Jak si čistit zuby ve vesmíru? Astronautům na ISS dorazily zásoby, mohou se tak pustit do dalších testů
Před pár dny k Mezinárodní vesmírné stanici dorazila nákladní loď Dragon americké společnosti SpaceX. Astronautům přivezla třeba čerstvé ovoce a zeleninu, ale také materiál na další výzkumy.
Nákladní loď minulý týden vynesla do vesmíru raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Na ISS dovezla přes 3300 kilogramů zásob: techniky, materiálů na výzkumy, ale třeba i jídlo. Kromě 15 kilogramů klasických potravin šlo o čerstvé ovoce a zeleninu, například cibule, cherry rajčata, papriky, jablka, citróny, pomeranče nebo avokáda.
Do zhruba 40 kontejnerů se dostaly i další oblíbené potraviny astronautů na ISS. Vědci totiž chtějí sledovat vliv jídla na psychickou pohodu posádky.
Další experimenty
Kromě jídla zásobovací loď Dragon na Mezinárodní vesmírnou stanici přivezla i 20 tisíc želvušek v zamrzlém stavu. Jde o extrémně odolné mikroorganismy, které astronauti nejdřív rozmrazí, oživí a pak na nich budou studovat vliv mikrogravitace nebo stresu.
Experimenty budou provádět také na sépiolách nebo na ústních bakteriích. Ty budou čistit zubní pastou a ústní vodou a při tom zjišťovat, jak ve vesmíru co nejlépe chránit zuby a dásně astronautů.
Čtěte také
Nové solární panely
Díky lodi Dragon se na ISS dostalo i šest výkonnějších solárních panelů. Jsou sice menší než ty současné, ale dvakrát tak účinné. Francouzský astronaut Thomas Pesquet a jeho americký kolega Shane Kimbrough je nainstalují při dvou výstupech 16. a 20. června.
Staré solární panely posádka nevyhodí – některé částečně zakryje, ale stále budou produkovat energii. Ta se bude hodit při dalším rozvoji Mezinárodní vesmírné stanice a taky při plánovaném příletu platících klientů a VIP osobností. Je mezi nimi i americký herec Tom Cruise, který chce ve vesmíru točit nový film.
Související
-
Budeme si už brzy skypovat z Měsíce? Evropská kosmická agentura chce Měsíc pokrýt signálem
Na Měsíci by v budoucnu mohla fungovat navigační služba stejně jako tady na Zemi. Na projektu pracuje Evropská kosmická agentura.
-
Stovky českých žáků se dotknou vesmíru. Do stratosféry vyšlou vlastní sondu
Změřit teplotu nebo vlhkost – a hlavně vyfotit si planetu Zemi z výšky 30 kilometrů. To všechno by v září měli dokázat žáci, kteří vyšlou balónovou sondu do stratosféry.