Vyrobil jsem šperk pro Madeleine Albrightovou. To mi změnilo život, přiznává šperkař Hanuš Lamr

23. červenec 2014

Největší audioportál na českém internetu

Nášušnice brouším půl hodiny, říká Hanuš Lamr | Foto: Prokop Havel, Český rozhlas

Rozhovor se šperkařem Hanušem Lamrem o daru z brože s názvem Hostina, který zhotovil pro Madeleine Albrightovou, ale také o tom, jak šperky vyrábí a čím se inspiruje. Moderuje Patricie Strouhalová

„Líbí se mi šperky jemné, které doplňují tvar těla ženy, mám rád také náramky kolem celé ruky,“ vysvětluje šperkař Hanuš Lamr, který rovněž neodsuzuje ozdoby na mužích. „V New Yorku nosí šperky bez okolků třeba muži černé pleti, já je ale nenosím,“ usmívá se. Do studia Radiožurnálu přinesl moderátorce Patricii Strouhalové ukázat výběr ze svých šperků, v rozhovoru přišla řeč na brož s názvem Hostina, kterou zhotovil pro Madeleine Albrightovou.

„Dostal jsem se do soutěže, kterou vypsalo ministerstvo zahraničních věcí, něco jsem jim nabídl a jim se to líbilo. Před tím jsem jen tak přežíval, změnilo mi to život, “ nastiňuje. Šperk se jmenuje Hostina – obsahuje tři barevné ovoce a brouka. „Práce je ve stříbře,“ dodává.

Čtěte také

A jak takový šperk na zakázku vymýšlí a čím se inspiruje? „Důležitá je barva očí, ale také celkové fyzické proporce. S ženou se chvíli bavím, pak dám na výběr třicet typů a něco vyplyne,“ vysvětluje s tím, že výrobou šperků tráví přibližně osm hodin denně. „Snažím se jezdit na kole, ale jsou týdny, kdy se to nedaří,“ říká.

O šperky se začal zajímat na střední výtvarné škole, kde vyráběl barevné ozdoby z plastu. „Používal jsem tehdy akrylátovou pryskyřici, strouhal jsem barevné tužky, dával jsem do nich kuličky z ložisek, fixami maloval na papír,“ vzpomíná s tím, že jeho studijní záliba se nakonec proměnila v profesi. „Dvanáct let se výrobou šperků živým,“ doplňuje.

Šperkař Hanuš Lamr přinesl do studia Radiožurnálu ukázat své šperky

V čem se liší odlévané a lisované šperky? Čím se při výrobě šperků motivuje? A jaký je český zákazník? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou na Radiožurnálu.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.