Duka: Jsou tu prvky, které naši společnost deptají mnohem víc než inflace. Chybí nám pravda a láska
U příležistosti výročí 17. listopadu se u jednoho stolu sešli kardinál Dominik Duka a filosofka Tereza Matějčková. „Líbí se mi pojem pravdy, který je spjatý s tradicí, křesťanstvím, filosofií – pravda jako svědectví. Pro mě je důležitá pravda, která je krytá zkušeností, kdy člověk může dosvědčit ‚tohle jsem zažil‘,“ zamýšlí se Tereza Matějčková. Dodává, že lidé dnes postrádají naději. Čím se podle hostů vyznačuje pojem svoboda?
Související
-
Zastavit se je někdy větší výkon, než jít se všemi vpřed, zamýšlí se filozofka Matějčková
„Žijeme ve společnosti, ve které je důležitá specializace – ať každý dělá to, co umí. A to je škoda,“ říká filozofka Tereza Matějčková.
-
Co hýbe společností, musí být i tématem církve. Jinak budeme spolkem opožděnců, míní kněz Mohelník
Letošní valné shromáždění synody katolické církve provázejí mimořádná očekávání. Mají se radit o reformách, které mají podle papeže Františka vést k tomu, že církev bude otevřená všem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.