Církve nedostávají žádnou velkorysou částku, tvrdí Tomáš Holub z České biskupské konference

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Holub z České biskupské konference

Sociální demokraté chtějí splnit předvolební slib a rádi by zrevidovali církevní restituce. Církve jsou proti. Jediným výsledkem dnešního jednání je vytvoření pracovní skupiny. Jak to vnímá generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub, který se zmíněného jednání zúčastnil?

„Bylo to vzájemné naslouchání. Pan předseda Sobotka zopakoval požadavky sociální demokracie a pracovní skupina bude jednat,“ shrnuje dojmy ze schůzky a připomíná, že i v rámci současného zákona je možné mluvit o kooperačním modelu mezi státem a církvemi.

Založení pracovní skupiny vidí jako dobrou příležitost k vysvětlení postoje církve. „V otázkách výše náhrad nevidíme prostor k jednání,“ tvrdí Tomáš Holub s tím, že doufá, že bude mít možnost vysvětlit, že to, co církev dostává, není žádná velkorysá částka.

Čtěte také

Moderátor Martin Veselovský se ptal také na postoj římskokatolické církve k restitucím majetku na Pražském hradě. Mezi církví, bývalým prezidentem Václavem Klausem a současným prezidentem Milošem Zemanem prý existuje gentlemanská dohoda. „Církev nabídla vyjití vstříc,“ zdůrazňuje Tomáš Holub.

Během Dvaceti minut Radiožurnálu jste mohli slyšet také předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který byl prezidentem Milošem Zemanem pověřen jednáním o sestavení nové vlády. Bohuslav Sobotka potvrdil, že bude o možné koalici jednat s hnutím ANO a KDU-ČSL.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio