Z práce pro chudé se stal výnosný byznys. Chov lososů v Norsku prošel za půlstoletí velkou proměnou

Lov lososů má v Norsku velkou tradici. Velkochov těchto ryb je ale relativně nový, funguje teprve pár desítek let. Jak se lososi v této severské zemi chovají a jak je Norové mají nejraději, přibližuje návštěvníkům informační centrum The Salmon v Oslu.

„Chov lososů je mladý průmysl. Začátky byly v 70. letech jako přivýdělek pro rodiny, které žily na pobřeží. Tehdy pro lidi žijící mimo města nebyl dostatek práce,“ popisuje Camilla Bredesenová, šéfka centra The Salmon.

Simulace řídicího kontrolního střediska na lososí farmě

Dnes jsou ryby a mořské plody druhým největším exportním artiklem Norska, zpočátku byl ale chov lososů dost experimentální. A občas i trochu divoký. Příliš se třeba u těchto ryb neřešili paraziti, to už je dnes prý jinak.

„Dříve se také bojovalo s nemocemi a používali se léky. Pak ale vymysleli vakcínu a dnes jsou všichni lososi naočkovaní ještě předtím, než zamíří do moře,“ říká Camilla Bredesenová.

Továrna na lososy

Chov lososů totiž částečně kopíruje jejich život v přírodě. Ryby se nejprve od jiker chovají ve sladké vodě na pobřeží. „Když jsou rok staré a mají asi tak půl kila, převezou je velkými nákladními loděmi do speciálních sítí v moři,“ dodává šéfka infocentra.

Čtěte také

Přecházíme společně do simulovaného řídicího střediska. Na jedné obrazovce vidíme plavat ryby pod hladinou, na druhé je záběr na podmořské klece. Je tady i displej pro datový monitoring, podobně jako ve skutečném centru kontroly lososích farem.

„My Norové jsou velmi pyšní na to, co vyvážíme. Z lososa se dá připravit spousta různých pokrmů. Můžete je jíst syrové, můžete je udit, grilovat… Je mnoho různých postupů a chutnají všechny skvěle. I proto tu máme taky restauraci, abychom lidi inspirovali, že budou jíst víc ryb,“ usmívá se Camilla Bredesenová.

Losos stokrát jinak

Na stůl dostáváme dva talíře – na jednom je velmi moderní, asijský typ přípravy lososa, na druhém zase velmi klasické norské kousky.

Lososí maso je zdravé – obsahuje spoustu vitamínu D a také omega-3 mastných kyselin

„Lososa uzeného zastudena udili kouřem o teplotě asi 27 °C po dobu 24 hodin. Zatepla uzeného pak kouřem o teplotě 50 °C. A marinovaný losos je naložený do kombinace třtinového cukru a soli a zabalený v ledničce taky po dobu 24 hodin,“ upřesňuje průvodkyně.

Moderní asijská verze přípravy lososa

Zastudena uzený losos má pevnější konzistenci, je to skutečný plátek masa. Ten zatepla uzený připomíná spíš filé, protože se rozpadá po jednotlivých vláknech. Losos naložený s koprem strukturou připomíná maso uzené zastudena, ale jednak jinak chutná, a také se podává s nasládlou hořčičnou omáčkou.

„Lososí maso je zdravé – obsahuje spoustu vitamínu D a také Omega-3 mastných kyselin. A navíc je moc dobré,“ láká k ochutnání Camilla Bredesenová.

Uzeného nebo nakládaného lososa si rádi dají i Norové – jako tradiční jídlo patří k Vánocům nebo ke květnovému státnímu svátku, který oslavuje sepsání norské ústavy.

autoři: Jakub Lucký , and
Spustit audio