Ukrajina v ohrožení. Jak se žije ve stínu války? Poslechněte si sérii reportáží z ukrajinsko-ruské hranice

Smutek i hněv v Mariupolu. Obyvatelé východoukrajinského města vyšli do ulic protestovat proti ruské agresi

Ukrajinci a Ukrajinky všech generací se vydali v úterý večer spontánně do ulic svých měst, aby dali najevo svůj odpor k ruské agresi. Vzduchem létala ostrá slova, vlastenecké verše i zpěv národní hymny. Mítink na podporu nezávislé svobodné Ukrajině v Mariupolu začal právě touto symbolickou melodií.

Můj známý, který pracuje v bance, ale nechce být jmenovaný, se chce jít hned ve středu přihlásit do jednoho z pluků a okamžitě odjede na frontu. Nemá to daleko, jen pár kilometrů.

Čtěte také

Sergej svoji přítomnost na demonstraci zdůvodňuje tím, že ve světle posledních událostí a uznání Luhanské a Doněcké lidové republiky ze strany Ruska nemohl zůstat stranou. Nikdo by neměl stát stranou, říká, protože hrozba je velmi reálná a je třeba dát najevo, že Mariupol se bude bránit. Jsem připraven stát se obráncem města, ve kterém jsem se narodil, dodává.

Extrémně velký strach ale necítí. Zdejší obyvatelé už v něm žijí delší dobu a úterní události jsou jen důsledkem neřešené situace a velmocenských ambicí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin se chová jako maniak

„Sláva Ukrajině,“ volá kdosi v davu a účastníci shromáždění se přidávají: „Hrdinům sláva!“ „Ukrajina nade vše!“ „Putin je …!“ Přišli také mladí, rodiče s dětmi i ti nejstarší obyvatelé Mariupolu.

Čtěte také

Jelena, Nalalie a Leisa je trojice starších dam, která protentokrát vynechala lekce flamenca a vydala se do ulic vyjádřit podporu svobodě a nezávislosti své země.

„Proč je tahle demonstrace pro nás důležitá? Protože jsme Ukrajinky a milujeme naše město. Nechceme tady vidět žádné Rusy ani ty jejich separatistické republiky. Chceme zůstat na Ukrajině a rozvíjet se v evropském směru. Nepotřebujeme žádnou válku, zrádce ani kolaboranty, a tím spíše ne Putina!“

„Zřejmě trpí nějakou psychickou poruchou. Je posedlý Ukrajinou a kromě Ukrajiny už nedokáže myslet na nic jiného. Chová se jako maniak, který si umanul, že dosáhne cíle, a je mu úplně jedno, jakou cenu za to zaplatí. Drží se své logiky, ale je to nějaká chorá logika.“

„…abys shořel v pekle!“

Mnozí lidé mají přes sebe přehozené ukrajinské vlajky, jiní je drží nad hlavou a dávají tím najevo svůj občanský postoj.

Paní Ljudmila chodí na každou takovouto akci. Sama si vyrobila transparent s fotografií Vladimira Putina v masce – jsou mu vidět jenom oči a ústa. Část nápisu se nedá citovat, ale posílá jím jasný vzkaz do Kremlu: „…abys shořel v pekle!“

Ljudmila dodává, že jí situace silně připomíná scénář z Krymu, kdy Putin také tvrdil, že tam ruská vojska nejsou. Totéž se stalo v samozvaných republikách na východě Ukrajiny.

Na demonstraci v Mariupolu přišla i téměř osmdesátiletá Valentina

Neohrožená Valentina

A do ulic vyšla i zřejmě v současnosti nejznámější obyvatelka Mariupolu, paní Valentina, která se proslavila tím, že i ve svém požehnaném věku přišla na cvičiště a učila se střílet. Její portrét pak obletěl doslova celý svět – objevil se na titulních stránkách všech novin.

Téměř osmdesátiletá Valentina radí prezidentu Putinovi, aby si tolik neotevíral „ústa“, protože to s ním dopadne špatně a Krym i Donbas se jednou Ukrajině vrátí. Ona se toho prý možná už nedožije, ale lidé kolem ní ano. Její kamarádka ji ovšem přerušuje a nesouhlasí: „Nemluv tak, i ty se toho určitě dožiješ.“

autoři: Martin Dorazín , and
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.