21 kilometrů dálnic v příštím roce? Stavba dálnice není rodinný domek, vysvětluje Martin Kolovratník z hnutí ANO

Příští rok chce stát otevřít 21 kilometrů nových dálnic. To je o třetinu méně než v letošním roce. Je to dobrá vizitka vlády? „Není to žádná sláva,“ shrnuje v rozhovoru s Tomášem Pancířem Martin Kolovratník z hnutí ANO, předseda sněmovního podvýboru pro dopravu. 

„Kdyby šlo o 100 kilometrů dálnic ročně, bylo by tempo mnohem uspokojivější. Není to ale vina mých kolegů, proces přípravy každého kilometru dálnice zkrátka zabere čas. Není to rodinný domek,“ vysvětluje.

Čtěte také

Urychlit stavbu nových dálnic teď má novela takzvaného liniového zákona, kterou v pondělí schválila vláda. „V dnešní době je průměrná délka přípravy stavby deset až dvanáct let, u staveb, které letos začínají, jsme na devíti letech. A pokud bude tato novela schválena, tak se dostaneme na šest let,“ počítá Martin Kolovratník.

Rychlost, nebo kvalita?

Na novele, která má zjednodušit povolování liniových staveb, vláda pracovala s pracovníky ŘSD, právníky i se železničáři. Například předsedkyně výboru pro životní prostředí z Pirátské strany ale prohlásila, že zrychlení řízení bude na úkor kvality.

„To je naprosto lichá poznámka,“ brání se Martin Kolovratník. „Tento zákon navazuje na zákon stavební, zrychluje jen určité lhůty pro určité stavby. Nehrozí, že by najednou byly předkládány nekvalitní projekty.“

Bude mít stát na dopravní stavby dost peněz? A kdy se u nás dočkáme skutečně vysokorychlostní železnice? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.