Bobři versus vlci. Vědci sledují život kolem bobřího hradu

30. leden 2021

Po Šumavě se toulá vůbec první monitorovaný vlk v Česku. Vědcům z České zemědělské univerzity se podařilo na podzim odchytit vlčici a dát jí monitorovací obojek. Teď zkoumají, jak se tato zvířata v české krajině pohybují, jak si vymezují teritoria a také jak často vyrážejí na lov bobrů.

„Bobří hrad je hromada klacků a větví, jde o ostrov uprostřed bobří tůně,“ ukazuje Aleš Vorel z České zemědělské univerzity. „To, že žijí na ostrově, je jeden ze způsobů, jak se bobři predátorům brání.“

Bobří tůň zdálky připomíná obyčejné zasněžené údolí. „Tohle celé je bobří laguna nebo rybník. Do bobřího hradu se shora nikdo nedostane, zespoda taky ne a nikdo k němu nemůže přijít. Bobři tak jsou chránění.“

Čtěte také

Vlci na nezvané návštěvě

Vědci už před časem dali bobrům do ocasů sledovací zařízení. K bobřímu hradu teď umisťují čtečku, která bude zaznamenávat jejich pohyb. Kromě bobrů ale zachytí i pohyb vlčice, která jako vůbec první v Česku nosí monitorovací obojek.

Právě bobři jsou pro vlky poměrně zajímavým zdrojem potravy. „I to je důvod našeho výzkumu. Sledujeme, jak často vlci k bobrům přicházejí,“ doplňuje Aleš Vorel. „Chceme zjistit, jak rychle se bobr může stát součástí potravy vlků. Oba druhy jsou tu relativně nové a relativně nedávno se vzájemně přiblížily.“

„Staří známí“

V okolí žije jedna vlčí smečka, podle vědců se v této oblasti nachází přibližně 15 bobřích teritorií. Dostatek dat ale ještě nemají. „S experimentem jsme začali před pár dny, jsme na začátku,“ vysvětluje Aleš Vorel.

„Kdy budou výsledky, to záleží hlavně na vlcích a na tom, jaký vztah k bobrům budou mít. Vlci vždy byli predátory bobrů, ale ve střední Evropě byly oba druhy dlouho odděleny. Zajímá nás, za jak dlouho si druhy obnoví tento kdysi vzájemný vztah.“

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související