Víra v duchy na jihu Spojených států stále žije

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Možná nesmí ani do jihoamerického Savannah. Město v americké Georgii má zvláštní atmosféru, mají tam rádi nadpřirozeno. Duchy, strašidla a nejrůznější projevy nadpřirozeného tam berou smrtelně vážně.

V jižanském Savannah plyne život až neamericky pomalu. Na nábřeží, ve starém říčním přístavu, plném restaurací a kaváren, čekám v horkém, vlhkém a dusném odpoledni na Ericu Backusovou z místní obchodní komory a tak trochu lokální patriotku.

„Je to jedinečná kultura. Když se podíváte jinam do Spojených států, najdete velmi málo míst, která nějakou osobitou kulturu mají. Tady na jihu máme města jako Savannah, Charleston, New Orleans, kde se udržují autentické tradice a lidské vztahy. Jsme slušní, neformální a uvolnění. Život tady plyne pomaleji, lidé jsou na sebe příjemnější a vždycky se usmívají,“ neskrývá hrdost na svůj kraj Erica.

Savannah si udržuje ještě jednu jižanskou tradici: pověrčivost a víru v nadpřirozeno. Před několika lety ji Americký institutut pro parapsychlogii vyhlásil městem, kde ve Spojených státech nejvíc straší.

Duchové řádí na mnoha místech

„Máme tady desítky strašidel. Tak třeba nešťastnou Annu, která se objevuje v penziónu a restauraci z roku 1790,“ líčí Erica.

Služebná Anna podle místní legendy ukončila svůj život kvůli nešťastné lásce. Když se její milý nechal naverbovat a zmizel kdesi na moři, vrhla se z třetího patra na dlážděný dvůr zájezdního hostince (dnešního penziónu). V domě se nevysvětlitelně otevírají zavřená okna, hýbou židle a jsou slyšet podivné zvuky ze schodišť a chodeb. Dodnes vám personál odpřisáhne, že za tím nemůže být nikdo jiný než právě Anna.

„Pak je tady dovádivé strašidlo, který dělá rádo neplechu ve staré restauraci Růžový dům. Jídlo je tam skvělé, ale nechoďte do sklepa. Tam se rád baví duch původního majitele Johna Habershama,“ pokračuje ve výčtu Erica.

Baví se například tím, že zapaluje zhasnuté svíčky, rámusí nádobím a dokonce se prý zjevuje hostům v uniformě z dob americké revoluce. Třeba je to jen past na turisty: není přece nic snazšího než obléct někoho do historického kostýmu a nechat ho běhat po chodbách.

Víra v duchy má kořeny v černošské kultuře

Obyvatelé i návštěvníci Savannah prý mají k podobným jevům náklonnost a jejich nadpřirozené podstatě věří víc než jinde. Má to docela prozaickou příčinu.

„Lidé mají za to, že tradice duchů a strašení v Savannah má kořeny v africké kultuře. Černoši, které sem otrokáři dováželi ze západního pobřeží kontinentu, s sebou přinesli například prvky polyteistického náboženství vúdú. Jeho součástí je uctívání předků a víra v přítomnost jejich duchů mezi živými. To ovlivnilo myšlení svobodných obyvatel města,“ vysvětluje jižanskou pověrčivost Erica.

Jižané jsou svou pověrčivostí opravdu vyhlášení. Jestli je strašení důsledkem jejich bujné fantazie spíš než ověřitelnou skutečností, co na tom? Americká města většinou představivost návštěvníků moc nedráždí. Savannah je v tomhle ohledu jednou z mála příjemných a osvěžujících výjimek.


Zvětšit mapu: v jihoamerickém Savannah dodnes věří na duchy

autor: vpo
Spustit audio