Vladimír Špidla o krizi kolem volby prezidenta

6. únor 2003
O kom se mluví

Jan Pokorný je hostem v pracovně premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly, který je hostem pořadu O kom se mluví. Dobrý den, pane premiére. Popište prosím hlavní příčiny toho, proč se vládní koalice nedokáže dohodnout na společném kandidátovi na hlavu státu? Pokud to jde srozumitelně jednou, dvěma větami.

Host (Vladimír Špidla): No protože ta věc sama o sobě je komplikovaná. Najít kandidáta, který má osobnostní charakteristiky, které odpovídají funkci prezidenta a současně je možné získat podporu nejenom v rámci koalice, ale i za hranicemi koalice. To je prostě těžká úloha.

Moderátor (Jan Pokorný): Je to tedy problém těch hledaných nebo těch hledajících?

Host (Vladimír Špidla): Je to problém především těch hledajících, to je jasné. Ti hledaní samozřejmě někteří existují, ale hlavní problém je, je najít. Prostě ti lidé jsou, ale musí splnit řadu různých charakteristik, z nichž ta nejdůležitější je volitelnost velmi významným podílem lidí, kteří jsou v parlamentu.

Moderátor (Jan Pokorný): Zůstaneme-li u problému těch hledajících, jak jsme si je pracovně nazvali, tak bych se zeptal, jak to, že se vám dlouhodobě nedaří přesvědčit zejména váš poslanecký klub, aby podpořil některého z kandidátu, kteří už přicházeli v úvahu?

Host (Vladimír Špidla): No to je otázka. Protože náš poslanecký klub o této věci debatoval teprve jednou. Či-li nelze hovořit o tom, že dlouhodobě.

Moderátor (Jan Pokorný): Ty volby už byly dvě, pane premiére?

Host (Vladimír Špidla): To ano, ale v každém případě, jak víme Miloš Zeman dostal sedmdesát osm hlasů. Poslanecký klub má sedmdesát, či-li jsou to opravdu bych řek čilé spekulace, hovořit o tom, že podpořil nebo nepodpořil. My jsme měli, máme za sebou dva neúspěch v prezidentské volbě, to považuju za jasnou věc. Prostě ani v jednom případě nebyl prosazen náš kandidát. Poprvé, to s vámi souhlasím, je nad slunce jasné, že část poslaneckého klubu nepodpořila Jaroslava Bureše. V té druhé otázce se můžete pouze různým způsobem domnívat, ale nedá se nic analyzovat přesně. Ale problém je, že poté jsme měli jenom jednu debatu, která byla skutečně předběžná a tam se opravdu ukázalo, že není dosud shoda.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak je možné, že váš poslanecký klub má za takové situace teprve jednu debatu na toto téma?

Host (Vladimír Špidla): No, on má debat měl samozřejmě po tom období po druhé volbě, to je období, které je zhruba čtrnáct dnů za námi, tak těch větších debat bylo více. Ale debata, která se vedla už nad nějakými zřetelnějšími návrhy, proběhla jedna. Či-li těžko se dá říct, že je to nějaký dlouhodobý proces, je to komplikovaný proces hledání.

Moderátor (Jan Pokorný): Tudíž zřejmě jako předseda ČSSD důrazně odmítnete tezi, že vaše strana je v krizi?

Host (Vladimír Špidla): Ne, tak Sociální demokracie v krizi není, to jako v žádnym případě. Sociální demokracie má problém s vyřešením jednoho poměrně důležitého úkolu politického, ale jinak existuje ohromné množství jiných úkolů, kde není nejmenších pochyb o tom, že Sociální demokracie je soudržná a svorná.

Moderátor (Jan Pokorný): Má cenu se podle vás pokoušet ještě o třetí volbu, když oficiálně se vzdal kandidatury i vicepremiér Pavel Rychetský, o kterém váš klub orientačně hlasoval?

Host (Vladimír Špidla): Já si myslim, že je správné najít kandidáta, který bude postupovat v přímé volbě, v té nepřímé volbě. Protože si ani nejsem jist a jsou na to ústavně velmi složité úvahy, jestli vůbec se lze vyhnout ještě třetí volbě. Někteří ústavní právníci říkají to nebo ono, ale odhlédneme-li od ústavy a její interpretace, tak přechod na přímou volbu bude vyžadovat řadu měsíců. Není dobré, abychom byli řadu měsíců bez hlavy státu, i když to zase není žádná zvlášť těžká situace, protože v roce 92 jsme byli osm měsíců bez hlavy státu a nikdo si už na to nevzpomene. A v jiných státech, třeba dlouhou dobu hlava státu zřetelně nebyla schopna vykonávat svoji funkci třeba delší dobu a také to ústavní systém nerozvrátilo. Na to jsme připraveni. Ale přesto si myslím, že je lepší, aby byl prezident dříve než později.

Moderátor (Jan Pokorný): Tudíž srozumitelně řečeno, protože ve chvíli, kdy my vysíláme tento rozhovor, který jsme předtáčeli ve vaší pracovně, vy jednáte s předsedy koaličních stran od dvanácti do čtrnácti hodin, budete v debatě s nimi prosazovat, aby došlo ještě ke třetí volbě? Nebo zastávat názor třetí volba ještě ano, zkusme to?

Host (Vladimír Špidla): Budeme vážit otázku třetí volby a hledat a debatovat o tom, zda je možné jí uskutečnit úspěšně.

Moderátor (Jan Pokorný): Uskutečnit úspěšně to znamená, že se musí objevit skutečně nějaký všeobecně přijatelný kandidát?

Host (Vladimír Špidla): Musí se najít, musí dojít ke shodě na jménu, které zaručuje, že dojde k podpoře napříč parlamentem. To znamená nejenom v rámci vládní koalice, ale musí být jisté, že bude podpořen taky nezávislými. Musí být jisté, že bude podpořen alespoň částí jiných politických klubů, i třeba ODS. Myslím si, že někteří lidé jsou schopní podtrhnout různé poslance.

Moderátor (Jan Pokorný): Kteří, pane premiére?

Host (Vladimír Špidla): Tak z těch, o kterých se debatovalo, tak u některých, ale nebudu teď uvádět přesně jméno nebo respektive u jednoho z těch jmen to bylo zcela zřejmé a ty signály přicházely.

Moderátor (Jan Pokorný): Bylo to jméno, které ale už není ve hře, jestli vám dobře rozumím?

Host (Vladimír Špidla): No, to bylo to jedno z jmen, o kterém se už diskutovalo. Ale prostě základ je, že ten člověk musí získat podporu překračující vládní koalici.

Moderátor (Jan Pokorný): To znamená i části třeba klubu KSČM?

Host (Vladimír Špidla): Nemyslím si, že, že to bude klubová podpora taková nebo onaká za hranicema KSČ... teda za hranicema vládní koalice. Ale musí být schopen získat hlasy i v jiných klubech, i v klubu ODS, i v klubu KSČM. To je jasné.

Moderátor (Jan Pokorný): Když se vrátíme k druhé volbě, pane premiére, tak Václavu Klausovi chybělo čtrnáct hlasů k tomu, aby byl zvolen hlavou státu. Vzhledem k té atmosféře, která je kolem volby prezidenta, nemusí být tak úplně těžké, soudím ze strany ODS, přesvědčit těch čtrnáct zákonodárců, aby třeba ten neklidný stav neprodlužovali.

Host (Vladimír Špidla): No tak jistěže je při hlasování ve sněmovně, zvlášť u personálních otázek se neobyčejně těžko dá odhadovat výsledek, protože do toho vstupuje skutečně mnoho úvah. Ale fakt je ten, že ODS potřebuje vlastně získat šedesát, asi tak šedesát hlasů navíc nad svůj potenciál, to je velmi mnoho.

Moderátor (Jan Pokorný): Takže nesouhlasíte s tím, co říkají někteří komentátoři, že bude-li třetí volba, pak tedy buď nevzejde zase nikdo a nebo Václav Klaus?

Host (Vladimír Špidla): Analyzovat takovouto, takovouto věc s nějakou velkou pravděpodobností prostě není možné.

Moderátor (Jan Pokorný): A je podle vás nějakou větší pravděpodobností možné v tom čase, který zbývá do třetí volby a její termín je také otázkou, která není tak úplně přesně vyřešena, je možné najít skutečně někoho, kdo by byl přijatelný napříč politickým spektrem, když se vám to nepodařilo za uplynulé měsíce?

Host (Vladimír Špidla): Myslím si, že ano.

Moderátor (Jan Pokorný):

Pod jaké argumenty opíráte své ano?

Host (Vladimír Špidla): Protože má známou zkušenost s uvažováním, které je charakteristické pro naši národní povahu, že intenzívní jednání se vždycky vedou teprve v závěrečné fázi, které kalkulují v kterékoli věci. Takže vidím, že se rýsují možnosti. Nejsou to žádné jistoty, ale možnosti jsou.

Moderátor (Jan Pokorný): A pokud by tedy i ta třetí volba, kdyby k ní došlo, dopadla výsledkem žádná hlava státu, pak tedy jste pro přímou volbu?

Host (Vladimír Špidla): Tak my jsme pro přímou volbu principielně, protože to je součást našeho politického programu a paralelně už se přímá volba připravuje. To nelze ztrácet čas, protože to riziko, že nebude zvolen prezident nepřímou volbou, to prostě existuje. Takže přímá volba už se paralelně připravuje a nebude se zdržovat proces, který vytvoří ústavní možnost přímé volby.

Moderátor (Jan Pokorný): Přímá volba rovná se změny ústavy. Existuje taky několik názorů, buďto drobná změna ústavy spíš jenom technická a nebo široká debata o ústavě jako takové, která taky nemusí být časově ohraničena. K čemu se kloníte vy?

Host (Vladimír Špidla): Pokud by šlo o přímou volbu, která by se měla zrealizovat vzhledem k tomu, že se nepodařilo zrealizovat volbu nepřímou, což také není v různých státech úplně ojedinělé. A mohl bych uvést Slovensko, kde zkusili asi sedm nebo osm pokusů o nepřímou volbu a pak se přišlo k přímé volbě. Tak pak bych dával přednost tomu, aby ta ústava byla, ta změna ústavy byla relativně omezená a odehrály se ty věci, které jsou nezbytně nutné. Ale nevěřím tomu, že jakmile se otevře ústavní debata, že zůstane v tak uzoučkém rámci. Jsem si skoro jist, že pak poběží svou vlastní dynamikou a že bude trvat poměrně dlouho.

Moderátor (Jan Pokorný): To poměrně dlouho řekněme deset měsíců, rok? Je to odhadnutelné?

Host (Vladimír Špidla): Je to odhadnutelné velmi těžko, opravdu je to odhadnutelné velmi těžko. Ale když bych se o tom měl pokusit, tak si myslím, že takovejch opravdu osm, deset měsíců je tak nejpravděpodobnější termín.

Moderátor (Jan Pokorný): To znamená osm, deset měsíců budete čelit ze strany vašich oponentů výtkám, že o pravomoce prezidenta se dělí Sociální demokracie?

Host (Vladimír Špidla): Ano takové výtky existují, ale já mohu ujistit a ujistil jsem už při v okamžiku, kdy jsem přebíral některé z těch pravomocí, které spravuji, já nejsem žádnej štok prezident nebo půl prezident, že je budeme používat konzervativně. To znamená dělat pouze to, co je nezbytně nutné pro to, aby stát fungoval správně a že to v žádném případě nebudeme zneužívat a rozšiřovat za hranice toho nezbytného. Ale to je ústavní fakt, že to budeme s Lubošem Zaorálkem předsedou sněmovny poctivě, poctivě spravovat, co jaksi nejuměřenější a nejmenší míře tak, aby to nebylo vůbec pochyb o tom, že to je správné a že to je morálně hájitelné. Ale může to trvat dlouho, to je pravda.

Moderátor (Jan Pokorný): Jakousi odpovědí na dosavadní komplikovaná jednání kolem volby hlavy státu, mohou být také úvahy, jakkoli mediálně vděčné a možná ani ne tak založené na nějaké reálné úvaze, o kandidatuře například zpěváka Gotta v přímé volbě. Je to odpověď, kterou dávají lidé na jednání našich politiků a nebo si myslíte, že to může být třeba nějaký kalkul?

Host (Vladimír Špidla): Myslím si, že to není odpověď žádná zásadní...

Moderátor (Jan Pokorný): Myslel jsem o odpověď ve smyslu jakémsi nastavení zrcadla nebo neschopnosti politiků se dohodnout.

Host (Vladimír Špidla): Myslim si, že k tomu určitá reakce na to, že to jednání trvá zdánlivě delší dobu také je, i když je pravda, že tam kde jsou nepřímé volby, tak to skoro vždycky trvá velmi dlouho a trvá to řadu kol. Jo? To tři kola nejsou nic neobvyklého. Ale teď o tom...

Moderátor (Jan Pokorný): Ovšem jsou státy, kde jsou tři volby a pak se rozpouští parlament.

Host (Vladimír Špidla): No ano, ale to není naše ústava, to není naše ústava. Jsou také státy, kde parlament se nikdy nemůže v době volební rozpustit, jako třeba Norsko. Prostě každý stát má jinou ústavní tradici.

Moderátor (Jan Pokorný): Pojďme prosím ke Karlu Gottovi. Jaký je váš názor na jeho případnou kandidaturu v přímé volbě?

Host (Vladimír Špidla): Moje znalosti politické o přímých volbách jsou především znalosti o přímých volbách v Rakousku, protože Rakousko je naším sousedem. Vždy, když byla přímá volba, i když byl volen Thomas Klestil, tak tam bylo několik lidí, kteří nepocházeli z politiky vůbec žádným způsobem, třeba jako Karel Gott, a do této volby vstoupili a rozhodli voliči. Či-li Karel Gott je občan České republiky. Každý občan v případě přímé volby má právo se o nominaci ucházet, ty pravidla nominace nejsou nic lehkýho, no ale jsou státy, který to maj vyřešeno, takže se dá v zásadě převzít nějaká forma. Ten, kdo tu nominaci podle ústavy získal, má právo se ucházet. Jak už jsem řek, v Rakousku, když se podíváte na poslední volby, tak zjistíte, že tam taky byli lidi, kteří prostě z politiky nepocházeli.

Moderátor (Jan Pokorný): Diskusím o postojích ČSSD k první, druhé možná třetí volbě prezidenta se patrně, pane premiére, nevyhnete na vašem jednatřicátém sjezdu. Jste připraven vyvodit eventuální zodpovědnost, jestliže převáží hlasy, které ji budou požadovat?

Host (Vladimír Špidla): Podívejte, předseda jakékoli politické strany má svou politickou odpovědnost, má ji za jaksi celkový politický vývoj, předkládá svou zprávu a když se uchází o další zvolení, tak tuto politickou odpovědnost dává na váhu svému sjezdu. Sjezd po debatě rozhodne. To je běžné. A politik musí být připraven na rozhodnutí svého sjezdu, to je samozřejmé.

Moderátor (Jan Pokorný): A závěrem možná vážnější otázka, než jsem vám dával v závěrečné části našeho rozhovoru. Včera vystoupil před Radou bezpečnosti OSN americký ministr zahraničí Colin Powell. Byly podle vás důkazy o tom, že Irák neplní rezoluce OSN natolik přesvědčivé, že byste třeba dnes spíš podepsal ten takzvaný Dopis osmy?

Host (Vladimír Špidla): Nemohu se vyjádřit, protože to je vyjádření k věci, která je neobyčejně komplikovaná. Včera přednesl Colin Powell projev, dnes získávám některé informace o jeho důkazech. Ty informace musí být podrobeny poměrně složité analýze, takže teď bez vyjádření.

Moderátor (Jan Pokorný): Hostem pořadu O kom se mluví byl předseda vlády, předseda ČSSD Vladimír Špidla. Děkuju za váš čas. Na shledanou.

Host (Vladimír Špidla): Děkuji. Na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Úvodem druhé části pořadu O kom se mluví budiž připomenuto, že hostem byl Vladimír Špidla předseda vlády a předseda České strany sociálně demokratické. 221 552 155 a 221 552 255 to jsou telefonní čísla. Prosím volejte názory, které ve vás vyvolal předchozí rozhovor. Dobrý den.

Telefonický názor: Halo? Jsem to já?

Moderátor (Jan Pokorný): Ano. Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den. Tady je Mráz.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, pane Mrázi.

Telefonický názor: Srdečně vás zdravím. Jenom bych chtěl říct, že lituju, že to pan premiér a předseda neuslyší. Ale musím říct, že já jsem starý volič Sociální demokracie, ale jsem zhnusen, co ta strana dělá. Protože pan premiér, myslim si, že pan předseda tam mlží, když vykládá ty pohádky jako, že pod jeho vedením určitá část strany nepodrazila Zemana, tak to není pravda. Dyk se dá dokázat, že Sociální demokracie má v senátu tušim jedenáct názorů a tam dostal Zeman čtyři hlasy.

Moderátor (Jan Pokorný): Tuším, že pět, ale v důsledku je to jedno.

Telefonický názor: Nebo pět. Ale v každém případě, pan předseda byl vod počátku proti Zemanově kandidatuře. A vobešel výsledky stranického hlasování, respektive referenda. Já mám pocit, že pan předseda dovede tu stranu k uplnýmu krachu. Protože, kdo eště bude tý straně věřit, když podrazí vlastního kandidáta? A udělali si referendum, tady se lidi v naprostý převaze vyjádřili pro Zemana a voni nám teďka furt nám představujou nějakou nounejmy. Je jasný, že tady jsou dva reálný kandidáti na prezidenta Zeman a Klaus.

Moderátor (Jan Pokorný):

Dobře. Pane Mrázi, děkujeme, čekají další posluchači. Na slyšenou. Hezký den.

Telefonický názor: Děkuju.

Moderátor (Jan Pokorný): Vítejte, jste ve vysílání.

Telefonický názor: Dobrý den. Dobrý den. Pane Pokorný, tady je Nosek, Praha.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, pane Nosku.

Telefonický názor: Já navážu na pana Mráze a navážu na odpověď pana Špidly, že Sociální demokracie není v krizi. O tom vážně pochybuji, ale v krizi je pan Špidla a celá koalice. Myslím, že by byl nejvyšší čas, aby pan Špidla včetně pana Svobody, kteří tak ujišťovali národ, určitě najdeme, hledáme v seznamu, už máme, aby vodstoupili. Aby tuhle to, co předvádějí národu, aby skončilo. Myslím si, že to dnešní jednání by mělo opravdu dospět k tomu, aby už jednou byla přímá volba. Poněvadž stávající koalice není schopna, ukázala to v první i v druhé volbě, dát takovýho kandidáta, který by prošel. Děkuju.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme. Na slyšenou. Halo? Dobrý den. Dobrý den.

Telefonický názor: Ano. Dobrý den, pane Pokorný. Slyšíte mě?

Moderátor (Jan Pokorný): Ano.

Telefonický názor: Tady, moje jméno je Solecký, jsem z Napajedel.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, pane Solecký.

Telefonický názor: Jsem členem Sociální demokracie od roku 90 a současně taky funkcionářem Sociální demokracie. Pana Špidlu velmi dobře znám. Abych navázal na to, co řekl přede mnou ten posluchač. Vladimír Špidla popřel, že by byla strana v krizi, já myslím, že naše strana je ve velice hluboké krizi, kterou zavinil on zejména a dále Standa Gross, Zaorálek a další. Tím, co provedli při prezidentských volbách, naprosto zostudili naše kandidáty, jak doktora Bureše, tak Miloše Zemana a dále zostudili celou Sociální demokracii. Celou členskou základnu, protože zorganizovali referendum, kterému se vysmáli, udělali si z toho legraci. Teď hledají, mlží a neví, koho zvolit. Já myslím, že přítel Špidla by měl odstoupit ze své funkce zrovna tak, jak Stanislav Gross. Strana je rozdělená a rozbitá jeho zásluhou. Mluví stále o nové politice, co to je ta nová politika? Kariérismus, intrikaření, jedině takoví lidé mají v Sociální demokracii volnou cestu.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobře. Děkujeme za názor.

Telefonický názor: Je mně to líto. Sbohem. Na slyšenou.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Dobrý den. Halo?

Telefonický názor: Dobrý den. Žantovský, Nová Paka.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, pane Žantovský.

Telefonický názor: Já bych se chtěl k tomu vyjádřit. Já se domnívám, že to je tady trochu naopak. Protože u nás politici hledají ty kandidáty, hledají někoho, kdo by se jim hodil a já se domnívám, že by to mělo být přesně naopak. To znamená lidé by se měli ucházet o ten post a měli by přesvědčovat ty politiky. A tady to probíhá vlastně úplně naopak. Domnívám se, že jedinej kandidát, kterej to dělá vopačným způsobem, tak to byl pan Jaroslav Bureš. Bez nějakejch přehnanejch sympatií k panu Burešovi, mu to musím přiznat. A domnívám se, že tím důvodem, proč to tady je naopak, není to, že by ty potenciální kandidáti neměli zájem o tu kandidaturu. Já se domnívám, že to je pro to, že ti potenciální kandidáti se domnívají, že nemá cenu do toho boje vstupovat, protože ti politici je okamžitě smetou ze stolu, protože se nehodí jim. To znamená, především by si měli udělat jasno ty politici.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor. Předposlední telefonát. Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den. Tady Květa, Praha.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, paní Květo.

Telefonický názor: Já jsem jenom chtěla říct, že to, co předvádí Sociální demokracie, i když jsem je volila, tak jsem teda uplně znechucená, je to teda hrozný. Skloňujou demokracii v sedmi pádech, vůbec nevim, proč jako se zaháčkovali s Unií svobody. Místopředseda vlády je člověk, kterej se vůbec nedostal do parlamentu. Za některý kraje se Unie svobody vůbec nedostala do parlamentu. A vlastně dneska tam předvádějí to, co předvádějí a vůbec jako je mi z toho, je mi z toho zle teda. Naposled jsem Sociální demokracii volila, i když je vlastně volim vod 89. Za komunistů jsem k volbám nechodila, protože to byla šaškárna. Ale já snad už nevidim jinou stranu, kterou bych asi mohla volit, protože to, co tydle ty předváděj, to je hrozný. Děkuji. Na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Tak děkujeme. A poslední telefonický názor. Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den. Tady Valčík, Praha.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den.

Telefonický názor: Já bych, já budu velice stručný. Proč by prezidentem nemohl být pan Jiří Dienstbier? Myslím, že by vyhovoval všem. Je známej v republice, je známej ve světě. Jo, tak si myslim, že by to byl nejvhodnější kandidát. Děkuji. Na slyšenou.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. A tím končí další vydání pořadu O kom se mluví, hostem byl tentokrát premiér, předseda České strany sociálně demokratické Vladimír Špidla. Jan Pokorný děkuje za pozornost věnovanou pořadu O kom se mluví a přeje dobrý poslech u dalších programů Radiožurnálu.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap
Spustit audio