Ženy s květináčem na hlavě nebo muži „sedmikrásky“ na pochodu Paříží. Francouzskou metropoli rozvlnil karneval a přiblížila se tak Riu de Janeiro

Tanec, hudba a kostýmy, nic z toho nechybí na tradičním pařížském karnevalu. Francouzské hlavní město má za sebou už 26. ročník. Jeho kořeny ale sahají až do 16. století. Tématem letošního průvodu byl „rostlinný svět pod hvězdami“. Volba kostýmu ale byla dobrovolná, a tak každý mohl přijít v libovolném převleku.

Paříž se na chvilku proměnila v Rio de Janeiro. Tisícovky lidí se shromáždily na Gambettově náměstí. Bubnují, tancují a užívají si karneval.

Emilian je hasič. „Převlékl jsem se za akčního hrdinu Ironmana. Syn jde za velký žlutý bonbón a dcera má kostým Sněhurky. Na karnevalu jsem podruhé, ale poprvé i s dětmi. Moc se nám to tu líbí, lidé jsou přátelští,“ pochvaluje si.

Fronta na akčního hrdinu

Kostým akčního hrdiny si prý původně pořizoval na pracovní večírek. Na karnevalu má jeho převlek velký úspěch. Sotva se ho zeptám na pár otázek, tak už se za mnou štosují děti, které se s ním chtějí vyfotit.

Čtěte také

V průvodu tancují tanečnice, které nosí zelenočerné šaty, květy ve vlasech a květované řetězy kolem krku. 

Květina vedle květiny

Francois na rozdíl od jiných účastníků téma karnevalu „rostlinný svět pod hvězdami“ plně dodržuje: „Chodíme na karneval už skoro 20 let. Bydlíme vlastně na cestě karnevalového průvodu. Moc se nám to líbí. Je to událost, která vždycky rozhýbe celou čtvrť,“ říká.

Jde za sedmikrásku. Na hlavě má žlutou čepici a na ní připevněné bílé okvětní lístky. Jeho manželka má zelené květované pyžamo a jedna z dcer má květináč s listy přímo na hlavě.

Všem těm rostlinám by možná neodolali dřívější účastníci nebo spíš účastnice karnevalu. Paříží totiž kdysi pochodovali řezníci se stády krav a představovali je tak možným kupcům. Pochod tučného skotu kdysi doprovázel karnevalové veselí.

Královnou to jen začíná

Angélique je oblečená jako královna. Má zlatou hvězdu na čele a fialovou sukni.

„Přišli jsme celá rodina, táta, mamka, dcera i přátelé. Chodíme na karneval už dlouho. Dalo by se říct, že když je hezky, tak jsme tu každý rok. Je to slavnostní okamžik. Lidé se potkávají a je to velmi příjemné,“ hodnotí Angélique a jakoby předznamenávala další karnevalové slavnosti.

Už 19. března se totiž Pařížané můžou těšit na další oslavy, a sice na karneval žen. Ženy se budou převlékat za královny a muži budou nosit ženské šaty. Kdysi se tomuto karnevalu říkalo taky slavnosti pradlen. V 19. století si pradleny volily svou královnu, nazdobily ji a v mnohatisícových průvodech procházely Paříží.

autoři: Martin Balucha , aka
Spustit audio

Související