Trenérka Lucie Absolonová přibližuje High Jump: Čím čistší dopad, tím vyšší známka

2. srpen 2019

Dnešní rozhovor má spíše reportážní podobu. Společně s Tomášem Černým jsme navštívili Hřiměždice na Příbramsku, kde se u přilehlého lomu koná jubilejní 20. ročník skoků do vody – High Jump. Provázela nás přitom trenérka High Diving na Cliff Diving Lucie Absolonová.

V Hřiměždicích vyrostla konstrukce, ze které se později budou skokani vrhat do vody. Stojíme na tréninkové plošině, která je vysoká 12 metrů a ze které je vidět leknínová zátoka zdejšího lomu. Můžeme ale šplhat i výš – na 16, 20 a 25 metrů.

Od roku 1999 se tento druh sportu proměňuje. „Každý rok přijíždělo více lidí a konstrukce šla výš, nyní jsme na 25 metrech, což je nejvíce, co tady bylo. A doufám, že výš to tady už nebude,“ usmívá se Lucie Absolonová. A věděli jste, že rekordmanem ve skocích je švýcarských skokan, který skočil z 58 metrů?

Při skákání do vody se hodnotí třeba i plavky, postava, postoj skokana. Pak také odraz, kolikrát se ve vzduchu zatočí, ale největším dojmem působí dopad. „Čím je nejčistší, aby to co nejméně cáklo, tak jsou nejvyšší známky,“ přibližuje.

Trenérka skoků do vody Lucie Absolonová a moderátor Tomáš Černý

Lucie Absolonová také založila přípravný kamp, kam se hlásí ti, kteří chtějí skákat do vody – nováčci, gymnasté, fotbalisté a mnozí další… „Už máme letos 36 členů,“ pochvaluje si.

Skoky do vody, to je podle Lucie něco mezi baletem a gymnastikou dohromady – základ skákání do vody je koordinace a zpevnění těla a orientace ve vzduchu. „Když máte tyto tři parametry, tak můžete být dobrý skokan,“ ubezpečuje.  

A protože reportéra Tomáše Černého celé vyprávění Lucie Absolonové inspirovalo, rozhodl se, že vyzkouší, jak teorie vypadá v praxi. Postavil se na plošinu a…. Jak to dopadlo?

Poslechněte si celý reportážní rozhovor!

autoři: Tomáš Černý , prh
Spustit audio