Francouzské bagety, sýry a české pivo. Na oslavy 80. výročí vylodění v Normandii dorazili i nadšenci z Olomouce

V Normandii si tento týden připomněli 80. výročí vylodění spojenců. Do operace Overlord, která započala 6. června 1944, se zapojily desítky tisíc vojáků, kteří přispěli k porážce nacistů. Na západní pobřeží Francie jejich hrdinství přijeli oslavit také zástupci vojenského klubu z Olomouce. Utábořili se nedaleko pláže Utah, kde se v roce 1944 vylodili američtí vojáci.

V českém vojenském ležení na normandské louce se právě obědvá. Luboš přiznává, že zrovna dojedl českou konzervu, jinak prý ale účastníci expedice samozřejmě konzumují francouzské bagety a taky výborné zdejší sýry. Zapít se to ale musí českým pivem. „Doplňujeme energii,“ usmívá se předseda military klubu Olomouc Tomáš Chorý.

Čtěte také

Čechů sem přijelo celkem osm. Doprovázejí je francouzští přátelé, kteří zrovna dnes pečují o jednoho z amerických veteránů na pláži Omaha.

Zatímco si povídáme, přelétá nám nad hlavou historická spojenecká letka – dva mustangy, dva spitfiry.

Skoro jako před 80 lety

Ve vojenském stanu, kterému se tu říká Pyramida, je osm dřevěných lůžek. „Jsou to plátěná skládací lehátka, která používala armáda Spojených států amerických. Jsou chytře promyšlená, a navíc se v nich dobře spí,“ pochvaluje si Tomáš Chorý.

Je zřejmé, že výprava z Česka vzala svoji misi opravdu poctivě – do Francie přijela s džípy, její členové nosí uniformy, spí ve vojenském stanu, ve vojenských spacácích...

„Snažíme se napodobit jejich tehdejší život, co nejvíc to jde, a pochopit, co vojáci zažívali a jak fungovali s prostředky, které měli k dispozici,“ říká předseda olomouckého klubu.

Plechoví pamětníci

Pro oslavy zvolili 90. pěší americkou divizi. „Vybrali jsme si ji, protože to byla divize, jejíž části se vylodily 6. června na pláži Utah. Jsme tady teď kousek od ní. Divize potom postupovala a skončila v Čechách. Její části vstoupily jako první na české území. Bylo to 16. dubna 1945,“ vysvětluje Tomáš Chorý.

Milan z olomouckého vojenského klubu

Na louce parkují dva historické džípy s českou poznávací značkou. Milan nasedá do Jeepu Willys MB z roku 1944, vytahuje sytič, přidává plyn a motor krásně naskočí. Druhého veterána představuje zástupce vedoucího klubu Richard: „Je to Ford GPW, vůz vyráběný identicky jako Jeep. Tento se pravděpodobně zapojil do bojů, protože ještě má dva průstřely. Není to ale prokazatelné.“

Čas přinesl smíření

Někteří členové olomouckého vojenského klubu jezdí do Normandie už 30 let a shodují se na tom, že si operaci Overlord rok co rok připomíná stále víc lidí. Proměnil se podle nich také přístup organizátorů a účastníků k Němcům.

Čtěte také

„Zažili jsme tehdy několik situací, kdy někam přijelo německé auto a francouzská policie ho z těch míst poměrně brutálně vypískala. To už se dneska změnilo. Snaha o usmíření je evidentní,“ srovnává zážitky z 90. let se současností Tomáš Chorý.

Letošní kulaté výročí vylodění spojeneckých armád si přímo na pláži Omaha vedle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britského krále Karla III. připomněl také německý kancléř Olaf Scholz.

autoři: Martin Balucha , and
Spustit audio

Související