Jaroslav Foldyna, poslanec

Největší audioportál na českém internetu

Jaroslav Foldyna | Foto: Ústecký kraj

Rozhovor s poslancem Jaroslavem Foldynou o tom, zda je podstatou situace na Šluknovsku rasový problém, nebo jde o kriminální záležitost, i proč jsou kdysi klidní obyvatelé ochotni naslouchat výzvám k fyzické likvidaci Romů

"Dnes již na Šluknovsku nežijeme v míru, kdy bychom si mohli dovolit přemýšlet o tom, jak začlenit sociálně slabé a nepřizpůsobivé do většinové společnosti." To je věta z otevřeného dopisu poslance Jaroslava Foldyny a senátora a starosty Rumburku Jaroslava Sykáčka. Víkend jim dal do značné míry za pravdu. Ve Šluknovském výběžku bylo zejména v sobotu nasazeno 600 policistů, těžkooděnci zasahovali obušky, nad regionem létaly 3 policejní vrtulníky. Došlo ke zranění 6 lidí včetně 3 těžkooděnců. A vzduchem létaly kameny. Jak situaci na severu Čech uklidnit? Více ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Přeji vám dobré odpoledne. Poslanec na Českou stranu sociálně demokratickou zvolený v děčínském obvodě Jaroslav Foldyna. Dobré odpoledne, pane poslanče.

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Dobré odpoledne.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Připomínám, že panu poslanci Foldynovi můžete klást otázky zejména prostřednictvím profilu Facebooku pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Pane poslanče, vy tvrdíte, že není čas na přemýšlení o tom, jak menšinu začlenit do většinové společnosti, minimálně tedy na severu Čech. Na co je tedy na Šluknovsku čas?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Tak já si myslím, že na to jsme měli 20 let čas a samozřejmě jsme na to přišli, nicméně ta aplikace je mnohem složitější a všechny vlády do roku, do roku 89 do dneška to významně podcenily. A ten problém, který tam je, teď není o začleňování, ale o nastolení práva a pořádku.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To znamená, že nejde o rasový problém? O problém, řekněme, kontaktu 2 etnik, bílého a romského? Je to čitě kriminální problém?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Já si myslím, že abychom řekli, že občané Šluknovského výběžku nebo Děčínska jsou rasisti, to bych se styděl říct. Já bych si to nikdy nedovolil to takhle..

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Počkejte, pane poslanče, to mě správně nechápete. Já se neptám, jestli jsou, řekněme, většina v tom regionu rasisti. Já se ptám, jestli ten problém je rasový?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Není rasový, ten problém je sociální a z toho plyne, že pro určité etnikum je velice složitější, těžší, a to dává jakoby tomu ten etnický podtext, nicméně že by to bylo samo o sobě rasovým podtextem nebo etnickým, to si nedovedu, to si nemyslím. Vychází to z té situace hospodářské a sociální v tom daném regionu a dopadu na toto etnikum, o kterém teď mluvíme, to znamená o Romy.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Na druhou stranu já mám před sebou ten otevřený dopis vás a pana senátora Jaroslava Sykáčka, který jste adresovali ministru vnitra Janu Kubicemu. A v něm hned na druhé stránce vypočítáváte důvody pro to, proč jste přesvědčeni o tom, že rapidně vzrůstá kriminalita na Šluknovsku. A vypočítáváte to na několika, řekněme, kriminálních činech, ze kterých viníte jen, nebo uvádíte ty činy jen ty, které spáchali Romové, žádné jiné. Tak je to, ten problém je opravdu...

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Říkám, ta sociální a hospodářská situace na tuto skupinu obyvatel dopadá mnohem obtížnějš a je mnohem jaksi víc zatížena tato skupina a z toho plyne ta její trestná činnost, ano.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Ta trestná činnost Romů dnes, v této době, je vyprovokována, řekněme, špatnou hospodářskou situací či sociální, jejich, podle vašeho názoru.

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Ano, /nesrozumitelné/, ano.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pane poslanče, vy a vaše politická strana, tedy Česká strana sociálně demokratická, jste byli v čele jedné z prvních demonstrací 26. srpna v Rumburku proti rostoucí kriminalitě v regionu. Nemyslíte si, že jste tím ukázali určitý směr vašim následovníkům, kteří poté s různými hesly, třeba tento víkend, demonstrovali proti Romům?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Já si myslím, že ten záměr a snaha sociální demokracie ve Šluknovském výběžku, konkrétně v Rumburku, byla otevřít otázku toho daného problému a situace života všech občanů ve Šluknovském výběžku. To, že se toho někdo uchopí za jeden konec, pouze za ten jeden jediný konec a svými extrémními postoji to hrozí, to, že tomu dávají určité typy médií jakýsi prostor a palcové titulky, to je otázka druhá, to není otázka sociální demokracie.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já vím, ptám se na to, vy jste poslanec z daného regionu, vy se s místními starosty i s místními lidmi znáte, vy znáte tu situaci už po celých 20 let, ještě déle, tak jestli to byl vůbec dobrý nápad v tak výbušné situaci svolat na rumburské náměstí shromáždění, demonstraci a myslet si, že se celá ta situace, řekněme, nerozvine do daleko nepříjemnějšího stavu?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Pane redaktore, politik nemůže chodit na ulice jenom když chce před volbama hlásat jakési sliby a chtít od voličů hlasy. Politik musí do té ulice, když je nějaký problém. A ten problém ve Šluknovském výběžku obecně je a my jsme k tomu problému se museli postavit čelem.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A pardon, to jste se k němu postavili tak, že jste svolali v momentě, kdy byli lidi nažhaveni vymlátit okna romským ubytovnám, tak že jste svolali veřejné shromáždění?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Ne, takhle to není. My jsme to veřejné shromáždění svolali pod tím dojmem a tlakem té veřejnosti, která s politiky chtěla jednat. V té dané chvíli se prostě o podobné věci pokoušely jiné skupiny a kdybychom to neudělali v této fázi a této chvíli tím způsobem, tak jsme nechávali prostor tomu, že by jediným politikem, který osloví voliče, je pan Vandas. To bysme přeci asi nechtěli.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Před tou demonstrací, toho 26. srpna, měští strážníci v Rumburku roznášeli letáky, kde starosta a senátor pan Jaroslav Sykáček psal, cituji: "Obáváme se, aby v rumburských ulicích nedošlo k násilí, které by se vymklo kontrole a aby se zde nekonaly hrůzy, které se nedávno odehrály v Londýně." To opravdu naprosto jaksi logicky sedí k tomu, že vzápětí poté bylo svoláno shromáždění, které byť po vašem formálním rozpuštění, které ale nikdo neposlouchal, se jaksi vyvinulo do nějaké demonstrace, která potom táhla Rumburkem kamsi.

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Podívejte se, pane redaktore, opakuji, to je vyvrcholení toho, jak 20 let pražské vlády přehlíží problémy v regionech a jakým způsobem se dívají na děčínský okres, na Šluknovský výběžek. Jim je šumafuk co se 120 kilometrů od Prahy děje. To je prostě ten problém. A že se teďko tak toto jaksi stlačilo a vyvrcholilo, to není problém Jaroslava Foldyny nebo Jaroslava Sykáčka, ale zeptejte se pana Nečase, proč zbaběle nepřijel.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pokud se nepletu a dobře jsem četl vyjádření předsedy vlády, tak on říkal, že není na předsedovi vlády, aby jednal na ulici s protestujícími lidmi. Myslíte si, že nemá pravdu?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Ano, to říkal i pan Jakeš v roce 89, že ti lidé na té ulici jsou nějací jiní, než ti, kteří ho potom půjdou volit. Já si myslím, že to takto není. Veřejnost chce, aby politik dal najevo, že o ten problém má nějaký zájem a já si myslím, že v té chvíli, když starostové psali ten dopis, a já jsem u toho byl, věděli, co dělají. Zastupují 57 000 občanů a je to 18 slušných lidí, který si s tím problémem neví rady a není ho schopno řešit na úrovni komunální politiky.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Ještě z druhé strany, pane poslanče Foldyno, je podle vás v pořádku, že policie zasahuje nekompromisně, asi pravděpodobně v rámci svých mantinelů, proti demonstracím, které jsou svolávány a které probíhají proti Romům a proti takzvaným nepřizpůsobivým?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Sám jste řekl, že zasahuje v rámci svých kompetencí, to znamená dosahuje v rámci zákona. Jestliže někdo porušuje zákon a veřejný pořádek na jakékoliv demonstraci, tak je správné, že policie zasahuje. Kdyby policie nezasahovala, a my jsme všichni po tom volali, aby ta policie v tom regionu a v tom našem Šluknovském výběžku byla, tak asi bychom to opravdu měli jako v tom Londýně.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A mimochodem co byste si představoval, pane poslanče Foldyno, od současné vlády, respektive od Petra Nečase, jejího předsedy, že by měl udělat? Jaké osobní nasazení by měli předvést?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Já si myslím, že vláda by se měla zabývat 10 až 15 nejproblematičtějšími regiony, to znamená to je okres Bruntál, Děčín, Jeseník a tak dále, zasednout a nedělat rozhodnutí od stolu, to znamená v okrese Děčín je v této chvíli 9 380 nezaměstnaných, což dělá celých 16% z celkového podílu z Ústeckého kraje, položit si otázku proč to tak je a začít tu věc sofistikovaně řešit. Za 20 let, pane redaktore, u nás se zavřely textilky, sklárny, strojní průmysl, nevybudovala se dopravní infrastruktura, to znamená my jsme odpaďákem této republiky?

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já nevím, jste?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Asi ano, protože nejsme schopni, aby těch 119 000 obyvatel v okrese Děčín a 57 000, teda vycházíme z toho Šluknovského výběžku, mělo adekvátní životní úroveň. Prostě vláda se bude muset zabývat tím, jak dořešit dopravní infrastrukturu, dálniční přivaděč, 110 kilovolt příkon na Šluknovský výběžek, aby tam mohli přijít investoři. Když se podíváte na strukturu vzdělanosti, je jedna z nejnižších v republice, to znamená my jsme dokázali všechno říct, že bylo špatné před 50 roky, na druhou stranu nikdo nám není schopen vytvořit systém pobídek, vzdělanosti a jakéhosi umístění pracovních sil kvalifikovaných v našem regionu. My prostě na to regionálně nebo komunálně sami nestačíme. A jestliže vláda chce mít ohromné mandatorní výdaje, to znamená pan ministr Kubice řekl v neděli, že náklady na ty policejní zásahy obecně už přesáhly 10 milionů korun. Víte, kdybysme provozovali 2 až 4 obvodní oddělení policie a nelítali nám tam vrtulníky, možná, že ta situace by byla o něco lepší, nicméně to potřebujeme vládu, která by o těch věcech uvažovala v souvislostech.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Dlužno podotknout, že ještě před 5 lety tady byla vláda, ve které seděla Česká strana sociálně demokratická.

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Máte pravdu a já se v určitých okamžicích musím, ano, přiznat k tomu, že jsem očekával i od té sociálně demokratické vlády větší vstřícnost k dobudování infrastruktury v pohraničí.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu, poslanec za Českou stranu sociálně demokratickou Jaroslav Foldyna je dnes jejich hostem. Řekněte mi, prosím, pane poslanče Foldyno, pokud by nyní byla sociální demokracie u moci, tak co by její vláda pro Šluknovsko udělala?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Tak já si myslím, že ten Šluknovský výběžek, jak říkám, na možnost příchodu nových investorů nám chybí kapacita elektrické energie, to znamená 110 kilovolt příkon, který je stávající, je zhruba už 20 let po své životnosti. My potřebujeme přivést od Nového Boru do Šluknovského výběžku novou energii, to znamená ČEZ, vláda, která vlastní ČEZ, Česká republika, by se měla o tuto věc starat. Neměli bychom začínat...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pardon, to ale není bezprostřední řešení toho, co se teď děje na Šluknovsku.

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Ale tak jako buď budeme, ty řešení jsou v uvozovkách ve 3 rovinách. Jedno bezprostřední, to znamená zajistit pořádek a klid v regionu, to znamená aby tam byla nasazena policie v odpovídajícím množství a obvodních odděleních, to znamená bez vrtulníků, bez vodních děl, ale obvodní oddělení v jednotlivých obcích tak, jak jsme tomu byli doposud zvyklí a Šluknovský výběžek nějak žil.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pardon, zůstaňme, prosím, u toho prvního bodu, pane poslanče. Kolik obvodních oddělení by podle vašeho názoru, tedy, řekněme, ten standardních obvodních oddělení, mělo přibýt tak, aby tam nemuseli být na místě těžkooděnci a vrtulníky?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Pane redaktore, omlouvám se, nejsem připraven na přesný, detailní to, nicméně já jsem s panem ministrem Kubice o celé problematice mluvil, i na setkání s panem Lessym jsme o tom hovořili a připravují interpelaci ve smyslu, v současné době se stavy české policie v regionech stanoví zhruba podle počtu obyvatel, kteří v něm žijí. To se takto uvažuje zhruba od 60. let. My jsme si udělali srovnání nápadu trestné činnosti v jednotlivých regionech a Ústecký kraj, Praha a Morava severní mají největší nápad trestné činnosti. A poddimenzování té policie je tak významné, že bychom potřeboval zhruba několik, 200, 300 až 500 tabulkových míst do Ústeckého kraje, abychom byli schopni pokrýt ty komplikované regiony. Víte, že u nás je 63 nebo 67 takzvaných vyloučených ghett, takže prostě je to otázka o systematičnosti. A o tom jsem mluvil s panem ministrem Kubicem. Já vám teďko neumím říct, jestli je potřeba 5 nebo 8 obvodních oddělení na Šluknovský výběžek.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Chápu. Může v tomto ohledu udělat vláda České republiky něco, aby se situace uklidnila? Aby přestaly probíhat demonstrace, aby se lidé nepokoušeli chodit a vytloukat okna či napadat nepřizpůsobivé či Romy, chceteli, a tak dále?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Myslím si, že ano. Samozřejmě, že prvním krokem bylo to, že ministr Kubice a pan prezident Lessy přijeli do regionu, ustavila se tam ta speciální jednotka, která je v posile, nicméně teď uvažují o tom, že najdou peníze na tu motorizovanou jednotku pro Ústecký kraj. Následně, si myslím, že je třeba najít zdroje na vytvoření a doplnění té části obvodních oddělení ve Šluknovském výběžku. To by mohlo do jisté míry v uvozovkách stabilizovat tu situaci, aby obě strany toho problému viděly, že stát je schopen se postarat o veřejný pořádek a bezpečnost. To je první krok a myslím si, že lze ho realizovat v řádech měsíců.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Vy, pane poslanče Foldyno, sám v tom otevřeném dopise popisujete, že situace na severu Čech gradovala poté, co došlo k sestěhovávání sociálně slabých romských rodin z jiných částí Ústeckého kraje a také z Prahy a Brna. Jak byste tomu chtěl do budoucna zabránit? Čistě modelově, jak byste chtěl zabránit rodině, která žije v Chomutově, romské rodině, aby se nesebrala a nepřestěhovala do Rumburku?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
No, já si myslím, že starostové Šluknovského výběžku připravili takové desatero, ve kterém vyjadřují legislativní změny a jednou z těch legislativních změn je možnost, aby byli schopni regulovat počet obyvatel na 1 bytovou jednotku, to znamená jestliže když otevíráme restauraci, tak nám hygiena stanoví na počet míst, které v té restauraci máme, počet toalet. Není možné, aby v bytě 1+1 bydlelo 30 lidí, kteří jsou tam trvale nahlášeni nebo byli vůbec trvale hlášeni v místnosti, která není vhodná k obývání, to znamená je potřeba vytvořit celou řadu legislativních úprav, které obcím dají do ruky tento nástroj.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já tady teď mám před sebou vyjádření, které je staré zhruba 4 dny, starostky Evy Džumanové ze Šluknova, která říká: "Začneme s pravidelným kontrolami sociálního odboru ve spolupráci s městskou i státní policií, zaměříme se na to, kolik lidí v bytě bydlí, kolik má metrů čtverečních, kdo tam pobírá sociální dávky nebo jestli tam nedochází k jejich zneužívání." Promiňte, pane poslanče, ale to vypadá jako kdyby se teď minimálně někteří starostové až teď probrali a zjistili, že nějaké nástroje v ruce mají.

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
To znamená, že to budou kontrolovat, ještě neznamená, že mají nástroje, zákonnou možnost ty věci významně ovlivnit. To znamená rozhodnutí o trvalém pobytu není o tom, jestli v tom daném bydlišti nebo bytě je jeden záchod a 18 lidí. Tam je rozhodnutí majitele domu nebo nemovitosti, který dává svolení s přihlášením. Vy nemáte možnost mu to odepřít v případě, že tam je jedna toaleta, protože v této chvíli není zákonná norma, která by na bytovou jednotku omezovala počet obyvatel.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pane poslanče, bylo by řešením to, co představili nedávno například poslanci za Občanskou demokratickou stranu Ivana Řápková a Jan Kubata, tedy například změnu zákona, která starostům umožní zakázat na 3 měsíce pobyt těm lidem, kteří opakovaně spáchali přestupek v to místě a nemají v místě trvalé bydliště?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Já si myslím, že já jsem tomu hovořil. Já si myslím, že v této chvíli, dokud jsme nenabídli alternativu řešení, to znamená všechny tyto věci jsou výsledkem jakési sociálně hospodářské situace. Jestliže nejsme schopni říct A, tak nemůžeme říkat už rovnou B. A co bysme s těmi lidmi a kam bysme je podle paní Řápkové vyhnali? Já tomu nerozumím teďko. V této chvíli toto není ten nejzásadnější problém. Zásadní problém je vymahatelnost práva, hygienické normy, trestní odpovědnost. Na Slovensku dnes zavedli trestní odpovědnost rodičů za úkony svých dětí. To je jeden z dalších problémů. Já jsem před rokem byl v Jiříkově na škole, jsem řešil konflikt mezi učitelkou a některými dětmi, jejím manželem. Dodneška to není vyřešený, protože ten konflikt spáchaly děti, následně se do toho zapletli dospělí, tady prostě není zajištěna rovnoprávná vymahatelnost práva.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To jsou všechno věci, o kterých mluvíte, vyjma tedy, řekněme, momentálního navýšení peněz či zřízení dalších stanovišť policejních v daném regionu. Ty ostatní věci jsou relativně dlouhodobé. Opravdu si myslíte, že něco z těch opatřeních, o kterých jste, pane poslanče, mluvil, zklidní situaci právě teď, horizontu třeba měsíce?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Tak to první minimálně to, že policie jaksi obnoví svoji činnost v regionu, to znamená normální činnost, na určitých obvodních odděleních zvedne stavy. Ale jestliže nebudeme uvažovat o tom, že stát vytvoří pracovní místa pro lidi, kteří jsou pracovně vyřazený, to znamená máme zhruba 8 typů různých dávek. Místo těch 8 typů různých dávek převeďme ty prostředky z MPSV, z ministerstva práce a sociálních věcí na ministerstvo vnitra, které je dá obcím, které by zřídily sociální centra, to znamená pracoviště pro lidi pracovně vyřazených. Nejdřív je potřeba lidem nabídnout práci a jestli se oni vyřadí z toho procesu, to znamená oni tu práci nepřijmou místo těch dávek, abychom jim dali adekvátní jako možnost výdělku, ta potom hledejme východiska v represi. Nejdřív je potřeba hledat souběžně nebo respektive ne nejdřív, je třeba souběžně hledat i ta standardní východiska, to znamená zaměstnanost lidí, kterých je stále více a více, pracovně vyřazených.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Vy jste sám o té nezaměstnanosti mluvil, přece v Ústeckém kraji ve chvíli, kdy se nezaměstnanost pohybuje někde mezi 13 až 16% podle daného regionu, tak kde chcete vzít práci, kterou byste takto nabídl právě sociálně vyloučeným?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Tu práci bych zřídil z prostředků, které vyplácíme na různé typy těch dávek a dávali bychom peníze za práci. Důstojné je chodit do práce, zajistit lidem určité pracovní návyky. Já nechci...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já tomu rozumím, pane poslanče, ale o co jde? Jde o uklízení ulic?

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Jde o uklízení ulic, všechny ty technické služby, které města měly, tak se v 90. letech významně rychle privatizovaly. Tomu jsem rozuměl a pochopil, možná o to šlo. Nicméně v této chvíli máme před sebou ohromný problém, co s lidmi pracovně vyřazenými, kteří mají nízkou nebo žádnou kvalifikaci? Vytváříme tady systém sociální korupce, že ty lidi uplácíme. Na jednu stranu říkáme: "A teď nemáme peníze, zítra už vás tedy uplácet nebudeme," a divíme se tomu problému, jak se nám vyvalí někudy jinudy, to znamená není přeci pro ten stát a pro tu společnost jednodušší vytvořit podniky sociálních služeb, kde ti lidé přijdou do zaměstnání a jsou schopni si vydělat 8 až 12 000 korun za práci?

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Touto otázkou, kterou já ponechám, s dovolením, pane poslanče, bez odpovědi, ukončíme dnešních Dvacet minut Radiožurnálu. Poslanec za Českou stranu sociálně demokratickou Jaroslav Foldyna byl jejich hostem. Pane poslanče, díky za váš čas. Na shledanou.

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:
Já vám taky děkuju, na shledanou.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Martin Veselovský byl taky u mikrofonu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, přeji vám příjemný podvečer.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Ozvěn dne, Dvaceti minut Radiožurnálu i dalších zpravodajských a publicistických pořadů si můžete poslechnout v iRadiu.

Pokud se chcete našeho hosta na cokoli zeptat, dotaz mu můžete zaslat prostřednictvím mailové adresy 20minut@rozhlas.cz. Na otázky napsané do diskusního fóra bohužel hosté nemohou reagovat.

autor: mav

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.