Jaroslav Brabec, režisér a kameraman

22. květen 2012

„Každý režisér si musí na látce, kterou zpracovává, najít něco osobního,“ domnívá se režisér a kameraman Jaroslav Brabec, s nímž si v úterním Hostu Radiožurnálu povídala moderátorka Lucie Výborná.

Úterní host Radiožurnálu s sebou nosil často kameru, dnes dává přednost fotoaparátu a režisérské profesi, k níž ho svým způsobem přilákala Věra Chytilová. „Točit s Věrou znamená skočit do pekla,“ uvažuje s úsměvem Jaroslav Brabec. „Film je zvláštní útvar. Když vám o něj jde, musíte se o něj takzvaně poprat,“ popisuje s tím, že někdy je třeba se zamyslet a ze své původní představy ustoupit.

V případě silných témat si prý musí režisér odpovědět na základní dilema snímku. „Na otázky, které film klade, si musíte umět odpovědět. Pokud ne, přestanete se v něm orientovat. A to je vždycky špatně,“ domnívá se.

Jaroslav Brabec se sice soustředí na režisérskou profesi, přesto mu chybí pěkné záběry a vizuální momenty, které pozoroval z pozice kameramana. „Někdy je dobré být jen divákem a zapamatovat si podobné chvíle,“ míní. „Když stojíte za kamerou, soustředíte se i na různé technické záležitosti a záběry si někdy nemáte možnost užít,“ vysvětluje.

S Jaroslavem Brabcem si povídala moderátorka Lucie Výborná

V jakých okamžicích se pouští do přepisování scénářů? Na které herce nejradši vzpomíná? Kdy se plánuje vrátit za kameru? Kolik kamer při natáčení rozbil? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Jaroslavem Brabcem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.