Zámek připomínající rychlý pád

Chlubit se člověk má s mírou. I takové ponaučení si lze vzít z historie jednoho z nejkrásnějších francouzských šlechtických sídel. Zámek Vaux le Vicomte byl postaven nejlepšími francouzskými architekty a stal se pýchou země. Měl však jednu chybu - byl ještě výstavnější než zámek samotného krále. Právě to se jeho majiteli stalo osudným.

17. srpna 1661 uspořádal vrchní správce financí Ludvíka XIV. Nicholas Fouquet na svém zámku velkolepou slavnost, na kterou pozval i samotného krále. Chtěl se pochlubit, a měl čím. Stavba zámku trvala pět let, podíleli se na ní architekt Le Vau, malíř Le Brune a hlavně krajinářský zahradník Le Notre. Nic takového do té doby Francie neviděla.

Nicolas Fouqet navíc kolem sebe soustředil nejlepší umělce. Na zámku byli častými hosty Moliére, La Fontaine a v kuchyni pracoval jeden z nejlepších francouzských kuchařů - Vatel. Ludvík XIV. však z toho, co viděl, nadšen příliš nebyl. Dokonce prý viditelně zbledl. A následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Ostatně, při prohlídce muzea je této události věnována celá jedna místnost.

Nicolas Fouquet se stal obětí intrik finančního rady Colberta. Ale ten jenom dovedl do konce instrukce Ludvíka XIV. Nikdo přece nemůže mít lepší zámek než sám král.

Fouquet už se z vězení nikdy nedostal. Strávil v něm zbytek života - od proslulé oslavy bezmála dvacet let. Ludvík XIV. dal trojici umělců velký úkol - postavit zámek ještě krásnější. Zda-li se to autorskému týmu povedlo, můžete posoudit sami. V každém případě je zámek ve Versailles jednou z nejnavštěvovanějších památek vůbec.

Vaux le Vicomte si na nezájem také nemůže stěžovat. Je to zřejmě nejhezčí francouzský zámek, který je v soukromých rukou. Majitelem je Patrice de Vogle, z jehož iniciativy se na zámku každou sobotu od května do října rozzáří tisíce svíček jako připomenutí velké slavnosti. Ročně navštíví Vaux le Vicomte na 250 tisíc lidí, často jsou mezi nimi děti. Pobíhají po zámku se sešity v rukou a řeší nejrůznější úkoly

"Navštívili jsme zámek, abychom věděli, co se tady stalo. Když nám to vysvětlí, tak dostaneme otázky a na ně musíme odpovídat," vysvětluje malý mudrc a i další děti se určitě nenudí. "Potom budeme mít piknik na zahradě a pak si ji také prohlédneme. A jestli bychom tady chtěli bydlet? Určitě," dodal.

Někomu se tady může líbit více než ve Versailles. Zámek je mnohem menší, zahrady jsou úžasné, můžete si půjčit vozík a obdivovat jejich nádhernou harmonii i dokonalou geometrii. Dostanete-li se až za jezírka, pak s úžasem zjistíte, jak to měl Le Notre vymyšlené. Celý zámek se v něm nádherně odráží.

Není divu, že se tady točila řada známých filmů: od Muže s železnou maskou s Leonardem DiCapriem, přes Marii Antoinettu, Vatel a točil tady i Miloš Forman. Do zahrad zámku situoval několik scén z filmu Valmont.

A ještě jedna maličkost - při prohlídce zámku nebo zahrad můžete zažít překvapení. Zvláště, mluvíte-li česky nebo slovensky. Třeba se k vám někdo přidá. "Pokud slyším, že tu někdo mluví slovensky nebo česky, tak se k nim přidám. Jsou velmi překvapení, že slyší svůj rodný jazyk. Mají plno otázek. Ráda jim odpovídám," říká slovensky Erica de Bois, která pracuje na zámku už deset let.

Vaux le Vicomte najdete padesát kilometrů jihovýchodně od Paříže a určitě jeho návštěva za jednodenní výlet z francouzské metropole stojí. Nejen pro krásu zámku a jeho zahrad, ale možná i proto, abychom se poučili, že v životě se občas taktické chyby nevyplácí. Ostatně, byl to Voltaire, kdo na adresu Fouqueho prohlásil: "Ten den byl ještě v deset hodin večer králem, ve dvě ráno už nebyl ničím."

mapa
Zvětšit mapu: Zámek Vaux le Vicomte
autor: jšm
Spustit audio