Vánoční dobroty mohou být tikající bomba. Jak si pod stromeček nenadělit žlučníkový záchvat?
Přibližně pětina populace má podle odhadů gastroenterologů problémy se žlučníkem nebo přímo žlučníkové kameny. Některým pacientům obtíže nedělají, jiní kvůli nim skončí na operačním stole. Právě začínající vánoční svátky mohou být pro lidi s nemocným žlučníkem rizikové. Ani během nich by totiž neměli porušovat dietu.
„Standardně, pokud je žlučník zdravý a nemá žádný patologický obsah, je jeho vnitřek tmavý,“ vysvětluje primářka lůžkového oddělení Naďa Machková, zatímco se v Klinickém centrum ISCARE společně díváme na ultrazvuk jedné z pacientek.
„Tady vidíme světlý útvar, který vyplňuje vnitřek žlučníku, a od něj nám vycházejí tmavé proužky. Stín je neprostupný pro sonografické vlny – a toto je typický obraz žlučníku vyplněného kameny,“ shrnuje obrázek v celkovou diagnózu.
„Žlučníkové kameny mohou být různého typu. Některé jsou černé, drobné – to jsou bilirubínové. Nejčastější jsou smíšené, které jsou žluté, někdy mazlavé, protože tam je víc cholesterolu. Záleží na složení,“ popisuje přednosta kliniky a člen výboru České gastroenterologické společnosti Milan Lukáš.
Žlučníkové kameny se liší i velikostí, ty větší mohou mít až několik centimetrů. „Ty nejsou tak nebezpečné, nejhorší jsou malé, drobné, protože se dávají do pohybu a způsobují potom koliku a následné komplikace,“ dodává.
Žlučníkové kameny (cholelitiáza) jsou velmi častým onemocněním. Vyskytuje se jak při relativní podvýživě v rozvojových zemích (až 70 %), tak v rozvinutých zemích při nadměrném příjmu potravin (v Evropě u 30–60 % dospělých). Častější je u žen, pravděpodobně vlivem estrogenů. K dalším rizikovým faktorům patří obezita, dlouhodobá parenterální výživa a zácpa.
Zdroj: NZIP
Vánoce bez salátu i řízku
Stravování si lidi, kteří mají opakované problémy se žlučníkem, musejí hlídat nejen o svátcích. „Dieta je základ, aby si žlučník nedráždili. Celý život by měli žít střídmě,“ zdůrazňuje lékařky Naďa Machková. „Vánoční období je zátěžové, dobrot a laskomin se nabízí hodně a samozřejmě přejídání a nevhodná strava mohou vyvolat takzvaný žlučníkový záchvat neboli koliku,“ varuje.
Nebezpečný je pro lidi s nemocným žlučníkem právě větší objem tučného jídla. „Může vyvolat překotnou peristaltiku žlučníku, která může vypudit kamínek ze žlučníku do krčku nebo do žlučového vývodu a tomu potom říkáme obraz žlučové nebo žlučníkové koliky s typickými bolestmi,“ popisuje gastroenterolog Milan Lukáš, co se stane ve chvíli, kdy nemocný dietu poruší.
U každého ale může tyto problémy vyvolat něco jiného. „Jsou pacienti, kteří mají žlučníkovou koliku po suchém rohlíku a po řízku třeba ne. Ale obecně platí, že tučná, kořeněná, dráždivá jídla, mohou tyto problémy vyvolávat,“ dodává lékař.
Dieta při chorobách žlučníku je velmi podobná dietě při onemocněních slinivky břišní a jater, tedy s obecnou restrikcí tuků. Dietní léčba má částečně význam v prevenci a jen omezený, symptomatický význam v úlevě od obtíží. U chronického onemocnění žlučníku záleží na toleranci konkrétních jídel u každého jedince. Většina nemocných nejí tučná masa, tučné pomazánky, krémy a majonézové saláty. Vhodnější je vázaný tuk v těstu, opatrně lze doplnit máslo či rostlinný tuk do 30 g/den. Kyselé mléčné výrobky jsou lépe tolerovány, stejně jako sladké pokrmy, tvaroh a sýry (kromě aromatických) do 30 % tuku.
Zdroj: NZIP
Jak se nedostat do ohrožení života
Žlučníkový záchvat vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Jeho projevy jsou u pacienta snadno rozpoznatelné. „Silné bolesti v břiše, které jsou v nadbřišku, vyzařují pod pravý žeberní oblouk a do zad. Pacient zvrací a nemá úlevu ani po vyzvracení,“ vyjmenovává příznaky žlučníkového záchvatu Milan Lukáš. Přivolaná záchranka nebo okamžitá návštěva lékaře jsou v takovém případě jediným řešením.
„Je tam riziko, že kamínek se dostane do žlučového vývodu a způsobit podráždění slinivky. Tomu říkáme pankreatitida, čili zánět slinivky břišní. Anebo může způsobit zablokování odtoku žluče do žlučových cest, a to pak ten člověk může zežloutnout nebo dostat druhotný zánět žlučových cest. A to už jsou velmi závažné stavy, které ho mohou ohrozit na životě.“
Opakované potíže se žlučníkem mohou vést až k jeho odstranění. To se dnes dělá laparoskopicky, tedy jen pomocí několika vstupů a často už jen v režimu jednodenní chirurgie. Pacient bez komplikací tedy odchází druhý den po operaci domů.
Jinou obtíží spojenou s nestřídmou stravou je nepříjemné pálení žáhy. Jak se mu vyhnout? Poslechněte si rozhovor s přednostou Kliniky hepatogastroenterologie pražského IKEMU Tomášem Huclem v záznamu celého Magazínu Experiment.
Související
-
Pacientů se záněty střev přibývá, zejména mezi mladými lidmi. Nadějí je biologická léčba
Bolesti břicha nebo časté průjmy. Až 70 tisíc lidí se podle odborníků v Česku potýká s nespecifickými záněty střev a jejich počet stále roste. Zejména pak u mladých lidí.