David Rath se obhajoval před veřejností. A řada lidí mu mohla uvěřit, říká Lenka Bradáčová

Dnes už bývalý soudce Ondřej Havlín půjde za korupci na šest a půl roku do vězení. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové jde o vhodný odstrašující příklad. Navíc se staví proti specializaci soudů, která by mohla vést ke korupčnímu chování.

„Věřím, že rozhodnutí soudu je generální prevence v podobě odrazení dalších potenciálních pachatelů trestné činnosti, aby se takových činů nedopouštěli,“ řekla v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným.

  • Rozhovor s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou o odsouzeném bývalém soudci Ondřeji Havlínovi a také o kauze Davida Ratha. Moderuje Jan
    Pokorný.
    " style="">
    Rozhovor s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou o odsouzeném bývalém soudci Ondřeji Havlínovi a také o kauze Davida Ratha. Moderuje Jan
    Pokorný.
    " style="">
    Rozhovor s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou o odsouzeném bývalém soudci Ondřeji Havlínovi a také o kauze Davida Ratha. Moderuje Jan
    Pokorný.
0:00
/
21:05

Případ bere jako selhání několika jednotlivců. Za klíčové však považuje především osobnosti soudce a státních zástupců, které jsou podle ní klíčové. „Zpronevěřili se svému poslání a výkonu funkce,“ hodnotí Lenka Bradáčová. Navíc se podle ní ukázalo, že justice má „sebeočistné“ mechanismy a umí si s podobnými případy poradit.

O korupční jednání se podle rozhodnutí soudu jednalo také v případu Davida Ratha, který byl nepravomocně odsouzený. Na počátku celého případu stálo podle Lenky Bradáčové trestní oznámení.

Čtěte také

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová odmítá komentovat výroky bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Připouští ovšem, že během procesu ji překvapil způsob obhajoby a především to, že mediální a veřejná obhajoba zastínila věcnou stránku obhajoby – polemiku s důkazy, která je u soudu běžná.


Případ Davida Ratha, to byla trestní věc, skutkově a právně složitá, ale nevybočovala z rozsahu. Vliv na publicitu mělo hlavně to, že se jedná o veřejně známou osobu.

„Obhajoba směřovala k bývalým voličům Davida Ratha,“ myslí si a dodává: „Nemusí to být bez odezvy, určité procento veřejnosti uvěří jeho slovům.“

David Rath trvá na své nevinně a v souvislosti se zadržením mluví o spiknutí. Co se stane, pokud by se ukázalo, že měl pravdu? „Proto jsou v demokratických systémech opravné prostředky, další stupně soudů, které chybu napraví. Počkejme, co ukáží další instance,“ uzavírá Lenka Bradáčová.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: jap , šše

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.