Vystřelilo mě to na Měsíc, komentuje Kateřina Kněžíková vystoupení s filharmoniky v newyorské Carnegie Hall

Tři dny za sebou dokázala Česká filharmonie vyprodat newyorskou koncertní síň Carnegie Hall. Do Ameriky přivezla díla tam dobře známého Antonína Dvořáka, ale také Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Gustava Mahlera. Představil se také Pražský filharmonický sbor, který se mezi Newyorčany a turisty vydal i na Times Square.

Zástupy posluchačů v zimních bundách a s čepicemi se zatajeným dechem poslouchaly české zpěváky v samém středu Manhattanu. Vystoupením s anglickými koledami zvali na klavírní koncert Antonína Dvořáka a na Janáčkovu Glagolskou mši.

Česká filharmonie vyprodala Carnegie Hall v New Yorku

Pro sopranistku Kateřinu Kněžíkovou, manželku pěvce vystupujícího v nedaleké Metropolitní opeře Adama Plachetky, byl koncert ve světoznámé newyorské síni první profesionální zkušeností v Americe.

„Já vlastně snídám, obědvám i večeřím adrenalin, takže mě to vystřelilo na Měsíc. Jsem opravdu šťastná, že jsem poprvé v Americe v pracovní pozici. Vždycky jsem sem jezdila s dětmi nebo i sama za manželem, dívat se na něj. Takže je mi trošku líto, že tady není a nekouká se on na mně,“ přiznává sopranistka.

Americký úspěch

Dostat třídenní rezidenční koncertní šňůru v New Yorku je velká věc. Podle koordinátora Roku české hudby Marka Šulce se to nepovede hned tak každému orchestru. „Zatím se to podařilo pouze vídeňským a berlínským filharmonikům, takže pro českou hudbu a pro náš první orchestr to znamená velmi mnoho,“ potvrzuje.

Koncert České filharmonie v Carnegie Hall bylo možné sledovat také online v živém přenosu. Záznam si můžete pustit ZDE.

Kromě tří Dvořákových koncertů zahrála Česká filharmonie v New Yorku i tři symfonické básně ze Smetanovy Mé vlasti, 5. symfonii Gustava Mahlera a Glagolskou mši Leoše Janáčka.

Posluchač David z Brooklynu si poslední ze tří koncertů pochvaloval. Byl podle něj znamenitý – jak klavírista Daniil Trifonov, tak i ostatní hudebníci a zpěváci. Má prý sice radši Dvořáka, ale i Janáček je jeho oblíbeným autorem.

Podle Eleonor z New Yorku, která si také oblíbila Dvořákovy skladby, byli zpěváci i sbor skvělí a večer s Českou filharmonií se jí velmi líbil. Podobně jako muži, který seděl na prvním balkonu – prezidentu Petru Pavlovi.

Umění vs. kultura

„Byl jsem v Carnegie Hall poprvé, a protože je to taková svatyně klasické hudby, tak jsem se na to moc těšil. Asi jako bych se těšil do milánské Scaly nebo londýnského Wembley, pokud jde o fotbal. A musím říct, že to nejen nezklamalo moje očekávání, ale vysoce předčilo,“ chválí výkon českých hudebníků.

Interiér hlavního sálu Carnegie hall

Nadšení byli i dva velcí fanoušci, kteří na koncert přiletěli až z Českých Budějovic, manželé Augustovičovi. „Koncert byl naprosto vynikající, skvělý. Mimořádný,“ nešetří komplimenty Aristid.

„Bylo to úžasné,“ souhlasí Jaroslava. „Má to jen jednu stinnou stránku: Jsem od nás zvyklá na určitou úroveň, a pokud vedle mne sedí pán v riflích a botaskách… Američani v tomhle směru kulturní nejsou,“ dodává.

Nejen Češi a čeští a slovenští krajané ve večerních šatech a společenských oblecích, ale i ti v péřovkách, svetrech a kšiltovkách si koncerty v proslavené newyorské koncertní síni moc a moc užili.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

Související