Hášimovci zpřístupnili lidem svou sbírku aut

Monarchové mívají zálibu v automobilech. Luxusní vozy je obvykle vozí od narození až po poslední cesty. Výjimkou v tomto směru nejsou ani jordánští králové. Ti si však, narozdíl od jiných, nenechávají svůj autopark jen pro sebe. Hášimovská dynastie shromáždila jedinečnou kolekci výjimečných automobilů a motorek. V Ammánu si ji může prohlédnout každý návštěvník Královského muzea.

Královské automobilové muzeum je součástí Národního parku krále Husajna. Tyto zahrady a sady se rozprostírají na 700 tisících čtverečních metrů v západní části jordánské metropole. Poměrně vysokému kopci dominuje obrovská nová mešita a na svazích vyrůstají další stavby. Národní park se má stát odpočinkovou zónou Ammánu, pro který je typický především beton, asfalt, prach a nedostatek zeleně.

Návštěvu automobilového muzea mohu s klidným svědomím doporučit i těm, kterým vůně benzínových výparů nic moc neříká. Expozice je moderní a snaží se každý královský vůz zasadit do doby, v níž jezdil.

"Muzeum bylo pro veřejnost otevřeno v roce 2003. Chceme našim i zahraničním návštěvníkům ukázat auta, která používali příslušníci hášimovského královského rodu. Ale to není hlavní cíl. Prostřednictvím těchto ušlechtilých vozů chceme přiblížit jordánskou historii. Ve sbírce máme více než sto vozů, většinou jde o dary králi Husajnovi," říká manažer muzea Cháled al-Sbúl.

Exponáty proto doprovázejí fotografie nebo videoprojekce z událostí, ve kterých se vozy objevily, jako jsou například vojenské přehlídky, státní návštěvy nebo také války. Některé části muzea jsou zařízeny dobovými předměty a podmalovány autentickou zvukovou kulisou. Na pozadí krásných starých strojů tak plasticky vyvstává obraz jordánských dějin dvacátého století.

"V muzeu můžete vidět auto, které královská rodina používala za první světové války. Pak vůz, ve kterém se princ učil řídit. Dále tu máme auto, kterým jezdil během studia na Královské vojenské akademii v britském Sandhurstu. Za ním stojí vůz pořízený pro korunovaci a svatbu nebo jiné slavnostní příležitosti. Dohromady tyto exponáty vyprávějí ucelený příběh," vysvětluje manažer.

Lincoln jordánského krále Husajna I.

Muzeum nechal postavit současný král Abdalláh II. na počest svého otce, krále Husajna I., který vládl od roku 1952 až do své smrti před deseti lety. Podle dochovaných vyobrazení měli všichni Hášimovci rádi dopravní prostředky - od koní až po rychlá kola. Někteří, jako například zmíněný král Husajn, docela uspěli i jako závodníci. Král Abdalláh I. zase každý pátek vyrážel svým vozem až do Jeruzaléma, kde se modlil.

Naleštěná plechová krása nemůže nechat lhostejným nikoho, ani ředitele našeho Vojenského historického ústavu Aleše Knížka. "Tady je lincoln, tady zase buick. Když si vezmete dnešní Audi TT a Chrysler Crossfire, tak je to úplně stejný tvar. Tento kabriolet je zase z doby, kdy se začalo zmáhat německého hospodářství a Mercedes začal vyrábět pořádná auta. Je mu 60, ale je to nádhera," rozplývá se nad exponáty Aleš Knížek.

Elegantní limuzíny, pancéřované vozy a kabriolety doplňují současná sportovní žihadla nebo auta vyrobená pro agenta Jamese Bonda. Jordánští králové mají ostatně filmy velmi rádi. "Toto vozidlo používal Lawrence z Arábie ve slavném stejnojmenném filmu. To bylo v roce 1916 - v dobách arabské revoluce. Auto bylo jedním z prvních na jordánské zemi," přibližuje manažer Královského muzea Cháled al-Sbúl.

Proto se nedá říci, který exponát je nejdražší nebo nejcennější. Každý představuje součást jordánské minulosti a některý i budoucnosti. Když totiž král Abdalláh II. auto potřebuje, zajde si pro ně do muzea a po akci ho zase vrátí zpět.

autor: mdo
Spustit audio