Vázne komunikace uvnitř ČSSD?

20. leden 2005
O kom se mluví

Od mikrofonu přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Jsme návštěvou u ministra práce a sociálních věcí a místopředsedy ČSSD, Zdeňka Škromacha. Dobrý den. Popište, pane ministře, co nejvýstižněji vás momentální vztah s úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem.

Host (Zdeněk Škromach): Já myslím, že je přátelský. To, že tady probíhá určitá soutěž o směřování Sociální demokracie, což je spojeno i se sjezdem a případným soupeřením o místopředsedu strany, tak to si myslím, že prostě patří k normálním demokratickým principů a nemusí to mít žádný vliv na osobní vztahy.

Moderátor (Jan Pokorný): Zkuste mě vyvést z pocitů, že si to ale přece jenom se Stanislavem Grossem v těchto dnech rozdáváte přes média.

Host (Zdeněk Škromach): Samozřejmě, že tady vznikají určitá témata, o kterých se hovoří. Myslím, že by to bylo nudné, pokud by byl jeden kandidát před sjezdem, nebylo by o čem hovořit a možná by to ani média nezajímalo. Já si myslím, že je dobré, aby Sociální demokracie byla čitelná a bylo jasné, kam směřujeme.

Moderátor (Jan Pokorný): V rozhovoru pro deník Právo z 19. ledna jste si posteskl: Možná, že bychom si včetně Miloše Zemana nemuseli vzkazovat věci přes média, pokud bychom byli schopni komunikovat uvnitř. Konec citátu. Na čem, pane ministře, podle vás vázne komunikace uvnitř strany?

Host (Zdeněk Škromach): Já myslím, že ten problém je z toho takového určitého pocitu, že někdy se rozhoduje velmi rychle a ta rychlost je na úkor kvality, protože dělat zásadní rozhodnutí samozřejmě můžeme a možná i některé, které se týkají programu Sociální demokracie, ale mělo by to být s vědomím toho, že to chceme a že to chtějí naši funkcionáři, naši členové. Tahle komunikace ne vždycky úplně dobře funguje.

Moderátor (Jan Pokorný): Můžete uvést jeden příklad takového rychlého rozhodnutí?

Host (Zdeněk Škromach): Já myslím, že poslední to byla otázka kolem nevalorizace životního minima, kdy vláda vlastně schválila tento postup a nakonec se díky nepodpoře v Poslanecké sněmovně i díky nepodpoře v části Sociální demokracie vlastně toto opatření neprošlo, čili Sociální demokracie sklidila negativní body za to, že se pokusila o něco, ale ani to neprosadila, čili ten efekt se nedostavil.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak na vás působí věty Stanislava Grosse: Nechci už vidět to, aby se vedly veřejné polemiky a debaty, které znevažují Sociální demokracii ve veřejnosti. Konec citátu.

Host (Zdeněk Škromach): Já myslím, že bohužel ten problém platí od nešťastné volby prezidenta, kdy skutečně někteří špičkoví představitelé strany v podstatě vystupovali v rozporu s usneseními strany a de facto postupovali proti vlastnímu kandidátovi. Bohužel to je ten problém, který se táhne a nevyřešil ho ani minulý sjezd. Je potřeba jej dotáhnout do konce.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak ho dotáhnout do konce, má tenhle problém, že nepodpořili všichni vaši členové kandidaturu Miloše Zemana, nějaké řešení?

Host (Zdeněk Škromach): Samozřejmě, že má řešení v obecné poloze. Jako funkcionář strany, jako špičkový představitel strany mám dvě možnosti, buď budu prosazovat politiku strany, která je daná určitými demokratickými procesy, které v té straně probíhají a nebo musím z té funkce odejít a to se v minulosti nestalo.

Moderátor (Jan Pokorný): Kdo měl odejít?

Host (Zdeněk Škromach): Jestliže se neztotožním s tím, například s nominací Miloše Zemana, která nakonec proběhla i jasnou většinou v rámci vnitrostranického referenda, tak jestliže nejsem schopen prosazovat stranického kandidáta, tak prostě nemám co ve vedení strany dělat. A to si myslím, že je správný směr. Teď je otázka samozřejmě, kdo do takovýchto kategorií spadá. Týká se to samozřejmě i v menších měřítcích jiných. Ale stalo se normou, že vlastně, a toto bylo podle mě takový ten základ příkladu, že je možné vystupovat i proti tomu, na čem se strana dohodne. Já si myslím, že ta jednota strany musí být založena nikoliv na nějakém centrálním dirigismu, ale v podstatě ta jednota musí být založena na vnitřní pluralitě názorů. Tím, že lidé si je vysvětlí, vyříkají a na základě toho se rozhodnou.

Moderátor (Jan Pokorný): V dopise delegátům krajských konferencí ČSSD mimo jiné píšete: Reakcí na krizi v naší straně je obnova autentické sociální demokratické politiky. Konec citátu. Myslíte tím něco jiného než konec koaličních kompromisů? Co vás tak rozesmálo?

Host (Zdeněk Škromach): To, že tady se někdy zaměňují vazby. Protože ten problém dnes nestojí na tom, že by Sociální demokracie měla špatný program, se kterým v roce 2002 vyhrála volby, ale jsem přesvědčen o tom, že vlastně ten problém je v tom, že už 3 roky prakticky v rámci vládní koalice realizuje ten liberálnější program, který dneska by měl být vlastně tím oficiálním programem. A to si myslím, že je důvod volebních neúspěchů Sociální demokracie. Čili to, co považuji za zásadní, je potřeba si jasně v koalici dupnout a říct: Tak buď to bude podle našeho a nebo máte možnost se rozhodnout.

Moderátor (Jan Pokorný): Dupnout znamená konec koalice.

Host (Zdeněk Škromach): To bude záležet na koaličních partnerech, kde je ta míra. Já si myslím, že ty ústupky, obzvláště za předchozího premiéra Špidly, byly už tak výrazné, že v podstatě Sociální demokracie se v té koalici ztratila, ale nesla veškerou zodpovědnost, protože ta vláda je vnímána jako sociálně demokratická, ta není vnímána jako lidovecká nebo unionistická. Vše pozitivní si snaží připsat Kalousek nebo Němec a vše negativní padá na hlavy naše.

Moderátor (Jan Pokorný): Ale na minulém sjezdu ČSSD jste si také dali předsevzetí, že budete víc prosazovat váš program a že si budete víc dupat ve vládní koalici. Proč k tomu nedocházelo? Byl to jenom problém Vladimíra Špidly?

Host (Zdeněk Škromach): Samozřejmě, vždycky předseda jako lídr má svoji pozici a on určuje vlastně takový ten, kdo vede tu stranu. Nakonec se to projevilo i před necelým rokem, kdy došlo ke změně ve vedení strany a nakonec i ve vedení vlády. Nakonec ten sjezd bohužel nevyřešil ten problém, který se objevil právě po volbě prezidenta, kdy v podstatě jsme jako Sociální demokracie umožnily volbu Václava Klause, a nakonec na to doplácíme i těmi současnými neúspěchy jak v evropských, krajských, tak senátních volbách, protože určitě Václav Klaus na Hradě je pro ODS neocenitelným spolubojovníkem.

Moderátor (Jan Pokorný): Byl by takovým neocenitelným spolubojovníkem i Miloš Zeman pro vás?

Host (Zdeněk Škromach): Já si dovolím tvrdit, že pokud by byl na Hradě Miloš Zeman, tak možná dneska Špidla byl úspěšným premiérem.

Moderátor (Jan Pokorný): Myslíte si, že Miloš Zeman je taková postava, která by vkročila dvakrát do téže řeky, rozumějme kandidaturu na hlavu státu?

Host (Zdeněk Škromach): To nedokážu za něj říct, to asi by musel říct on, ale myslím si, že je ve věku, kdy se v politice mnohdy začíná.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak chcete, aby delegáti rozuměli výzvě, cituji: Je nutné čelit liberalizaci naší politiky. To je to dupnutí, o kterém jste mluvil?

Host (Zdeněk Škromach): Dá se to tak říct. Myslím si, že je potřeba prostě se držet té pozice, kterou přirozeně Sociální demokracie zaujímá. To znamená v levém politickém spektru. Dalo by se samozřejmě na příkladech říct, co to je levice. V zásadě se vyhraňovat vůči ODS programově jednoznačně a samozřejmě i vůči KDU určitým způsobem a vytlačovat komunisty z politického spektra a ucházet se následně při volbách o voliče ze středu z té své silné levicové pozice. Myslím si, že historickým omylem by bylo posunout se do středu, kde už nakonec skončily takové strany jako Impuls, občanské hnuté ODA, Unie svobody. Ten problém byl vždycky stejný, že ta strana skončila. Viděl jsem takový vtip, kde je ještě vykopán jeden hrob už čerstvý a říkají: Také čekáme na jednu úspěšnou středovou stranu. Já bych byl nerad, kdyby to takto bylo a navíc si myslím, že historickou úlohou Sociální demokracie její více než 125leté tradice je neuvolnit ten prostor komunistům, protože si myslím, že bychom se vlastně zpronevěřili svému poslání a své idey.

Moderátor (Jan Pokorný): Takže když říká možný kandidát na budoucího místopředsedu ministr zemědělství Jaroslav Palas, že by ambicí ČSSD mělo být také přetáhnout některé voliče občanským demokratům, tak se mýlí?

Host (Zdeněk Škromach): Problém je, že já si nemyslím, že pravicovým programem ODS nebo jejím programem jsme schopni oslovit její voliče. Proboha proč by nás volili, když léta volí ODS. To prostě není alternativa. Ten náš volič je ten, který k těm volbám nepřišel, protože to ukazují i ty průzkumy, které jsme si nechávaly dělat, a on k těm volbám přijde a bude volit. Teď je důležité, abychom vytvořili podmínky k tomu, aby měl důvod volit Sociální demokracii.

Moderátor (Jan Pokorný): Soudíte, že jste rukojmím pravicových stran. Znamená to, že v případě vašeho vítězství na velikonočním sjezdu ČSSD byste chtěl mít mandát k tomu, aby skončila koaliční vláda s lidovci a unionisty?

Host (Zdeněk Škromach): To samozřejmě bude otázka, jakým způsobem bude sestaveno vedení strany, jak proběhne i ta předsjezdová diskuse. Určitě je docela problém sestavovat rok před volbami novou vládu, protože to trvá také nějakou dobu. Pan prezident má také své názory a své představy. Já si myslím, že tady je potřeba vycházet z té reality, která momentálně existuje, v rámci té stávající vlády v podstatě postavit naše koaliční partnery před známé Kalouskovo ber nebo běž.

Moderátor (Jan Pokorný): To není poprvé, co si berete v posledních dnech příklad z Miroslava Kalouska. Nedávno jste argumentoval jeho jménem poté, co se vás novináři ptali, jestli vám nevadí, že na konferencích krajských organizací teď prohráváte 5:0 se Stanislavem Grossem. Vy jste opáčil, že Miroslav Kalousek prohrával 8:0 a potom na sjezdu stejně zvítězil. Máte ještě něco dalšího společného?

Host (Zdeněk Škromach): Ačkoliv se s panem Kalouskem nemusíme názorově shodovat a můžeme spolu soupeřit, tak já si myslím, že je určitě bojovník a že si svoji pozici dokázal vybojovat a já myslím, že já mám také takovou bojovnou povahu. Nakonec odboráři mě docela v tom naučili a nakonec dneska to bude možné si vybrat mezi mladým ušlechtilým plemenem a nebo si vybrat takového už ostříleného odborářského vlčáka. Takže já myslím, že to je také taková možnost a nakonec to potom bude záležet také na tom způsobu boje.

Moderátor (Jan Pokorný): V citovaném dopise delegátům krajských konferencí také sdělujete: Tíhu reformy nesmějí nést ti, kteří se nemohou bránit. Mladé rodiny s dětmi, zdravotně postižení, důchodci a nemocní. Bohatství a blahobytu všech nelze dosáhnout státní lakotou na úkor potřebných. Konec citátu. Ta dosavadní podoba vládní reformy veřejných financí v sobě nese tahle úskalí, pane ministře?

Host (Zdeněk Škromach): Bohužel ano a někdy je to docela dilema, protože návrhy na výrazné úspory v oblasti sociální přichází právě například z Ministerstva financí, nikoliv od našich koaličních partnerů a podobně. De facto vlastně kompromisy potom musíme vybojovat ve vládě. někdy to vypadá, že Ministerstvo práce soutěží s ministerstvem financí, ale to je asi přirozené a asi nutné. Já osobně jsem přesvědčen o tom, že můžeme samozřejmě hledat určité změny podmínek, například u lidí, kterým se nechce pracovat, kteří prostě se vyhýbají různě práci, zneužívají ten systém. Ale to může být řádově v procentech, jedno, dvě, tři procenta z těch lidí, kteří dneska nepracují. Pokud jde o finance, je to možná 1,5 miliardy, ale v žádném případě přece nemůžeme šetřit na těch lidech, kteří už vlastním přičiněním ten svůj stav nezmění. Třeba u důchodců, kteří důchod dostávají v čistém, ani daňovými změnami ničeho nedosáhnou, protože oni žádné daně neplatí.

Moderátor (Jan Pokorný): Ale pro většinu těch zákonů ve Sněmovně hlasujete.

Host (Zdeněk Škromach): Vycházím z dohody, která je kompromis, ale ten si myslím, že v této chvíli už překročil tu míru únosnosti, protože se můžeme rozhodnout, že to tak je, a pokud se o tom rozhodne i Sociální demokracie s vědomím, že chce dál nezvyšovat životní úroveň důchodců, že nechce podporovat rodiny s dětmi nebo že nechce pomoci lidem se zdravotním postižením, no tak samozřejmě to možné je, ale musí to být s vědomím. Já nejsem přesvědčen o tom, že Sociální demokracie by takovouto pozici měla zastávat.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak byste se zachoval v případě vítězství jako předseda ČSSD? Měla by mít vaše strana svého předsedu a někoho jiného premiérem?

Host (Zdeněk Škromach): Tady na rozdíl od některých vzkazů, které jsem zaznamenal v poslední době vůči své osobě, tak z pozice předsedy strany nerozhoduji o premiérovi. Já myslím, že to je věc, která bude jasná po sjezdu. Já docela rád hraji šachy nebo strategické hry a myslím, že je potřeba ty tahy dělat poté, co nastane situace.

Moderátor (Jan Pokorný): Je ale dobré mít ty tahy také rozmyšleny dopředu, pokud tahle hra patří k vašim oblíbeným?

Host (Zdeněk Škromach): Samozřejmě, že ano. Já ty tahy samozřejmě promyšlené mám. Nic se neděje náhodně, to ani nejde. Ale samozřejmě někdy je člověk překvapený, protože tady často se říká: Co bych udělal já? Ale třeba Standy Grosse se nikdo neptá: Když neuspěješ jako předseda, bude pokračovat jako předseda vlády? To jsou věci, které je potřeba si také brát do úvahy, protože ta situace není zdaleka tak prohraná, jak na první pohled vypadá. Já si myslím, že sjezd každé strany je vždycky něco specifického.

Moderátor (Jan Pokorný): Hostem dnešního pořadu O kom se mluví byl ministr práce a sociálních věcí, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Děkuji za odpovědi. Na shledanou.

Host (Zdeněk Škromach): Díky, na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Nyní čekáme na vaše telefonní názory. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, tady Petr z Duchcova. Já vám jenom chci říct, pane Pokorný, že když poslouchám kolikrát některý ty vaše připomínky k ČSSD, vy je mydlíte zprava doleva, protože pan Takáč, jak je tam u vás, ten den bylo v novinách, že paní premiéra si koupila tašku nějakou a že pan....

Moderátor (Jan Pokorný): Já vás musím přerušit, nikdo ze jmenovaných nebyl hostem pořadu O kom se mluví. Děkuji za váš příspěvek, na shledanou. Dobrý den, další prosím.

Názor posluchače: Já vás zdravím, tady je Krutský z Prahy. Já bych jenom doporučil té straně, aby jeli do Louvru a podívali se na Loď bláznů od Bosche. Podívejte, on tady byl člověk, mluvil o nějaké jednotě Sociální demokracie. Když to vezmete, tak Zeman dal Špidlu jako svoji pravou ruku, aby vládl straně. Pak Špidla toho Zemana zlikvidoval. Další pak pracovník, který se tam objevil, byl Gross, který zase zlikvidoval Špidlu, a Špidla, který doporučil Teličku jako na eurokomisaře, tak ten ho teď zlikvidoval a sám se tam posadil. Tato strana, to je vidět, že skutečně ta loď bláznů, ta by jim akorát slušela.

Moderátor (Jan Pokorný): Prosím, máte slovo.

Názor posluchače: Dobrý den, Fiala z Prahy. Já bych pouze chtěl konstatovat, že mě mrzí, že za vlády pana Škromacha vzhledem k tomu, že já jsem živnostník, dochází k takovým věcem, kdy mám pocit, že je to Jánošíkovská vláda, kdy snaženlivým a těm, kteří se snaží něco udělat, sebere, na druhé straně se plýtvá prostředky a rozdává se to těm, kteří nemají absolutně žádnou snahu. Takže to mě mrzí a doufám, že se to v budoucnu zlepší, že co chceme pracovat, takže se nám bude dařit a budeme podporováni. Já vám děkuji.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor, hezký den. Haló, vítejte.

Názor posluchače: Dobrý den, tady Novotný. Já bych se chtěl připojit k mému předřečníkovi. Chtěl bych říct, že pana ministra považuji za mistra prázdných slov, když si bere do úst hlavně mladé rodiny a podobné věci. Já k jedné takové patřím, mám manželku, 2 děti, vydělávám přiměřeně, slušně. Vzali jsme si hypotéku, vzali jsme osud do vlastních rukou. V téhle chvíli, když tahle vláda navrhuje zrušení odpočtu hypoték, znamená to pro nás, že přijdeme měsíčně čistého o 7 tisíc korun, budeme se pást, ale pan ministr jistě rozdá těm, kteří se nesnaží. Takže ještě jednou potvrzuji to, co říkal můj předřečník. Děkuji vám, na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Myslím si, že tenhle návrh, který zazněl z úst ministra Paroubka, byl trošku zmírněn, že to není až tak úplně, jak jste říkal. Prosím předposlední telefonický názor.

Názor posluchače: Já se jmenuji Tvrdík a nezlobte se na mě, možná nebudu mluvit k věci. Já jsem teď přišel k radiu a mě spíš zaujala ta věc, že se zde kritizuje pořád Sociální demokracie. Možná, že v té sociální demokracii je teď něco špatného. Ono to vypadá tak trochu jako podle Shakespeara, že doba vymknutá z kloubů šílí. Ale já jsem starší člověk a já jsem byl nucen studovat mezinárodní dělnické hnutí. Fakt je, že ta Sociální demokracie a podobné levicové strany se vyvíjejí podle potřeby. Ta potřeba té Sociální demokracie momentálně není, protože ta musí být v krizi, jsou tam různé proudy a její potřeba třeba zase nastane. To jsem chtěl říct.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor. Hezký den. Poslední telefonát, vítejte.

Názor posluchače: Mijárová, Brno. Já bych chtěla říct panu Škromachovi, aby konečně on a celá Sociální demokracie, aby vzal do ruky selský rozum a nedíval se při politice a při prosazování zájmů s kým, ale o čem. Děkuji.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor a loučíme se. Tím končí další vydání pořadu O kom se mluví. Hostem byl ministr práce a sociálních věcí, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap
Spustit audio

Více z pořadu