Výměna občanských průkazů

19. červenec 2005
Vaše téma

Máte občanský průkaz vydaný do roku 1994? Pak se vás týká jeho výměna v letošním roce. Vaše téma je dnes pro všechny, kteří si lámou hlavu s otázkou, jak je to vlastně s těmi občankami, kdy je potřeba jít na úřad a na jaký vlastně úřad a co si vzít s sebou. Odpovědi na tyto se dovíte z následujícího příspěvku.

Tak především - výměna občanských průkazů se tento rok týká pouze těch lidí, kteří je mají vydané do roku 1994. Tedy o ty, kterým je šedesát let a více. Je to informace přímo z Ministerstva vnitra od mluvčí Radky Kovářové.

Kovářová: Výměna občanských průkazů je možná na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností nebo na matričních úřadech. Stačí mít s sebou stávající průkaz, případně aktuální fotografii a vše bude provedeno zadarmo.

Také by vás mohlo zajímat, jak dlouho ten akt výměny občanského průkazu trvá. Zákonná lhůta na výměnu je třicet dní, ale v menších obcích máte reálnou naději, že by to mohlo trvat i kratší dobu. O tom, že vaše nová občanka se vyrábí dostanete potvrzení, které v případě potřeby můžete předložit policii. U nových občanských průkazů je podstatné, že jsou opatřeny znaky proti falšování a jinému zneužití.

Kovářová: K nejdůležitějším částím na podtisku občanského průkazu je strojově čitelná zóna. Podle ní se dá zjistit, zda je občanský průkaz v příslušné databázi.

Strojově čitelná zóna bude pro blízkou budoucnost naprosto klíčová při cestování na občanské průkazy:

Kovářová: Od ledna příštího roku budou naši občané moci cestovat na občanský průkaz, ale pouze s takovým, který čtecí zónu má. Pokud nový průkaz nebudeme potřebovat bezprostředně v lednu, je lepší chvíli počkat, protože úřady mohou být najednou přetížené a s frontami.

Můžete si s sebou přinést aktuální fotografii, ale není to podmínka.

Kovářová: Pokud se vaše podoba výrazně nezměnila, stačí stávající fotografie, která se skenuje.

autor: ehů