Sledovací aplikace v mobilu? Možná ji máte, ani o tom nevíte, varuje Antivirus. Jak si zkontrolovat mobil?
TheTruthSpy, Cocospy and Spyic jsou názvy mobilních aplikací, které nejspíš neznáte, ale spousta lidí je má v mobilu a ani o tom neví. Jsou to takzvané stalkerwary, tedy programy, které odposlouchávají váš mobil. Jak se vám do přístroje dostanou, jak si svůj mobil zkontrolovat a jak se jich případně zbavit?
Čtěte také
Aplikace, která mi sleduje mobil. To zní jak z nějakého špionážního filmu, jenže odposlechy a kontrola cizího telefonu nejsou jen výsada bezpečnostních složek. V posledních letech se rozmohl byznys se sledovacími aplikacemi do mobilu.
„Sledování cizího mobilu legální není. Ale tvůrci tyto aplikace vydávají za nástroje na ochranu dětí. Tedy pomůcka pro rodiče, aby věděli, co jejich dítě na mobilu dělá a kde se případně pohybuje. To zakázané není,“ vysvětluje redaktor Jan Cibulka.
Druhá věc ale je, že se tyto aplikace používají i na sledování třeba partnerky nebo manžela nebo někoho ještě dalšího. Lidé, kteří takový program v mobilu mají, tak o tom většinou neví. „V mobilu totiž taková aplikace není na první pohled vidět. Nemá žádnou ikonku na hlavní ploše,“ dodává Jana Magdoňová.
Heslo k telefonu
Jak pachatel takovou aplikace do mobilu dostane? U mobilů s operačním systémem Android pachatel obvykle potřebuje heslo k telefonu nebo případně telefon, který není zamčený. Do něj aplikaci stáhne a spustí.
Čtěte také
V případě iPhonu pachatelé většinou nejdou přímo přes telefon, ale potřebují přihlašovací údaje k iCloudu, tedy ke vzdálenému uložišti, které je s telefonem spojené.
A jak zjistit, že mám v mobilu sledovací aplikaci? V první řadě je potřeba, aby člověka vůbec napadlo, že něco takového může mít v mobilu, že ho jeho partner může sledovat. „Pak jsou tu další náznaky, třeba, že partner ví, kde se pohybujete, aniž byste mu to řekli nebo se prozradí třeba tím, že ví, že si s někým píšete.“
Play Protect
Pokud pojmeme podezření, že nás někdo sleduje, tak je potřeba si uvědomit, že jakmile budete aplikaci hledat a případně vypínat, tak ten, kdo vám ji do mobilu nainstaloval, se o tom dozví. „Proto je dobré mít plán, co případně dělat, kam jít, na koho se obrátit.“
Zařízení můžete v nastavení kompletně smazat, ale nezapomeňte zálohovat kontakty a fotky
Pokud máte mobil se systémem Android, tak si v nastavení obchodu s aplikacemi Play Store, zkontrolujte, zda máte zapnutou funkci Play Protect. Je to nástroj od společnosti Google, který by vás měl chránit před škodlivými aplikacemi.
„Další místo, kde se sledovací aplikace často projeví, je v nastavení v sekci věnované přístupnosti, protože se někdy vydává za čtečku obrazovky pro lidi se zrakovým postižením. Aplikace jsou často pojmenované nenápadně jako třeba Systémová služba, Přístupnost nebo něco, co zní jako nástroj pro ochranu dětí,“ popisuje Jana Magdoňová.
Dvoufázové ověření
Další místo, kde aplikace může číhat, je v nastavení v sekci Notifikace, protože přes notifikace se může dostat ke zprávám, které vám někdo napsal. Název aplikace je opět na první pohled nenápadný. „A posledním místem, kam se podívat, jsou Aplikace s administrátorským přístupem k telefonu. Najdete je opět v nastavení.“
Čtěte také
Co se týká iPhonu, tak tam sledovací aplikace používá přístup k iCloudu, proto je potřeba se podívat do nastavení Apple účtu, zda do něj nemáte přidané nějaké zařízení, které neznáte. „Pokud ano, tak ho odeberte, změňte si heslo do Apple účtu a zapněte dvoufázové ověření.“
Druhý telefon
Existuje snazší cesta, jak si své zařízení vyčistit – můžete ho v nastavení kompletně smazat. „Nezapomeňte si ale zálohovat důležité kontakty a fotky. O ty přijdete. Případně si pořiďte ještě druhý telefon, ke kterému budete mít přístup jen vy,“ radí Magdoňová.
Nicméně hlavní bude vyřešit vaši bezpečnost. Protože od sledování nemusí být daleko k násilí. „Obětem domácího násilí v Česku pomáhá Bílý kruh bezpečí, Centrum ROSA a zvažte i to, jestli se neobrátit na policii,“ doporučuje Cibulka.
Související
-
Vyskakovací okna a manipulátoři na telefonu. Jak se ubránit zákeřným zavirovaným programům?
„Váš počítač napadl virus.“ Tak může vypadat varovná zpráva, která na vás vyskočí při prohlížení webových stránek. Ve skutečnosti se ale jedná o promyšlený podvod.
-
Léčivé přípravky, reklamy a breaking news. Podvodníci na internetu využívají i informační pustiny
Podvodníci dokážou na internetu zneužít lecčeho. Snaží se využít i situace, kdy k něčemu není zatím dost informací. Jak to dělají?
-
Obtěžující telemarketing? Podvodníci využívají nepozornosti svých obětí, upozorňuje Antivirus
Zvoní vám náhle telefon, na displeji neznámé číslo, a když hovor přijmete, zjistíte, že vám někdo volá s obchodní nabídkou, o kterou jste nestáli. Jak se bránit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza
-
Začne Evropa recyklovat železný šrot? ‚Potřebujeme hlavně levnou energii,‘ říká šéfka Ocelářské unie
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty vyhráli v Třinci po prodloužení 4:3, Pražany dělí od postupu jediná výhra
-
Pavel Zelenskému symbolicky předal vrtulník Black Hawk, na který se složili čeští a slovenští občané