Jan Mládek o protiruských sankcích: České firmy by mohly tratit až 2,2 miliardy

Ministr zemědělství Marian Jurečka na svém Twitteru napsal, že jsme „připodělaní“ z ruských sankcí. Má už vláda jasno, jestli bude, nebo nebude kompenzovat české firmy za dopady protiruských sankcí? Ptal se Martin Veselovský ministr průmyslu a obchodu Jana Mládka.

„Tomu výroku nerozumím,“ tvrdí Jan Mládek. „Ze zemědělské komunity jsem zaslechl vážnou obavu,“ dodává. Zemědělci se podle jeho slov obávají přesměrování produkce z Polska i jiných zemí do České republiky.

Co se týče průmyslu, české firmy by mohly tratit až 2,2 miliardy korun. „Stávající smlouvy však budou naplněny,“ připomíná s tím, že z tohoto důvodu začnou sankce dopadat až koncem roku. „V příštím roce to pocítíme naplno,“ tvrdí.

Čtěte také

„První reakce by měla být na podnikové úrovni i na úrovni státu. Je snaha přesměrovat exporty někam jinam,“ připomíná Jan Mládek. Údaj 2,2 miliardy korun odpovídá podle něj za předpokladu, že vláda ani firmy nic nepodniknou. „Je třeba udělat vše, aby ztráta byla co nejmenší,“ zdůrazňuje.

Co pro to hodlá udělat? Bude se v Česku těžit uran? A je stát odhodlán prosadit geologický průzkum pro případ výstavby jaderného úložiště i přes odpor obcí?

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...