Hrát fotbal bez zraku? Jde to. Cyklisté z projektu Jedeme pro Světlušku si vyzkoušeli goalball

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Účastníci projektu Jedeme pro Světlušku si na chvíli vyměnili role. Vpravo je Martin Karlík v roli zpovídaného
0:00
/
0:00

Akce Jedeme pro Světlušku pokračuje. Tento týden už jezdci v rámci projektu na pomoc nevidomým svou jízdou vydělali 16 500 tisíce korun.

Do sedla dvoukola se tentokrát posadili moderátor pořadu Pochoutky Patrik Rozehnal a reportér Martin Karlín. Druhé dvoukolo si osedlali Tomáš Jirout a Petr Rubáček. „Na kole jezdím od malička, aktuálně vidím jen 10 % toho, co zdravý člověk,“ popisuje Tomáš Jirout před startem. 

Pondělní trasa zavedla všechny čtyři jezdce z Pardubic do Bítovan na Chrudimsku. Tam si vyzkoušeli speciální míčovou hru pro nevidomé goalball. S klapkami na očích hráli fotbal jen prostřednictvím  sluchu.

Vedoucímu tandemu Petru Rubáčkovi se v něm obzvlášť dařilo. Dal hned dva góly. Goalball přitom hrál poprvé. „Dva góly jsem navíc dal vůbec poprvé v životě,“ směje se. 

„Neviděl jsem vůbec nic. Nejhorší je, když míč úplně uteče za vás, nevíte kam, přestane vydávat zvuky… je to, jako když tápete ve tmě,“ přidává se moderátor Patrik Rozehnal, mimo jiné také autor dalšího gólu.

Cíl? Paralympiáda

Účastníky tandemu naučil goalball hrát Tomáš Jirout, člen české goalballové reprezentace. „Hraje se tři proti třem, brána je devět metrů široká. Všichni hráči jsou jak útočníci, tak brankáři. Je to něco mezi bowlingem a házenou, balon se musí hodit po zemi,“ vysvětluje.

Za každý kilometr, který cyklisté na dvoukolech ujedou, získá Nadační fond Světluška 500 korun. Peníze půjdou na pomoc slabozrakým a nevidomým. 

Jak dodává, Čechům se v tomto sportu na mezinárodní scéně daří. „Ve světě je až 90 týmů, Česká republika se pohybuje kolem 10. místa. Snažíme se samozřejmě dosáhnout i na paralympiádu, buď do Tokia, nebo do Paříže.“

Kromě goalballu měli tentokrát jezdci na programu i návštěvu pardubického TyfloCentra, které v Pardubickém kraji pomáhá lidem se zrakovým postižením a jejich začleňování do společnosti.