Českem se šíří virus v e-mailových výzvách k placení. Vypadá jako příloha ve Wordu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Monitor
0:00
/
0:00

Českem se šíří nový podvodný mail, který vyzývá k zaplacení neexistujícího dluhu. Varuje před ním Národní centrum kybernetické bezpečnosti a doporučuje na podobné zprávy nereagovat. Jak nový nebezpečný e-mail vypadá popisuje zpravodaj Martin Karlík.

Maily, které Národní centrum kybernetické bezpečnosti zachytilo, jsou podepsané jakýmsi Františkem Hradeckým. „V textu se píše: Po prozkoumání dokumentů za minulý 2019 rok jsme zjistili, že vámi není splacen dluh za žádost číslo... a následuje dlouhé číslo a částka. Text je na rozdíl od jiných podvodných mailů napsaný docela slušně česky, není to čeština z internetového překladače,“ říká Martin Karlík. „Jsou tam ale některé divné obraty, například: ‚Prosím pošlete nám co nejdřív data v datu a způsobu provedení platby‘.“  

Čtěte také

E-mail počítač nenakazí, dokud se neotevře příloha. „Ta potom nainstaluje škodlivý program takzvaný malware. Takže maily o dluzích otevřít můžete, ale u podezřelého mailu nesmíte klikat na přílohu. Ta se v tomto případě tváří jako soubor ve Wordu – konkrétně tři nuly, pomlčka pak nějaké číslo a přípona .doc,“ popisuje Karlík.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti zachytilo více variací takových mailů. „Někde se mluví o nezaplacených fakturách, ale většinou jde o výzvu k zaplacení, ale v textu třeba chybí číslo účtu. Příjemce je tak nucený si rozkliknout přílohu. V té je ale vir.“

autoři: Jiří Chum , jkh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.