„Jako když si dáte vyladit motor.“ Resynchronizační léčba pomáhá pacientům s pokročilým srdečním selháním už 25 let
S některou z nemocí srdce a cév přichází k lékaři 2 miliony Čechů ročně. Česko je přitom díky vysoce specializovaným kardiologickým centrům v léčbě srdečních onemocnění na světové špici. Například v pražském IKEM začali pacientům s pokročilým srdečním selháním zavádět oboukomorové stimulátory už před čtvrt stoletím, jako jedni z prvních Evropě. Dnes jich tu implantují až 250 ročně.
Před osmi lety byl 52letý pacient Tomáš na operaci srdce a dostal mechanickou chlopeň. Před rokem ale přišly komplikace.
„Dostal jsem infekční zápal plic a srdce mi přestalo fungovat, dá se říct, skoro úplně. Poslední rok jsem nemohl dělat v podstatě skoro vůbec nic. Ušel jsem třeba 200 metrů a musel jsem se zastavit, protože jsem to neudýchal,“ popisuje.
Kardiolog Lukáš Krýže se proto Tomášovi chystá voperovat biventrikulární defibrilátor, který mu zajistí fyziologičtější, tedy přirozenější aktivaci levé srdeční komory. Právě ta bývá totiž často příčinou srdečního selhání.
„Biventrikulárním přístrojem dokážeme srdce aktivovat z obou stran synchronně. Má ještě jednu elektrodu, která umožní defibrilaci,“ vysvětluje kardilog.
„Pacienti, kteří mají srdeční selhání, jsou výrazně více ohroženi nebezpečnými arytmiemi, které mohou být příčinou náhlé srdeční smrti. Tento přístroj celou dobu monitoruje elektrický signál a v případě, že zjistí, že arytmie nastala, tak ji začne léčit.“
Jedna, dvě, tři
Mezitím už pacient dostal léky a bude pod jejich vlivem pospávat. Nejprve si lékaři připraví na levé straně podklíčkové oblasti speciální kapsu. Až bude zákrok u konce, stimulátor do ní vloží. Teď už ale bere operatér do ruky speciální katetr a zavádí ho do žíly, která obkružuje srdce.
Do jedné z jejích větví se teď bude snažit umístit levokomorovou elektrodu,“ popisuje stručně začátek zákroku implantoložka Markéta Segeťová. „To je právě ta kruciální elektroda pro resynchronizační léčbu.“
Po jejím zavedení umisťuje lékař ještě defibrilační elektrodu do pravé komory a nakonec i síňovou elektrodu do ouška v pravé srdeční síni.
Stejný objem, lepší výkon
V mezičase technik Tomáš Vaculík programuje pomocí malého počítače stimulační přístroj, který operatér za chvíli vloží do těla pacienta. „Potom, až bude umístěn v pacientovi, změříme všechny tři elektrody a ověříme si, že to, co jsme změřili teď při implantaci, bude fungovat i pro připojený přístroj,“ vysvětluje.
Následně operatér vloží stimulátor do kapsy, vytvořené pod levým klíčkem pacienta a elektrody k němu přišroubuje. Zatímco operátor prošívá tkáň a uzavírá ránu, na EKG už je vidět rytmus srdeční stimulace.
„Pacientovi se zlepší funkce srdce, jako bychom si nechali vyladit motor. Nezvětšíme jeho objem, ale zlepšíme jeho výkon. Tak něco podobného je resynchronizační léčba,“ vysvětluje přednosta Kliniky kardiologie Josef Kautzner, který s těmito zákroky před 25 lety v IKEM začínal.
Druhý den lékaři ještě funkčnost implantovaného přístroje ověří a pacient půjde domů.
Související
-
Ovlivnit tlukot srdce? Naše regulační soustava je nad vším, co můžeme ovlivnit, přibližuje kardiolog
Díky spolupráci dvou pražských nemocnic a lékařské fakulty založil experimentální laboratoř. Kardiolog Petr Neužil popularizuje nové technologie a léčebné postupy.
-
Magazín Experiment: Jak se operuje srdeční chlopeň? A proč české koně míří do Kazachstánu?
Poslechněte si magazín Experiment.
-
Sám sobě kardiologem. Nová aplikace na hlídání srdce chrání před mrtvicí. Vyvinuli ji v Olomouci
Olomoucký start-up Kardi AI zvítězil v celostátní soutěži začínajících firem. Uspěl s aplikací umožňující z pohodlí domova monitorovat srdce na úrovni profesionálního EKG.