu zcela nečekaně při natáčení filmu Hrozba. Měl předvést zdánlivě běžný pád z hořícího potrubí ve výšce osmi metrů do krabic. V klíčový moment však zafoukal vítr a oheň se rozšířil tak, že kaskadéra, který čekal na vhodný okamžik, nepříjemně popálil. A „otec“ českých kaskadérů v rozhovoru s Václavem Žmolíkem přiblížil i další zajímavé situace z natáčení, do nichž se dostal on sám nebo někteří jeho kolegové.

Proč při natáčení veleúspěšného snímku Titanik prováděli nejnebezpečnější scény jen Američané a Češi? Jak se dostal k malování obrazů a grafice, kterým se věnuje v poslední době? Také tyto otázky položil legendárnímu českému kaskadérovi Václav Žmolík. A své dotazy posílali do vysílání také posluchači Radiožurnálu. Všechny odpovědi Jaroslava Tomsy si poslechněte ze záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Jaroslavem Tomsou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.