Jak žít ve světě, který bolí. Děti se ptají na duševní zdraví

16. prosinec 2022

Jak se máš? Touto zdánlivě jednoduchou otázkou uzavírá naše nejmladší rozhlasová redakce nový díl svého podcastu Děti se ptají. Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru se tentokrát zaměřili na náročné téma duševního zdraví, které je pro současnou generaci dětí bolavě aktuální. 

Společně s psychology a terapeuty odpovídali malým redaktorům Dismanova rozhlasového dětského souboru jejich kamarádi s osobní zkušeností.

Úplně na začátku museli malí redaktoři zjistit, co to vlastně duševní zdraví je a co si pod těmi dvěma slovy představit. Na tyto otázky jim odpověděl redaktor Radia Wave Petr Bouška, který toto téma dlouhodobě zkoumá ve svém podcastu Balanc.

Jeho informace Dismančata zavedly ke školní psycholožce Lucii Sušické, do Domu Tří přání za psycholožkou Zuzanou Benešovou nebo k psychoterapeutovi Janu Kulhánkovi. Ten mluvil mimo jiné i o vlivu digitálních technologií na psychiku dětí.

„Technologie samy o sobě neškodí. Jsou stejně jako oheň dobrým sluhou, ale špatným pánem. Ale pokud se z nich stane jediný zdroj zábavy nebo kontaktu s ostatními, tak to určitě škodí,“ potvrdil dvanáctileté Johance.

Čtěte také

Ke zdravému vývoji patří nějaká pestrost a hlavně osobní kontakty s lidmi. A to virtuální svět nezvládne. Musíme se s tím všichni naučit zacházet a hlavně v tom s dětmi víc počítat. Když třeba vznikaly sociální sítě, tak jejich tvůrci vůbec nepočítali s tím, že na nich nějaké děti budou. A je to hodně vidět,” dodává uznávaný psychoterapeut.

Nepanikař!

Děti se ale snažily zjistit i to, jestli můžou technologie jejich duševnímu zdraví také nějak prospět. Na to odpovídali Julie Hřebenová a Adam Bednář z týmu aplikace Nepanikař, která vznikla právě s tímto účelem.

„Jsou v ní třeba k dispozici dvě hry, které slouží k tomu, aby se člověk odreagoval třeba při panických nebo úzkostlivých stavech. Ale samozřejmě je tam i spousta kontaktů, rad a tipů, které člověku poslouží. Myslím, že člověk nikdy neudělá chybu, když tu aplikaci bude mít v telefonu,” doporučuje Julie Hřebenová.

Svědectví

Ve třičtvrtěhodinovém podcastu ovšem malí redaktoři nepřináší jen informace od vystudovaných odborníků. Celým podcastem společně s moderátorem provází posluchače příběhy dvou lidí, kteří mají s duševním onemocněním osobní zkušenosti.

Posluchač se s nimi seznámí v pěti blocích mezi jednotlivými rozhovory. Svěřují se s projevy svých onemocnění, popisují reakce okolí nebo i drsné zážitky z psychiatrických oddělení.

Celý podcast si můžete poslechnout na webu Radiožurnálu, v aplikace mujRozhlas nebo v dalších podcastových streamovacích službách.

autoři: Josef Kaňka , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio