Alexander Tomský ve Dvaceti minutách Radiožurnálu
Co zůstane po dnešku z Velké Británie? Odhlasují si Skotové samostatnost. Na odpověď čeká celý svět. Skotové právě dnes hlasují o tom, zda opustí svazek s Londýnem. Ještě zhruba 6 hodin budou do volebních místností proudit davy lidí, účast je podle informací z místa ohromná. Bylo by samostatnému Skotsku líp?
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka Budeme se ptát. Politolog a nakladatel Alexander Tomský, který žil mnoho let ve Velké Británii je hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Vítejte. Dobrý den.
Alexander TOMSKÝ, politologDobrý den.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTa účast v tom skotském referendu se očekává kolem 80 procent, když se člověk díval na ty poslední průzkumy, bylo to téměř půl na půl, nějakých 49 procent ku 51. Co vám to říká jako politologovi, že to může dopadnout opravdu jakkoli?
Alexander TOMSKÝ, politologNe, nemůže, ale samozřejmě je to neuvěřitelné, protože dlouhou dobu vlastně po většinu té kampaně, ona začala vlastně už v lednu, jo, i když oficiálně běží tři měsíce, tak, tak neustále ty skotští nacionalisté dobíhali prostě ten, ten obrovskej dvacetiprocentní rozdíl, takže je to velice dramatické, že se to takhle přiblížilo, ale přesto mají ti odpůrci nezávislosti Skotka, mají navrch o dvě až, řekněme, 4, 5 procent.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaAle kdo by to ještě před měsícem řekl? Protože když jsem viděla jeden průzkum před měsícem, ještě to bylo ...
Alexander TOMSKÝ, politologJe to pochopitelné.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka... ten rozdíl byl opravdu nějakých 10 procent.
Alexander TOMSKÝ, politologJe to pochopitelné, má to svoji logiku. Ti, kteří byli proti, mají slabší pozici, oni totiž argumentují tou britskou národností. Ona existuje britská národnost, stejně jako Skotská, jo, člověk může mít více národností, já například mám tři, takže to není nic tak neobvyklého.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaPočkejte, českou ...
Alexander TOMSKÝ, politologAnglickou a polskou.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaAnglickou a polskou, jo.
Alexander TOMSKÝ, politologMoje mateřština je polština. Takže to není nic tak divného, to prostě existuje. Ta britská národnost vznikla sice před 300 lety, ale ta sdružuje i Severoirčany, kteří jsou velice probritští a i méně probritské Velšany, takže to je skutečně něco, co se vytvořilo, to se může stát. A ti Britové tedy jsou rozděleni samozřejmě, teda Skotové jsou rozděleni a ta kampaň byla velice divoká a ti, kteří argumentovali proti, neustále upozorňují na to, že to, co ti skotští nacionalisté slibují, je taková utopie, že to bude bohatá země něco jako Norsko, Švédsko a podobně.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA nebyla by?
Alexander TOMSKÝ, politologMožná, že by byla, ale rozhodně ne hned, jo, zpočátku by to bylo velmi obtížné, asi tak jako na Slovensku.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaVy jste žil v Británii dlouho od roku 67 do roku 1990, takže znáte tu zemi velmi dobře. Jaký je váš názor a spíš možná, kdybyste vy měl možnost hlasovat a samozřejmě nebyl jste Skot, ale ...
Alexander TOMSKÝ, politologJá bych měl strašný problém, podívejte se, já mám britskou státnost, oni národností myslejí státnost, tam je nejasno mezi národem a státem v angličtině. Já mám britskou státnost, já ty Skoty naprosto chápu, svým způsobem jim fandím, chápu, že by na tom jednou byli materiálně lépe, dokonce rozumím i těm psychologickým důvodům, proč tolik mladých lidí po tom touží, zvláště mužů z dělnickýho prostředí, kteří jsou deklasovaní, nemají společenský statut, ženy, ženy se emancipují, daleko víc studujou i z jejich vlastní třídy, takže oni jsou vyřazeni, Skotsko má vyšší počet sebevražd, má vyšší počet alkoholismu a drog pochopitelně, má velké problémy a Angličané to dotují, ovšem Skotové argumentují tím, že ty dotace by byly vyšší, kdyby měli severomořskou ropu a plyn, jo, čili já těm Skotům svým způsobem fandím a jsem přesvědčen, že časem, ne hned, ale časem by na tom byli jako většina malých států lépe ekonomicky. Ale tady o ekonomiku nejde, tady jde o tu, o to národní souručenství, tady jde o tu, o to, co vlastně způsobilo tu euforii a tím odpovídám na tu otázku. Tu euforii, proč oni dohnali ty odpůrce. Ty odpůrci byli negativní, bude to drahý, bude to stát, je to riziko, bezpečnostní, takový a makový, Evropská unie proti nám, my chceme zpátky do Evropský unie, my nechceme ale euro, oni tvrděj, že budeme muset a tak dál, čili všechny ty argumenty byly, jaksi se týkaly chleba a másla a těch základních věcí a byly negativní, kdežto ta euforie těch Skotů je, my jsme konečně zase národ, jo, je to úžasný, byl to festival. Největší herci, skladatelé, písničkáři, ti bardi, kteří tam ještě dovedou recitovat skotskou poezii, byly to tři měsíce oslav a tím oni dohnali samozřejmě ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTu ztrátu, kterou potřebovali.
Alexander TOMSKÝ, politolog... tu ztrátu dvacetiprocentní, kterou měli.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaVy máte nepochybně ve Skotsku spoustu přátel ...
Alexander TOMSKÝ, politologNo, samozřejmě, já jsem i učil na univerzitách skotských.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTakže když třeba teď s nimi debatujete, pohádáte se všichni nebo je to přátelská debata?
Alexander TOMSKÝ, politologNe, nepohádáme, podívejte se, problém je v tom, že samozřejmě jednou by na tom lépe byli, ale je to taková věc, jak bych to řekl, pro mou britskou národnost v podstatě nepřijatelná, jo, pro tu Británii to je strašlivá rána, ona to vidí velice tragicky, udělali spoustu chyb, ke kterým tam došlo vlastně, samozřejmě ta, ty sliby těch nacionalistů, jak se všichni budou mít o 500 liber ročně lépe, než se měli před tím, jsou utopické samozřejmě, to není pravda, že jo. Teprve když ty socialisti a nacionalisti zkrachnou, tak přijde nová vláda. Nejlepší příklad je Slovensko. Slovensko mělo nižší HDP asi o 15 procent, než Česká republika, ale Mečiarovci to zkazili totálně, to kleslo na 20 procent, no, a pak přišly reformy a v malé zemi se reformy dělají velmi dobře. Přišel Dzurinda a jiní a dneska nás už skoro dohnali.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNo, ale v tom je, ve Skotsku také relativně malá země, také pět milionů obyvatel, takže ...
Alexander TOMSKÝ, politologNo, tak to bude stejný, ale zpočátku to bude velmi těžký, ty nacionalisti se, se na ten stát přilepí a budou chtít ambasády, že jo, budou chtít prostě mít všelijaký prebendy za to, že byli takoví a bojovali za nezávislost, jo, čili nacionalisti nejsou zrovna ta partaj, která ekonomicky to dá do kupy.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaPolitolog a nakladatel Alexander Tomský je stále hostem Dvaceti minut Radiožurnálu.
Alexander TOMSKÝ, politolog/Nesrozumitelné/ je legrace.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaJe to legrace pro vás? Vy mi tady říkáte, že to je legrace.
Alexander TOMSKÝ, politologNo, není to legrace, pro Angličany je to skutečně smutný, jo, z mnoha důvodů, ty jsme ještě neprobírali ty důvody, těch je mnoho těch důvodů. Oni to zkazili Skotsko.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTo jsme ještě neprobírali a k tomu my se, k tomu my se samozřejmě ještě dostaneme. Mě by zajímalo, povahově, v čem jsou Skotové jiní než Angličani?
Alexander TOMSKÝ, politologJiní, jsou takoví šetřiví, jsou nižšího vzrůstu, je tam zima ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTo by mě bylo sympatické.
Alexander TOMSKÝ, politologNebylo. Malé ženy chtějí vysoké muže.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaDobře.
Alexander TOMSKÝ, politologJen aby, jen aby, já tomu nevěřím. Já mám pár menších kluků a nemůžou se oženit. Ne, takže ti Skotové jsou, oni jsou takoví trošku mrzoutský, jo, tam, tam byl ten kalvinismus historicky, ten dost tam tvrdej ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaJako blbá nálada?
Alexander TOMSKÝ, politologNo, ono tam fouká, je tam zima, je tam ošklivý počasí daleko víc než v Anglii.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA tak to je v Anglii taky.
Alexander TOMSKÝ, politologNe, to se nedá srovnat, mnohem horší, že jo.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTo se nedá srovnat?
Alexander TOMSKÝ, politologNevím, ty lidi ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaMně přijde ještě jeden rozdíl, že mají, jinou angličtinu.
Alexander TOMSKÝ, politologHolky tam jsou ošklivý.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaOšklivý holky? To říkáte jen tak?
Alexander TOMSKÝ, politologV Edinburghu se říká, že Angličanky jsou krasavice, tak to krasavice nejsou, ale pro Edinburgh jsou.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA zvláštní angličtinu mají, já třeba mám opravdu problém rozumět.
Alexander TOMSKÝ, politologNo, mají ten, no, ty vzdělaný mluvěj, mluvěj oxfordskou, britskou angličtinou. Já jsem měl pár přednášek na St. Andrews a ty mluvěj super anglicky, ale většina mluví s tím přízvukem pochopitelně.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaJinak Skotsko je nádherná země, jsem slyšela, příroda ...
Alexander TOMSKÝ, politologNo, nádherná, taková pustá, oni vykácely všechny lesy, že je to holý, jenom vřesoviště, skály a takovej, taková ubohá tráva, jako moc pěkný to není, je to severská taková krajina zdevastovaná strašně a pustá, pět milionů tři sta tisíc lidí má Skotsko, mají lepší vzdělání.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaMají lepší vzdělání než Angličané?
Alexander TOMSKÝ, politologJsou přísnější.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaV tom vzdělání profesoři, ti, kteří tam vyučují, jsou přísnější?
Alexander TOMSKÝ, politologJsou přísnější, všechny školy, střední školy, všechny jsou přísnější. Jakmile máte, jakmile to je takový, ta relaxace jako tý dnešní mládeže, tak ona se neučí, že jo, takže Angličani už dneska mají čtvrt procent, čtvrtinu žáků, kteří vycházejí v 17, poněvadž prodloužili povinnou školní docházku do 17, tak čtvrtina je, 25 procent jsou čtvrt analfabeti dneska v Anglii, to ve Skotsku není. Ty uměj číst a psát všichni.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNepochybuju o tom ...
Alexander TOMSKÝ, politologNo, ne, ale to je katastrofa v tý Anglii, že neumějí, to je, a že je těžká, že jo, hrozně.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaUrčitě, určitě, ale je ...
Alexander TOMSKÝ, politologKaždý slovo se čte jinak.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaKdyž bychom se podívali trochu do historie, tak Skotsko je součástí Velké Británie od počátku 18. století, ty snahy o to osamostatnění přišly v 70. letech minulého století, referendum v roce 1979 ale nevyšlo.
Alexander TOMSKÝ, politolog79, nevyšlo.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA z jakého důvodu?
Alexander TOMSKÝ, politologNo, protože to ještě nebylo tak silný to hnutí, bylo slabý.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA potom přišla vláda ...
Alexander TOMSKÝ, politologKoruna, ta britská národnost je pro Skoty, byla samozřejmá jako pro všechny jiný. Uvědomte si, kolik velikánů skotských prostě bylo, zakladatel ekonomie Adam Smith byl Skot, největší z osvícenskejch filozofu Ferguson byl Skot, největší a nejpopulárnější spisovatel všech dob Sir Walter Scott, dokonce se tak jmenoval, jo, takže Ivanhoe jste možná četla, česky Ivanhoe, takže, takže, rozumíte, ty Skoti prostě byli, byli tam admirálové, generálové armád, jo, měli obrovskou zásluhu, stavěli Petrohrad skotští inženýři. Skotové prostě jsou součástí osvícenství a celé anglické historie, takže ty nacionalisti jsou takoví, to je, to je taková věc, tomu se říká česky provincionalismus, jo, to byli provinční takoví primitivové ještě v 70. Letech, no, nemohl mít šanci a pak jim ten blbec Tony Blair dal parlament, no, a jak se říká politology vždycky, autonomie ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTo už ale mluvíme /nesrozumitelné/, to už mluvíme o rok, když, když ...
Alexander TOMSKÝ, politolog99.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka99.
Alexander TOMSKÝ, politologAutonomie první krok nezávislosti, to řekl ministr zahraničních věcí Belcredi rakouskej. Autonomie pro Čechy je první krok k nezávislosti.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaAle vy jste, vy jste přeskočil docela důležitou dobu, a to je právě doba po tom neúspěšném pokusu udělat referendum v roce 79, protože potom nastoupila vláda Margaret Thatcherové a po Margaret Thatcherové, o té se téměř ve Skotsku nedá zmínit, protože oni jí nemůžou přijít na jméno.
Alexander TOMSKÝ, politologO té se nedá zmínit ve všech průmyslových devastovaných krajin, krajinách, jo.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaAle co proti ní tak strašně mají Skotové proti Margaret Thatcherové?
Alexander TOMSKÝ, politologNo, protože Margareta Thatcherová ukončila britský socialismus, těžký průmysl a doly byly dotovaný a tím, že to učila na nás, ono to muselo zkrachnout, ten stát se hroutil, neměl na to peníze, jo, takže ona, a měla roční stávku s horníky, takže těžkej průmysl, metalurgie, hornictví, loďařství a tak dál a Glasgow a čtvrtina Skotů žila, žila jak dělnickej /nesrozumitelné/, no, tak samozřejmě ona byla ta, která to udělala, to muselo zkrachnout. Buďto by zkrachla celá Anglie nebo jenom ten těžkej průmysl a ona ho zlikvidovala, no, a proto je to ten ďábel, že jo, a protože v těch průmyslovejch oblastech, to je něco jako monokultura, všichni dělají to samý, že jo, to je tragédie, že jo, a to se, to se, to se dědi po generacích a teď tam máte tu bezprizorní mládež, o který jsem hovořil, která je úplně v čudu, bez vzdělání, nic neumí a manuální práce není prostě, ale Skotsko je dotovaný, Skotsko je na tom dobře, jo, ale ten nacionalismus jim dává ohromnou šanci sociálního statutu.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA posílil právě ten nacionalismus po vládě Margaret Thatcherové nebo ...
Alexander TOMSKÝ, politologNo, jistěže posílil, no, nejvíc, no, během, okamžitě, okamžitě ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka... během její vlády okamžitě šel nahoru ...
Alexander TOMSKÝ, politolog... po její vládě a v Manchesteru a /nesrozumitelné/ zrovna tak ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka... a potom vlastně v ...
Alexander TOMSKÝ, politolog... Ale to je stejnej národ, národ má soudržnost, Skoti jsou jinej národ, uznanej Angličanama odjakživa, proto ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTak potom ...
Alexander TOMSKÝ, politolog... je to Skotsko levý a zrovna tak Wales, kterej měl hutnictví a hornictví a zkrachl celej, ten volí celý socialisticky nebo nacionalisticky, a proto jsou taky nacionalisté levičáci, vždyť nacionalismus byl vždycky pravicovej a najednou je všude levicovej, tak to je otázka politologická, proč je nacionalistická levicovej, vždycky byl pravicovej.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaPolitolog a nakladatel Alexander Tomský, který žil mnoho let ve Velké Británii, zůstává hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, ten emotivní ...
Alexander TOMSKÝ, politologKdyž někdo žije na dotacích, tak chce dotací víc.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaVy ani nepotřebujete otázky, pane Tomský, to je u vás právě výborné ...
Alexander TOMSKÝ, politologPromiňte, já jsem si neuvědomil, že už běžíme ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTakové hosty mám fakt ráda, ale honorář je můj jenom, abychom si to ujasnili.
Alexander TOMSKÝ, politologJá vím, já vím, sorry, I´m very sorry.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaJeště jedna věc mě napadá, když jsme zmiňovali konzervativce, protože vy jste určitě poslouchal tento týden ten velmi emotivní projev ke Skotům, který měl David Cameron a ve kterém on říkal: "Pokud nemáte rádi mě nebo mou vládu, věřte, nebudeme tady věčně."
Alexander TOMSKÝ, politologAno, já jsem tu dočasně, samozřejmě.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaMohlo to na ně zapůsobit ještě nějak a poslední chvíli na Skoty?
Alexander TOMSKÝ, politologJá myslím, že to na ně zapůsobilo. Víte, my žijeme v době, kdy emoce jsou, což jako novinářka víte, působí. Dřív jsme se bránili proti emocím, dneska emoce způsobí ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaOn skoro plakal nebo bylo to hraný asi ...
Alexander TOMSKÝ, politologAle zrovna tak Gordon Brown skoro plakal, nebyl sám Cameron, že jo, čili, čili samozřejmě oni tím emocionálně útočí na tu britskou národnost, kterou mají v duši ti Skoti taky, pochopitelně, jo, to má každej v Anglii, je to příliš dlouho, tak jako kdysi byli lidi u nás hrdí na to, že jsou Rakušani, že jo, a byli to Češi, Slovinci a tak dále, jo, to je normální u těch úspěšnejch impérií, řekněme. Takže to nepřekvapuje, ale samozřejmě všichni teď v poslední době mají možnost apelovat na ženy, poněvadž se zjistilo, že ženy převážně volí proti odtržení, jsou opatrnější a bojí se, že to nebude všechno tak růžový, jak hlásí, hlásí Salmond a ostatní, takže, takže zdá se, že tomu, tomu, jak, jak bych to řekl, tomu momentu, oni tomu říkají momentu, tomu finiši ulomí hrot a že to několika procenty zítra skutečně vyhrajou ti odpůrci, já o tom nepochybuju, samozřejmě nepochybuju o tom sázkaři.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTakže, že zůstane Skotsko součástí Velké Británie. On jim navíc David Cameron sliboval, že získají větší pravomoci, ty větší pravomoci ...
Alexander TOMSKÝ, politologNejen David Cameron, všichni slibovali ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaŽe by měli získat větší pravomoci, parlament, mohli by si ...
Alexander TOMSKÝ, politologNe, hlavně fiskální, fiskální zodpovědnost. Slibují to všechny strany ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaSpravedlivější rozdělení peněz.
Alexander TOMSKÝ, politolog... všechny tři hlavní strany to slibují, to znamená, že oni vlastně dostanou tak svou devolution max, čili tu decentralizaci maximální, protože jakmile budou moci určovat daně a rozdělení těch daní, no, tak v podstatě už tu nezávislost nebudou potřebovat.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaPojďme ještě zaspekulovat, já nevím, jestli máte rád otázky, co by bylo kdyby, ale přece jenom, co by bylo, kdyby se Skotsko přece jen odtrhlo a tam mě zajímá jedna věc, kdyby se Skotsko osamostatnilo, vstoupí podle vás co nejdřív do Unie, ponechá si libru?
Alexander TOMSKÝ, politologTo nikdo neví. Do Unie vstoupit nesmí, tam musí znova, znovu jednat o pětiletém přistoupení, Skotsko nechce euro po tý krizi eurozóny, která neustále trvá, a dokonce se prohlubuje ve Španělsku, Portugalsku a Řecku v Itálii. Teď je Itálie poprvé zase v recesi po 10 letech, tak euro prostě považují Skoti za naprostý nesmysl většinově, což je zajímavé, jo, v Německu je to obráceně to veřejné mínění, takže to je pro ně hrozný problém. Měli by s tím veliké problémy, protože dokonce jim hrozí i právo veta, protože Belgičané a Španělé s vyjádřili, že prostě budou možná i vetovat ty Skoty, já tomu nevěřím, ale mají domácí problém, Vlámové a Katalánci, že jo, čili, čili ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaČili, že by mohlo mít Skotsko problém vůbec ...
Alexander TOMSKÝ, politologOno je už teď problém, tak jako tak, samozřejmě, ty nacionalisté jsou všude, že jo, ty separatisté, nejsou to jenom Katalánci a Vlámové.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaK tomu se, k tomu se ještě dostaneme, ale kdyby tedy nastala opravdu ta situace, tak vy si myslíte, že by některé země mohly právě vetovat vstup Skotska do Evropské unie, mohla by to být i Velká Británie ostatně?
Alexander TOMSKÝ, politologMohla by to být i Velká Británie, ale ta to neudělá. Britové jsou velice, velice hodný v tomhle tom smyslu. Navíc tři čtvrtiny Skotů mají příbuzný v Anglii, to, to je jako mezi Slováky a Čechy, to nehrozí, ale v Evropě samozřejmě už ty Skotové do pohybu, tu vlnu toho separatismu už dali, že jo, to už běží prostě, Baskové, Katalánci, Korsika, všude vlajou vlajky, že jo, separatistů dneska, největší jsou Vlámové, samozřejmě, kteří s těmi Valony prostě absolutně nechtějí žít dohromady ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA může to dojít až tak daleko, že budeme svědky dalších různých referend a ...
Alexander TOMSKÝ, politologČeho?
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaDalších referend o odtržení a právě, jak vy zmiňujete, vy zmiňujete například ve Španělsku, tak to může být hned několik regionů ve Španělsku, že, tedy Baskové, Katalánsko ...
Alexander TOMSKÝ, politologJe to nevyhnutelné. Můj profesor, můj profesor dějin, ekonomických dějin napsal v roce 92 po maastrichtské smlouvě krásnou knihu, která se jmenují integrací, Evropskou integrací k národnímu státu. To způsobilo tenkrát poprask. On to přesně pochopil, že jo, čím víc se budou byrokraté v Bruselu tlačit národy a oslabovat státy, tím více budou, budou sílit odstředivé síly. To je přirozené, protože národy nezanikly. Národy tu jsou, tyto národy, o kterých teď hovoříme, o těch separatistech, to jsou středověké národy, které byly potlačeny a tou evropskou integrací samozřejmě se začínají osvobozovat, takže ten trend je nevyhnutelný.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaSkotové mají ještě několik hodin na to, aby tedy rozhodovali o tom, jestli zůstanou součástí Velké Británie a nebo se osamostatní. Dokážete si představit, jak to bude dnes v noci vypadat ve Skotsku? Protože se předpokládá, že bude, že budou otevřeny hospody celou noc a že se bude hodně popíjet, že budou všichni právě s napětím sledovat, jaký výsledek přinese to referendum.
Alexander TOMSKÝ, politologNo, jo, ale budou zapíjet smutek, protože ti separatisté prohráli, že jo, to víme, že prohráli.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaBude ta hodně rušno, ale bude to, myslíte, klidné, jako že nejsou to povahy, že by se tam do sebe pustili, to asi nehrozí.
Alexander TOMSKÝ, politologTak víte, když se, když se chlapi ožerou, tak to bývá dost agresivní. Skotové k alkoholismu tíhnou velice, protože tam je ošklivo a zima, potřebujou se zahřát tou whisky, navíc je to, je to velmoc, která vyrábí whisky ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTak teď tam ještě není, je ta už teď zima, už teď je tam zima docela?
Alexander TOMSKÝ, politologNo, tentokrát výjimečně teplé a krásné počasí, takže ta, dokonce se mluví o tom, že ta úspěšnost toho referenda, to znamená, kolik lidí se ho zúčastní, protože je to až 90 procent, no, krásné počasí. Kdyby byly bouřky, lilo a byly kroupy, tak by přišlo méně lidí hlasovat.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaProtože by zůstali doma, kdo by v tom hrozném počasí chodil ven ...
Alexander TOMSKÝ, politologNo, samozřejmě, tam je to strašný to počasí, já jsem v Dundee stále dvě hodiny na ulici a bolela mě hlava z toho větru, prostě je to tak, ale bude to smutný, oni budou zapíjet vlastně tu hořkost, že to prohráli, a to znamená, že to možná bude méně agresivní. Těžko říct. Já myslím, že méně, že kdyby vyhráli, že rozbijou kdeco.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaAle když tedy si myslíte, že ...
Alexander TOMSKÝ, politologTam budou takoví skleslejší.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka... zůstanou součástí Velké Británie, myslíte, že potom budou se znovu vyvolávat hlasy, aby se to referendum časem zopakovalo?
Alexander TOMSKÝ, politologPochopitelně, pochopitelně, ta energie, která vybuzovala ta ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaHlavně pokud to dopadne tak těsně třeba ta ...
Alexander TOMSKÝ, politologSamozřejmě, ale ta euforie, víte, ten festival, o kterým jsem hovořil, tříměsíční, celé léto, to nemůže zmizet, jo, to, že to bude tak těsné. Kdyby prohráli o 20 procent, tak se může na celou generaci potom zapomenout, takhle budou chtít za pět let referendum znovu, to je evidentní naprosto.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA myslíte, že potom už může skutečně nastat čas, že se to Skotsko osamostatní?
Alexander TOMSKÝ, politologAle nemusí. Dvě referenda byly v Quebecu a skončilo to, od roku 95 už nebylo referendum v Quebecu, to záleží na situaci historický, já to nemůžu posoudit, ale obávám se, že v Evropě ty tendence budou neustále sílit. Ty středověké, potlačené národy se prostě ozývají právě proto, že je tady 70 let mír po válce, je tady ta Unie, že jo, taková, oni přitom do té Unie chtějí tyhle ty, to nejsou separatisti od Unie, jako jsou někteří jiní v Evropě ...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTo jen od toho konkrétního státu.
Alexander TOMSKÝ, politologOni chtěj od toho konkrétního státu, kde byli utlačený a kdyby nebylo Unie, tak by tam jistě zůstali, poněvadž by, cítili by se nebezpečně mimo ten stát, jo, Katalánie by se neodtrhla od Španělska, kdyby bylo Španělsko samo, ale tím, že je to v Unii, tak o nic nejde, tak proč by si tu, proč by si nelajzli ten luxus toho, toho patriotismu a nacionalismu, jo.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaPolitolog a nakladatel Alexander Tomský byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Děkuju za to. Na shledanou.
Alexander TOMSKÝ, politologNa shledanou.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNa Radiožurnálu za chvilku další zprávy, Helena Šulcová přeje dobrý poslech.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Razantní a extrémní témata vzbuzují emoce. Sociální sítě mohou mladé lidi radikalizovat, tvrdí politolog
-
Turkovy aféry dál topí Motoristy, Piráti díky spojení se Zelenými rostou a Spolu ustálo Blažka, ukazuje model
-
Šestou etapu Tour de France ovládl Ir Healy. Van der Poel získal zpět žlutý dres pro vedoucího závodníka
-
ONLINE: Neznámý pachatel zabil v Kyjevě důstojníka ukrajinské tajné služby. Útočník po střelbě utekl