Vydra se olizuje, rybáři si rvou vlasy. S generačním chovem sivena musí začít od nuly
Rybáře v Jablonci nad Nisou čím dál víc trápí predátoři. Kromě ledňáčků, čápů černých a volavek také vydry. Tentokrát si pochutnaly na chovných sivenech amerických. Škoda je to podle rybářů nevyčíslitelná.
„Tady jsme měli asi 140 kousků generačního sivena – do mrtě to vybrala, kamarádka vydra,“ popisuje hospodář jabloneckých rybářů Vladimír Jiříček. „Přišli jsme v době výtěru a v rybníku nebyla ani šupina.“
Čtěte také
Škoda je podle Jiříčka nevyčíslitelná, protože založení nového generačního hejna obnáší kromě nákupu plůdku ještě další tři čtyři roky čekání, než ryby pohlavně dozrají.
Ryby na silnici
Se speciálním autem teď proto jablonecký rybář zamířil do 100 kilometrů vzdálené děčínské líhně. Tamní hospodář Josef Zahradník už má pro něj připravené ani ne půlroční mladé siveny. Rybky z kádě vyloví podběrákem do vaničky s vodou a odtud je přestěhují do mobilní nádrže. Na cestu zpět už pojede auto těžší o tisícihlavé hejno malých sivenů.
Liberecký kraj poskytuje organizacím i jednotlivcům náhrady škody. V loňském roce vyplatil celkem přes 1,5 milionu korun, z toho za škody způsobené vydrou 31 tisíc korun. Podle Vladimíra Jiříčka je ale dokazování tak složité, že postižení často o náhradu škod ani nepožádají.
Související
-
Bobři versus vlci. Vědci sledují život kolem bobřího hradu
Po Šumavě se toulá vůbec první monitorovaný vlk v Česku. Vědcům z České zemědělské univerzity se podařilo na podzim odchytit vlčici a dát jí monitorovací obojek.
-
„Chyť a pusť!“ Slovinské ryby se o život bát nemusí, rybáři je pouštějí zpět do řeky
Horské řeky ve slovinských Alpách se hemží pstruhy a lipany. Nic na tom nemění ani populární sportovní rybaření.
-
Oceán je vytěžený a poptávka po rybách z farem roste. Jenže čím je krmit?
Mořské řasy, které na pláž vyvrhne každý den příliv, rychle hnijí a silně zapáchají. Dánské vědce napadlo, jak je účelně využít.