Z velkochovu v úlech se o včelách nic nedozvíte. Když dáte lidi na sídliště, taky změní chování, upozorňuje opylař
Na výrobu základních věcí nepotřebujete téměř žádné technologie, říká opylař Václav Smolík. Před pětadvaceti lety zhotovil svůj první nůž, dnes ale vyrábí hlavně ocet. Kvalitní materiál sedá získat ze zdrojů kolem nás. Tady rostou jablka, tak vyrábím balsamico z jablek. Kromě toho se stará o včely: Nelíbí se mi vytěžování jakýchkoli zdrojů a přijde mi nevkusné a neetické, jak se s včelami zachází, říká opylař. Proč? A jak souvisí včely se změnou myšlení?
Související
-
Chová včely, sklízí ovoce a loví zvěř. Samotáři Davidovi nechybí lidé ani v čase karantény
Pandemie koronaviru ukazuje, jak jsme v mnoha ohledech zranitelní. Ale najdou se tací, kteří jsou soběstační i při prázdných regálech v samoobsluze. Jako třeba lovec David.
-
Mladí manželé si vybudovali minifarmu přímo ve městě
Mladí manželé, které potkal Ľubomír Smatana, by trávili léto na zahradě, i kdyby žádný koronavirus nebyl. Rozhodli se hned za domem vybudovat zahradu s malým zvěřincem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.