Víte, jak trefí migrující ptáci zpět do Česka? I to prozradil ornitolog Lukáš Viktora

19. duben 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02930198.jpeg

Znamená pro vás čáp hnízdící na komínu nebo poletující vlaštovky skutečný příchod jara? Myslíte si, že ptáci umí předpovídat počasí? Možná vás ve vysílání Hosta Radiožurnálu vyvedl z omylu ornitolog Lukáš Viktora z České ornitologické společnosti.

Letos už viděl tisíce vlaštovek, ale ne v Česku. „I ornitologové jsou netrpěliví. Vydali jsme se do Izraele a tam jsme jich viděli skutečně tisíce,“ prozrazuje Lukáš Viktora s tím, že u nás měl možnost pozorovat zatím jen desítky těchto ptáků.

Čtěte také

Neplatí však, že po příznivé zimě a brzkém příchodu jara se ptáci vracejí z teplých krajin dříve. „Vlaštovky a čápi přilétají tak, jak mají,“ tvrdí. Mírná zima ovšem pomohla ptákům, kteří zůstávají v Česku. „Nebyla sněhová pokrývka, a tak měli dostatek zdrojů potravy,“ vysvětluje.

Ptáci, kteří přezimují daleko, netuší, jaké u nás bylo počasí. Trochu dříve však přilétají ti, kteří tráví zimu na jihu Evropy, například špačci nebo čejky. „Během cesty se orientují podle zemského magnetismu, postavení Slunce a také podle hvězdné oblohy,“ nastiňuje Lukáš Viktora.

Lukáš Viktora ve studiu ČRo Leonardo

Nepředstavujte si však několikadenní let v kuse. I ptáci musejí odpočívat. Kteří táhnou spíš ve dne a kteří v noci? A už u nás začaly kosí námluvy? Také na to se ptala moderátorka Patricie Strouhalová.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová