Tým z pražské ČVUT přišel s novou metodou sterilizace, využití najde v rouškách i letectví
Jak spolehlivě zničit viry? Stačí k tomu elektrický proud! Tým z pražské ČVUT pod vedením Lukáše Vojtěcha přišel s ojedinělou metodou sterilizace. Tu je možné využít například v boji proti covidu-19.
Princip, na němž nová metoda funguje, na první pohled připomíná sendvič. „Máte elektricky vodivou textilii, v našem případě je to uhlíková tkanina, pak vrstvu filtračního materiálu a nakonec opět uhlíkovou textilii,“ ukazuje Lukáš Vojtěch.
Po stranách se pak nacházejí elektrody, které do substrátu přivádějí elektrický proud. „Úbytek napětí podle Ohmova zákona způsobí vznik tepla ve struktuře a teplo pak celou strukturu zahřívá,“ vysvětluje.
Jediné, co je pro sterilizaci třeba udělat, tak je připojit k elektrodám zdroj. Právě vzniklé teplo pak slouží jako sterilizační nástroj. „Například podle posledních studií zlikvidujete vir covid 92 stupni Celsia po dobu 15 minut,“ dodává.
Tříměsíční projekt
Filtr, který Vojtěchův tým vyvinul, tak najde upotřebení leckde: v klimatizacích, ale například i v rouškách a respirátorech. „Uvažovali jsme, že by mohlo jít o vložku do roušky,“ upřesňuje.
Celý tým na projektu pracoval tři měsíce, technici ČVUT přitom nový filtr nevyvíjeli ve svých běžných dílnách, ale z domova.
Související
-
Koronavirus přežije nejdéle na plastu a nerezu. Tyto povrchy dezinfikujte častěji, radí vědci
Měděné a mosazné povrchy mají samodezinfekční účinky, které fungují i proti koronaviru. Nerezový plech a plastové povrchy vyšly z experimentů hůř.
-
Lidé se nemusí bát koronaviru v pitné vodě. ‚Zničila by ho dezinfekce,‘ píše Státní zdravotní ústav
Vodárenské společnosti tedy podle ústavu nemusí své postupy měnit ani zavádět dezinfekci, kde se u podzemních zdrojů nepoužívá. Není ani nutné častěji provádět rozbory vody.