Z hlediska meteorologické estetiky jsou bouřky krásná podívaná, říká mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák

2. červen 2016

Hovory o počasí jsou předmětem dnešního rozhovoru Lucie Výborné. Nejedná se však o společenskou konverzaci, ale o rozhovor s meteorologem a také mluvčím Českého hydrometeorologického ústavu Petrem Dvořákem.

Medardova kápě – čtyřicet dní kape. Český kalendář se doslova hemží pranostikami o počasí, nové ale v souvislosti s měnícím se klimatem nevznikají a meteorologové je ke svým předpovědím nevyužívají. „Je to spíš jen taková perlička, ke které se můžeme ohlédnout, zkusit zkontrolovat, jestli to nějak sedí. Některé pranostiky mají určitý vztah k počasí, viz třeba blížící se Medard, ten se často naplňuje, ale většina těch pranostik s počasím bezprostředně nesouvisí,“ říká Petr Dvořák.

V poslední době zažíváme množství bouřek. I Dvořák jako meteorolog a člověk s praxí přiznává, že ho bouřky fascinují. „Jednak ta bouřková oblaka jsou krásná, nabývají zajímavých tvarů, takže z hlediska meteorologické estetiky je to opravdu krásná podívaná.“

Čtěte také

Bouřky jsou často doprovázeny kroupami, nad jejichž velikostí občas člověk žasne. Jejich velikost je ovlivněna tím, jak dlouho kroupa v oblaku je. „Stoupavé proudy vynášejí vodní kapky nebo ledové částice, a když ta ledová částice na sebe nabaluje kapičky přechlazené vody, kroupa tak zvětšuje svůj objem. Nemůže ale růst do nekonečna, protože stoupavý proud by už takovou velikou kroupu neunesl.“ Podle statistik je největší kroupa asi z roku 1925 – na délku měla asi 27 centimetrů a na šířku 12.


Informace o tom, že někde padají kroupy a že někde byly potlučeny skleníky nebo rozbitá auta, hned všichni vědí a trošku se to zveličuje. Ono je to velmi emotivní, rachotí kroupy, třískají hromy blesky, tak to samozřejmě působí velmi intenzivně na naši psychiku a myslíme si, že se s tím počasím něco zásadního děje, ale zas bych to nepřeháněl. PETR DVOŘÁK

Pohyb bouřky se dá detekovat pomocí radaru, stejně jako se dá pomocí matematických prostředků vypočítat, kam se bude oblak přesouvat. „Horší je to s předpovědí, kde přesně se bouřka vytvoří,“ říká Petr Dvořák a pokračuje: „Ono to předpovědět zatím úplně nejde. My známe podmínky, že budou třeba nad západní polovinou České republiky vhodné podmínky pro tvorbu bouřek z tepla, ale nedokážeme už upřesnit, jestli se ta bouřka vytvoří dejme tomu nad Berounem nebo nad sousedními Hořovicemi.“

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: jpr
Spustit audio