Československé korálky bývaly ozdobou karnevalu v New Orleans. Dnes jsou vzácností
Pojďme si zahrát na stopaře. Nepůjdeme ve šlépějích divokých šelem, jak by se možná leckomu líbilo, ale vydáme se po stopách československé bižuterie. A nemyslete si, že je to moc přízemní, protože skleněné korálky z Československa kdysi dávno stály u nové tradice oslav neworleanského karnevalu. Ve dvacátých letech minulého století se během karnevalových průvodů začaly za odměnu barevné korálky házet přihlížejícímu davu. Dnes jde o tradici, bez které se karneval v New Orleans zvaný Mardi Gras nemůže obejít.
Made in Czechoslovakia – malý štítek na drobných korálcích okamžitě upoutá mou pozornost. Na stojanu hned vedle pokladny jich v antikvariátu v neworleanské čtvrti French Quarter visí několik desítek – na takový poklad, starý skoro sto let, se v New Orleans často nenarazí.
„Většinou je někdo přinese, že je našel na půdě, někdy jsou sami lidé překvapení, že našli tyhle originální korálky v krabici mezi těmi novějšími plastovými,“ říká majitel antikvariátu Paul Ward. „Je úžasné, že mnoho z nich má pořád zachovaný původní štítek Made in Czechoslovakia, i papír je stejně kvalitní a pevný, jako byly ty korálky,“ dodává.
Nikdo neví, jak se korálky do New Orleans dostaly
Kdo byl někdy na zdejším karnevale, ví, že korálky jsou jedním z jeho symbolů. Lidé prohýbající se pod jejich tíhou – to je běžný obrázek po skončení karnevalových průvodů. Čím víc, tím líp. Co na tom, že všechny za pár dní skončí v popelnici. Naopak v dobách, kdy se s korálkami v New Orleans začínalo, byly velkou vzácností.
„Víme jistě, že ve 30. a 40. letech byly československé korálky tím nejpopulárnějším během průvodů. Až do 60. let to byla velká vzácnost. Pokud se vám podařilo chytit jeden řetízek během několikahodinové přehlídky, tak jste měli štěstí, nebylo jich zdaleka tolik, jako dnes,“ vysvětluje tradici historik Wayne Phillips, který má na starosti celou sbírku Mardi Gras v Louisianském státním muzeu.
Ani jemu se ale zatím nepodařilo dopátrat, jak přesně se do města na břehu řeky Mississippi československé výrobky dostaly. Historici se domnívají, že na levnou bižuterii zřejmě na začátku 20. století v Evropě narazil někdo z nejstaršího neworleanského karnevalového spolku Rex a zařídil kontrakt, který trval až do německé okupace Československa.
Každý náhrdelník je jiný a originální
„Proč byly ty korálky tak populární je to, že jsou nádherně barevné a také to, že nemají jednotný design. Každý náhrdelník je jiný, originální,“ popisuje historik Phillips. „Myslím, že by se jich ještě dost našlo na půdách domů, vlastně je tu jeden starý vtip: zem v New Orleans je hodně podmáčená, a proto se tady často domy propadají. Říká se, že je to tím, že lidé mají plné půdy těchhle skleněných korálků,“ míní.
Skleněné náhrdelníky dnes nemají velkou hodnotu, v antikvariátu koupíte kus za 5 až 10 dolarů. Jde spíš o zálibu a nostalgii, co nutí Američany po těchto starožitnostech pátrat.
Říkám si, že ani já bych neměla z antikvariátu odejít s prázdnou. Otáčím stojanem a dlouho se nemůžu rozhodnout. Nakonec vybírám korálky podle barvy – zelená je jednou z tradičních barev Mardi Gras a už se nemůžu dočkat, až budu svým neworleanským známým vyprávět tuhle československo-neworleanskou paralelu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump uzavřel obchodní dohodu s Bruselem. Cla na dovoz z Evropské unie vzrostou na 15 procent
-
Na mezigenerační spory nehraju. Nadávání mladší generaci mi přijde nesoudné, míní Matásek
-
Na jihozápadě Německa vykolejil vlak. Při neštěstí zemřeli nejméně tři lidé, přes 30 jich je zraněných
-
Dohoda Unie s USA přináší stabilitu a předvídatelnost. 15procentní cla jsou maximem možného, míní Vlček