Jak se žije na Erasmu v Lotyšsku? Zima, tma a rovina, usmívají se čeští studenti. Domů se jim nechce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Riga, hlavní město Lotyšska
0:00
/
0:00

Zhruba sedm tisíc českých studentů odjelo vloni studovat do zahraničí, většinou na západ. Pro východní Evropu se rozhodne jen málo z nich. Josef a Hana si vybrali Lotyšsko. Povídal si s nimi reportér Ľubomír Smatana.

Jednak je jednodušší se sem dostat a pak mě taky zajímá kultura na východ od nás, přibližuje důvody, které ho zavedly do pobaltské republiky, Josef Kolář, student IT na VUT v Brně. „O Erasmu se říká, že kdo se chce flákat, jede na jih,“ směje se jeho kolegyně Hana Stoklasová, která studuje Českou zemědělskou univerzitu v Praze.

Čtěte také

„Já už mám za sebou jeden pobyt ve Finsku, kde to bylo hodně o učení a prakticky žádný sociální život, mimo jiné kvůli vysokým cenám. Proto jsem se teď rozhodla pro Lotyšsko,“ dodává s tím, že v Rize se byla podívat na skok už vloni. Lotyšská metropole ji zaujala, přestože leží v rovině a Haně se tak občas zasteskne po zvlněné české krajině.

Studium se prodraží

Studenti dostávají na Erasmu v Lotyšsku měsíčně zhruba 350 eur na pokrytí nákladů, což je necelá polovina zdejšího průměrného měsíčního platu. Lotyšští studenti přitom za semestr zaplatí až 2000 eur, a to i na veřejných univerzitách. Také ceny jsou v Lotyšsku celkově o něco vyšší než v Česku. Není proto divu, že životní úroveň obyvatel země není taková jako u nás.

Čtěte také

Studenti si mohou přilepšit prospěchovým stipendiem, což se větší části z nich také daří. Navíc v zemi, kde není tak vysoké procento vysokoškoláků se jim může poštěstit, že je už v prvním ročníku zaměstná nějaká firma, která jejich studium následně sponzoruje.

Lotyšsko v srdci

„Pobaltí není v České republice moc známé, málokdo u nás je schopný odlišit Lotyšsko od Litvy,“ připouští Josef Kolář. On si ale rovinaté Lotyšsko oblíbil natolik, že si studium v rámci Erasmu prodloužil na deset měsíců. A jeho kolegyně Hana Stoklasová o tom také vážně uvažuje.

autoři: Ľubomír Smatana , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související