Zprávy na sociálních sítích nemusí být soukromé. Není od věci používat přezdívku, radí Antivirus

2. červen 2025

Výzkumníci z brazilské univerzity zveřejnili asi dvě miliardy zpráv uživatelů sociální sítě Discord, tedy asi deset procent obsahu celé sítě. Jsou to data z let 2015 až 2024. Jsou zprávy uživatelů sociálních sítí opravdu soukromé?

Čtěte také

Skupina výzkumníků z univerzity Minas Gerais v Brazílii stáhla zprávy z asi deseti procent veřejných serverů na sociální síti Discord. Částečně je anonymizovali a následně zveřejnili. „Vše obhajují tím, že se jedná o data cenná pro výzkum politiky, mentálního zdraví nebo robotů, kteří na síti působí,“ přibližuje redaktor Jan Cibulka.  

Výzkumníci ze zpráv odstranili jména uživatelů a jejich identifikační čísla zašifrovali způsobem, že nejdou převést zpět. „Nicméně je díky tomu možné propojit zprávy, které napsal jeden člověk. A vědci se hájí tím, že šlo o zprávy z veřejných skupin,“ objasňuje redaktora Jana Magdoňová.

Porušení pravidel

Novinářům ze serveru 404Media Discord napsal, že celou věc vyšetřuje a že ke stahování uživatelských dat takovýmto způsobem by podle něj bylo nutné mít písemné svolení společnosti. „A přestože výzkumníci anonymizovali zprávy, je to podle Discordu porušení pravidel sítě“.

Čtěte také

Pro nikoho asi není příjemné, když se jeho zprávy i deset let staré a bez jeho vědomí stanou součástí nějakého veřejného balíku dat na internetu. I když šlo o části sociální sítě určené pro veřejnost, účastníci diskuzí si psali mezi sebou a nečekali, že se pak objeví mimo Discord. „Navíc spousta z nás už si třeba za svými deset let starými názory a příspěvky moc nestojí.“

Kdo Discord používá?

Discord bylo na začátku diskusní fórum hlavně pro lidi, kteří hrají počítačové hry. Dneska už mají discordové místnosti třeba i média, firmy, podcasty. Ale hráčská komunita je tam pořád velmi silná, z toho plyne, že tam často diskutují i děti. I jejich zprávy jsou součástí zveřejněného balíku dat.

Nepoužívejte profilový obrázek, na kterém máte obličej

„Dívali jsme se do článku, který brazilští výzkumníci spolu s daty zveřejnili. Nevypadá to, že by se otázkou věku uživatelů vůbec zabývali,“ říká Magdoňová.

Zprávy na sociálních sítích obvykle soukromé nejsou. I pokud si píšete s lidmi v uzavřené skupině, není vyloučené, že někdo z této skupiny nebo někdo zvenku nebo dokonce samotná síť, zprávy později nezveřejní.

Profilový obrázek? 

„Tomuhle může zabránit jen koncové šifrování, to ale sociální sítě obvykle nenabízí nebo jen u chatu jeden na jednoho. I to se ale může v čase změnit. Například když někdo z účastníků diskuse pozve do debaty AI robota, jak to teď umožňuje Whatsapp od společnosti Meta,“ nastiňuje Cibulka.

Čtěte také

Pokud se nechcete připravit o debaty na sociálních sítích, není od věci používat místo skutečného jména přezdívku, kterou znají jen vaši kamarádi.

„Taky nepoužívejte profilový obrázek, na kterém máte obličej. A trochu více soukromí může přinést i to, pokud si pro používání sociální sítě vytvoříte novou emailovou adresu, ze které nebudete snadno poznatelný či poznatelná,“ doporučuje Magdoňová. A Cibulka uzavírá: „Rozhodně vždy mít na paměti, že pokud něco napíšete na internet, jen těžko to dáte pryč. A může se to tak objevit i po řadě let.“

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.