Vědci testují lék proti koronaviru. Zda bude účinný, zjistíme na konci dubna, připomíná český biochemik
Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo v boji s novým koronavirem použití experimentálního léku Remdesivir. Jak daleko je jeho testování a kdy bude k dispozici pro větší část pacientů? „Lék je ve třetí fázi klinických testů, zkouší se na tisícovkách pacientů,“ říká v rozhovoru s Tomášem Pancířem biochemik Jan Konvalinka, který vývoj přípravku sleduje.
Jak bude nový lék proti covid-19 účinný, dosud není jasné, testy totiž ještě nejsou u konce. Informace, které zatím přicházejí z USA, jsou ale příznivé. „Máme několik dílčích informací, lék se zkoušel v kritickém stadiu u pacientů ve Spojených státech a výsledky jsou velmi dobré,“ potvrzuje biochemik.
Čtěte také
Jednotlivé výsledky tak vypadají povzbudivě, o tom, zda bude lék Remdesivir skutečně účinný, ale rozhodnou až výsledky klinických testů. Ty by měly být k dispozici pravděpodobně 27. dubna. O lék je už nyní obrovský zájem.
Místa, kde se bude lék vyrábět, už vznikají
Pokud výsledky na konci dubna ukážou, že je lék účinný, mohl by se Redemsivir dostat na trh během několika týdnů. „Obtížnější pak může být výroba dostatečného množství preparátu, dnes už hovoříme o stovkách tisíc pacientů a nároky na výrobu budou velké,“ připomíná Jan Konvalinka.
„V Číně i v USA už se ale připravují provozy na výrobu, což naznačuje, že firma věří, že lék bude alespoň částečně fungovat,“ dodává. „Myslím, že někdy koncem května by lék mohl být schválený a v červnu, červenci by mohl být k dispozici.“
Jak se na léku podíleli čeští vědci? A kdy se lék – pokud bude jeho testování úspěšné – dostane i k českým pacientům? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Ministerstvo povolilo použití Remdesiviru, nemocnice ho žádá pro pacienta v kritickém stavu
Česko má k úterním 18.00 celkem 434 případů nákazy novým koronavirem. Od pondělního večera tak přibylo 90 případů.Nejvíce nakažených je stále v Praze.
-
Dvě stě tisíc Čechů je stále mimo hranice. Nejhůř jsou na tom v Americe, popisuje pilot karanténu
Richard Santus je zakladatel soukromé letecké společnosti a dopravní pilot, který zajišťuje evakuační a zásobovací lety. Jak vnímá krizi způsobenou koronavirem?
-
Pandemie koronaviru znamená šanci, ve vztazích můžeme jít hlouběji, věří salesiánský kněz Heryán
Pandemie koronaviru nemusí být pouze hrozbou, ale i šancí. Tvrdí to salesiánský kněz Ladislav Heryán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.