Arndt Freytag von Loringhoven: Al-Káida se nesmí podceňovat

Co je největší hrozbou pro NATO? Třeba agresivní vystupování Ruska, terorismus, nestabilní situace v Sýrii a v dalších částech Blízkého východu, kybernetické a hybridní hrozby, ale také technologické aspekty jako například umělá inteligence. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká šéf zpravodajců NATO Arndt Freytag von Loringhoven.

„Dnes se zaměřujeme na celé spektrum hrozeb, a ne jen vojenské jako v minulosti. Sem spadají i takové události jak hackerské útoky na Demokratickou stranu ve Spojených státech,“ vysvětluje.

Loringhoven také potvrzuje to, co už zmínil na jedné z nedávných konferencí, totiž že se Al-Káida snaží znovu získat vůdčí postavení mezi teroristickými organizacemi.  „Al-Káida se v posledních letech podceňovala, protože se dostala do stínu Islámského státu,“ upozorňuje.

Al-Káida sice podle něj ztratila velkou část své územní základny, kterou měla svého času v Afghánistánu a díky ní získala svou sílu, na druhou stranu účinně rozšířila svůj prostor tím, že vybudovala své pobočky prakticky po celém světě – v Africe, v Asii a jinde.

„Taktika a postupy se ve srovnání s dobou před 11. září výrazně proměnily. To ale nesmí vést k podceňování Al-Káidy,“ říká.

V Al-Káidě zůstalo mnoho vysoce profesionálních teroristů
Arndt Freytag von Loringhoven

O velkou část svého teritoria přišel také Islámský stát, i v tomto případě ale Loringhoven varuje před podceňováním. „Také Islámský stát má pobočky v mnoha zemích a regionech. Mimo jiné v Afghánistánu, kde si počíná mimořádně agresivně,“ nastiňuje.

V Sýrii a Iráku navíc zůstalo i přes ztrátu území velké množství zahraničních bojovníků, mnoho z nich se vrátilo do zemí, odkud přišli. „To se týká hlavně států ze severní Afriky, ale i z Evropy,“ uzavírá.

Úkolem zpravodajců NATO je vypracovávat situační zprávy o nejvýznamnějších hrozbách, kterým dnes Severoatlantická aliance čelí. Informace získávají od členských států aliance, respektive od jejich tajných služeb.

 

autoři: Filip Nerad , prh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...