Víte, jak trefí migrující ptáci zpět do Česka? I to prozradil ornitolog Lukáš Viktora

19. duben 2014

Znamená pro vás čáp hnízdící na komínu nebo poletující vlaštovky skutečný příchod jara? Myslíte si, že ptáci umí předpovídat počasí? Možná vás ve vysílání Hosta Radiožurnálu vyvedl z omylu ornitolog Lukáš Viktora z České ornitologické společnosti.

Letos už viděl tisíce vlaštovek, ale ne v Česku. „I ornitologové jsou netrpěliví. Vydali jsme se do Izraele a tam jsme jich viděli skutečně tisíce,“ prozrazuje Lukáš Viktora s tím, že u nás měl možnost pozorovat zatím jen desítky těchto ptáků.

Čtěte také

Neplatí však, že po příznivé zimě a brzkém příchodu jara se ptáci vracejí z teplých krajin dříve. „Vlaštovky a čápi přilétají tak, jak mají,“ tvrdí. Mírná zima ovšem pomohla ptákům, kteří zůstávají v Česku. „Nebyla sněhová pokrývka, a tak měli dostatek zdrojů potravy,“ vysvětluje.

Ptáci, kteří přezimují daleko, netuší, jaké u nás bylo počasí. Trochu dříve však přilétají ti, kteří tráví zimu na jihu Evropy, například špačci nebo čejky. „Během cesty se orientují podle zemského magnetismu, postavení Slunce a také podle hvězdné oblohy,“ nastiňuje Lukáš Viktora.

Lukáš Viktora ve studiu ČRo Leonardo

Nepředstavujte si však několikadenní let v kuse. I ptáci musejí odpočívat. Kteří táhnou spíš ve dne a kteří v noci? A už u nás začaly kosí námluvy? Také na to se ptala moderátorka Patricie Strouhalová.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio