Buldozery s GPS senzory, virtuální modely nebo robot-zedník. Moderní technologie mění české stavebnictví

28. září 2019

Čeští stavebníci začínají těžit z nových technologií. Právě moderní stroje stále častěji nahrazují lidskou práci nebo ji přinejmenším zjednodušují. Na staveništích se tak objevují třeba chytré buldozery s GPS senzory nebo roboti pokládající cihly. Místo štosů papírů s projektovými dokumentacemi zase firmy sázejí na takzvanou BIM metodu, tedy na komplexní 3D modely budov.

Václav Novotný, který má na starosti stavební techniku, nastupuje spolu s reportérkou Zuzanou Švejdovou do moderního buldozeru. Říká se mu dozer a na stavbách obvykle rozhrnuje hlínu, využívá se ale taky při demolicích.

Čtěte také

Ovládací panel je vybavený LCD obrazovkou a jsou tu i dva elektronické joysticky místo volantu. Pravým řidič ovládá pohyb radlice a levým pojezd. Stroj přibližně za deset milionů korun spoří palivo, je jednodušší na obsluhu a navíc zrychluje práci, což v konečném důsledku firmám šetří i peníze.

„Na první pohled vypadá naprosto stejně, ale po nahrání softwaru dokáže přes GPS moduly navést operátora stroje tak, že bude kopírovat, co je v projektu,“ popisuje schopnosti dozeru Michal Švejcar, ředitel divize ve společnosti Stavebniny DEK, která chytrý buldozer taky využívá.

Výhody metody BIM ocení stavaři i investor

Právě fáze projektování je dnes často založená na metodě BIM, která vykresluje celou budovu ve 3D. Veškeré papírování a nákresy v ruce jdou proto stranou.

3D model Prahy z dílny Institutu plánování a rozvoje

„Můžu si na cokoliv v modelu kliknout a hned vidím, co to je. Třeba že jsem v 6. patře, že jde o vytápění a vidím i konkrétní typ radiátoru,“ ukazuje mi na trojrozměrném modelu rozestavěné bytovky BIM manažer Jakub Škaloud ze společnosti VCES.

„V modelu jsou nejenom zdi, okna, stropy, podlahy, ale i jednotlivé technologie typu vytápění, vzduchotechnika… Není to jenom 3D model, ale celá databáze informací o té budově. Snažíme se centralizovat data do jednoho modelu, se kterým pak všichni v rámci stavebního řízení pracují – to znamená architekt, projektant, zhotovitel stavby nebo investor,“ popisuje.

Bydlení na zkoušku

Čtěte také

Díky projektu se například snáz odhalí problémy nebo kazy budovy ještě před samotnou stavbou. BIM projekt se navíc dál využívá třeba pro virtuální prohlídky domů skrz 3D brýle.

Klient si může jednotlivé pokoje virtuálně projít, zkoušet měnit jejich zařízení nebo třeba barvu. „Může měnit podlahovou plochu, koberec, barevnost a strukturu obkladů nebo omítky. A změny provést hned na místě,“ dodává Jakub Škaloud.

Čtyři zedníci v jednom

Do stavebnictví promlouvá nejenom digitalizace a automatizace – lidskou práci postupně zastávají také roboti.

Štěpán Kočí už několik let pracuje na vývoji robota, který dokáže sám zdít. K ovládání mu stačí jen tablet. Robotické rameno si z palety vybere cihlu a pak ji umístí na zeď. Řídí se přitom laserovými čidly. V praxi tak nahradí práci až čtyř zedníků.

Staví, počítá, monitoruje

„Při každém pohybu cihlu, kterou nabírá, znovu vyhledává. Dál už je řízený softwarem, protože na zeď ji umisťuje podle souřadnicového systému,“ popisuje Kočí. „Taky jsme schopní přes robota spočítat, kolik jsme na stavbě celkem zpracovali cihel.“

Díky laserovým dálkoměrům a ultrazvukovým čidlům robot ví, jak se na stavbě pohybovat. Umí si zmapovat celý terén a vyhnout se překážkám. Do budoucna stroj zastane i práci dalších profesí. Vývojáři totiž plánují, že by robot mohl zalévat cihly maltou, natahovat omítku a zeď pak taky vymalovat.

autoři: Zuzana Švejdová , and | zdroj:
Spustit audio

Související