V centru Klinika chceme zůstat, kanceláře mohou být kdekoliv jinde, říká aktivistka Tereza Virtová

Centrum Klinika na Žižkově
Centrum Klinika na Žižkově

Podle rozhodnutí soudu měli aktivisté předat budovu autonomního centra Klinika v pražské Jeseniově ulici jejímu majiteli, tedy Správě železniční dopravní cesty. Program na klinice ale pokračuje – aktivisté v čele s Terezou Virtovou nabízejí majiteli spolupráci při plánované rekonstrukci s tím, že by v budově dál působili.

„Chceme, aby se nějaké pořádky a zákony začaly měnit, proto jsme se rozhodli k občanské neposlušnosti,“ vysvětluje aktivistka Tereza Virtová.

Občanskou neposlušností podle ní přispívají i k demokracii, vystavují se přitom právnímu postihu i policejnímu zásahu. „Je to uvážené rozhodnutí, které chceme komunikovat ven a neseme za něj nějaké možné postihy,“ dodává.

Je podle ní škoda, že klinika – krásný velký dům se zahradou – se změní v kanceláře, zahradu vybetonují a udělají tam parkoviště. „Další kus Parukářky nebude sloužit lidem, ale bude to uzavřený kancl, který může vzniknout kdekoliv jinde,“ říká.

Připomíná také, že celá rekonstrukce a to, že SŽDC převzala objekt, bylo účelové – aby sociální autonomní centrum bylo zrušeno. „Teď teprve hledají nějaké zástupné argumenty,“ nastiňuje.

Nicméně za týden se chystají jít na jednání právě se SŽDC, a to se stejnými argumenty – města, Prahu nevyjímaje, potřebují prostory jako je Klinika, prostory, které jsou spravovány nekomerčně, otevřené pro lidi, kteří nemají peníze.

„Když už jsme tři roky prokázali, že to jde, bez jakýchkoliv dotací a grantů jsme zvládli vést sociální centrum, dali jsme ho do kupy, co stát o něj pět let nejevil zájem, tak je škoda, že by teď mělo zaniknout, ještě na úkor kanceláří, které mohou být kdekoliv jinde,“ upozorňuje.