Celý svět čtou nevidomí skrze 64 znaků, nově i na displejích. Braillovo písmo slaví 200 let
Třináctého listopadu si připomínáme Mezinárodní den nevidomých. Nepostradatelnou součástí života slepců je kromě nejmodernějších pomůcek tradiční Braillovo bodové písmo, čtyřiašedesát kombinací šesti vystouplých i nevystouplých bodů poskládaných obdobně jako na hrací kostce. Místo očí tak ke čtení zrakově postižení používají prsty, a to už přesně 200 let.
S nevidomou Danielou Thampy vcházíme do výtahu. „Po levé straně na zdi tlačítka opatřená popisky jednak čísly pater, tak i v Braillově písmu. Ono by se to dělat mělo, protože ne každý pozná i třeba hmatem to běžné číslo, někdo, kdo zase ztratil zrak později, neumí tak perfektně to Braillovo písmo,“ vysvětluje.
Nevidí odmalička, Braillovo písmo proto dobře zná a ví přesně, jak ho číst a kde ho hledat. „I když technologie nám pomáhají tím, že spousta pomůcek jsou ozvučených a jsou opatřený hlasovým výstupem, stejně nemůžeme to Braillovo písmo vytěsnit nebo nahradit,“ myslí si Daniela.
Čtěte také
Jak se ale říká, pokrok nezastavíš. Braillovo písmo se proto čím dál tím víc přesouvá z papíru do moderních technologií. A i na mobil se dá psát, nebo lépe řečeno vyťukávat bodové písmo.
Braillský adaptér
Na ukázku chytá Daniela svůj mobil do obou rukou. „Držím ho displejem od sebe, takže ho mám mezi oběma rukama a prsty mám před displejem. Používám na každé ruce tři prsty a teď zkusím něco napsat a mobil mi bude hlasovou odezvou říkat, jaká písmenka píšu,“ popisuje.
Nevidomí často využívají také tzv. braillský řádek, hmatový displej, na kterém se vše z mobilu a z počítače zobrazí v šesti tečkách a jejich 64 kombinacích. „Těchto 64 znaků musí představovat všechny jazyky světa, musí představovat matematiku, noty, grafy a podobně,“ vysvětluje Rudolf Volejník ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.
Číst bodové písmo se naučil na pohádkách. „Když byly moje děti malé, tak jsem jim četl pohádky a četl jsem je stejně rychle, jako třeba Petr Nárožný četl Macha a Šebestovou. To v bodovém písmu samozřejmě možné je,“ dodává Volejník.
Braillovo písmo je podle nevidomých i dnes naprosto nenahraditelné. A to právě proto, jak moc jednoduché a univerzální je.
Související
-
„Život si užívám víc jako nevidomý,“ usmívá se Roman Vaněk, zakladatel spolku Život jde dál
V roce 2017 vznikl spolek Život jde dál, jehož zakladatelem je Roman Vaněk, který během života přišel o zrak. Přiznává, že první rok nebyl jednoduchý, a to nejen pro něj.
-
Podobné divadlo v Česku nenajdete. Ve slovenském Zrakáči hrají nevidomí a slabozrací herci
Na první pohled jde o běžné divadelní představení. Slovenský soubor Zrakáč ale běžný rozhodně není. Část účinkujících vůbec nevidí.
-
Nevidomí nemusí spoléhat jen na poctivost okolí. Při placení jim pomůže aplikace Cashreader
Zaplatit v obchodě může být pro nevidomé lidi velký problém. Aplikace Cashreader jako jediná na světě dokáže rozpoznat bankovky nejen světových měn, ale i menších států.