Irena Pavlásková

13. listopad 2009

Naše kinematografie až trestuhodně zanedbávala tematiku nedávné minulosti, domnívá se režisérka Irena Pavlásková, která přišla v pátek dopoledne do studia Radiožurnálu představit svůj nový film Zemský ráj to na pohled. Film, který se odehrává za normalizace v komunistickém Československu, bude mít premiéru symbolicky 17. listopadu. V sobotu 13. listopadu bude hostem rybář a cestovatel Jakub Vágner.

"Zatímco v jiných bývalých komunistických zemích vznikaly naprosto pozoruhodné, vynikající filmy, kdy se přes lidské osudy ukázala tragédie té doby, u nás pořád nic," vysvětluje režisérka, proč se bez váhání rozhodla zfilmovat scénář spisovatelky Terezy Boučkové, dcery spisovatele Pavla Kohouta, jejíž poslední kniha Rok kohouta se stala v minulém roce bestsellerem.

"Vždycky se mi líbilo, když filmové příběhy vyprávěly osudy lidí, které byly zasazeny do nějaké konkrétní doby. Protože doba vás vždycky nějak ovlivňuje - formuje, deformuje vaše názory, postoje - vytáhne vždycky to nejlepší z vás, abyste se nějak postavili k určitým skutečnostem," přibližuje Irena Pavlásková základní princip, který se snaží využít ve všech svých filmech.

I její nový film Zemský ráj to na pohled je proto příběhem o mezilidských vztazích zasazených do doby normalizace v 70. letech. Je možné v příběhu najít postavy představující konkrétní osobnosti té doby, například z prostředí disentu? Irena Pavlásková potvrzuje, že kdo bude hledat tyto souvislosti se skutečností, jistě je ve filmu odhalí.

"Přistupovala jsem k tomu tak, že jde o filmové postavy inspirované skutečnými postavami. Nedělala jsem však jejich portréty. I při výběru herců jsem nedbala na fyzickou podobu, šlo mi o vnitřní náboj a vnitřní rozměr," dodává k tomu režisérka.

Na rozdíl od filmových postav, které jsou skutečností pouze inspirovány, by však dobové kulisy a kostýmy realitě odpovídat měly. I ony se totiž spolupodílely na celkové atmosféře tehdejší doby. Irena Pavlásková ve vysílání například prozradila, jak náročné bylo pro filmaře sehnat celou ulici, která by věrohodně připomínala stav domů v českých městech 70. let.

Lucii Výbornou také zajímalo, jaké vzpomínky má režisérka osobně na tuto dobu - jak vnímala tehdejší politickou situaci a jak se jí v ní žilo. Jak vznikalo herecké obsazení filmu nebo kdy vznikne film o Adině Mandlové, který nosí režisérka v hlavě už několik let? Odpovědi Ireny Pavláskové si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Jakubem Vágnerem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio