Tradiční kysané zelí s knedlíkem možná brzo nahradí to s kurkumou nebo v medu. Snaží se o to němečtí farmáři
Češi a Němci milují pivo a fotbal, ale také podobnou kuchyni. Oba národy si oblíbily například kysané zelí, kterému se u našich sousedů říká sauerkraut. Běžně si ho spojujeme s knedlíky a masem. Farmáři ze severu Německa to ale chtějí změnit, protože samotné zelí se dobře tráví a je prý ideální třeba do salátů. A tak ho různě kombinují, třeba i s kurkumou.
Na severu Německa u dánských hranic je podnik KOHLosseum. Název je slovník hříčka, protože německy se zelí řekne – kohl.
Firma vyrábí ve velkém právě konzervy se saurkrautem. A pracuje v ní také Hans Hansen. Vysvětluje, že postup je po nakrájení jednoduchý: „Zelí zvážíme a přidáme sůl – musí jí tam být přesně 0,9 procenta. Třeba na pět kilo zelí tak připadá 45 gramů soli… teď to musím dvě tři minuty poctivě promíchat rukama, aby se spustila reakce a uvolnil se plyn. Tři minuty míchání!“
Pak už se plní sklenice. KOHLosseum využívá zvláštní patent – zelí nezahřívá, ani tam nedává konzervanty. Všechny živiny zůstanou uvnitř, jídlo i tak vydrží celé měsíce.
„Navrch dáme malou mřížku, kterou zelí stlačíme a necháme tam kousek volného prostoru. Sklenici pak uzavřeme zoubkovaným víčkem. Plyn tak sice může ven, ale dovnitř – pokud to máte v chladnu - se vzduch nedostane,“ prozrazuje něco z technologie Hans Hansen.
Původně jídlo pro chudé mělo velký význam
Manufaktura ročně vyrobí na 750 tisíc sklenic a je v ní i muzeum o pěstování zelí.
Firma vedená Wilkenem Boiem myslí taky na tradici: „Sauerkraut byl dřív pro chudé, protože se dal levně vyrábět v obrovském množství. Ale když se na to podíváte zpětně – bez něj by se neobešla třeba ani mořeplavba. Kysané zelí bylo na každé evropské plachetnici, protože bránilo kurdějím a nehnilo.“
Tahle zmínka není náhodná. KOHLosseum, stejně jako většina zelných polí Německa, totiž leží u břehů Severního moře. Podmínky jsou podle Wilkena Boie klíčové:
„Zelí potřebuje spoustu vody. Na písčitém podloží se neuchytí. My jsme ale v kraji Ditmarsche, který byl ještě před pár staletími pod vodou. Je to bývalé mořské dno, takže je tu plodná půda. A navíc tu vládne přímořské klima, které škůdce táhne do vnitrozemí. Zelí proto pěstujeme jen tady u pobřeží.“
Wilken Boie připomíná, že kysané zelí není spojené jen s Evropou – jeho výroba má kořeny i jinde. Zelí je všude po světě – třeba v Asii.
Severoněmecká variace na kim-či
„Hlavně Korea je pověstná svým kim-či, a to je v podstatě to samé, jen to má jiný název. Kim-či znamená v korejštině kvašené. Vyrábí se z čínského zelí v pikantním nálevu s chilli, česnekem, zázvorem, někdy i s rybí omáčkou. Pokusili jsme se to napodobit s česnekem a s jarní cibulkou – chilli jsme tam nechali, jen tu omáčku vypustili.“
Pan Boie na jednu stranu historii uznává, zároveň mu ale vadí zažité stereotypy: „Kysané zelí si spojujeme s klasikou – s vepřovým kolenem, s uzeným nebo s pečínkou. Ale přitom je samo o sobě lehké a zdravé. Dá se jíst i v létě – dejte si k němu nějaké koření a nakládanou okurku, a je z toho úplně jiné jídlo. Navíc plné vitamínů.“
KOHLosseum se rozhodně nebojí experimentovat. Pan Hansen mi ukazuje zavedené výrobky: „Vedle klasického zelí tu máme salát s pětilistým ženšenem, zeleninový mix, pak takzvané pobřežní zlato – zelí s kurkumou – potom pálivé kim-či, a směs červeného i bílého zelí, slazenou medem,“ dodává pan Hansen a podává mi vidličku.
Alespoň moje stereotypy díky tomu rozbil.
Související
-
V Německu frčí nealko gin. „Byl to vtip, ale lidé ho vzali vážně,“ smějí se výrobci
V Německu dlouhodobě klesá spotřeba alkoholu. Nealkoholická piva zabírají celé regály a na trhu se objevují i speciality. Mimořádný úspěch má například nealkoholický gin.
-
Kolik prasat se vejde do jednoho domu?
Prasata potkáte na všech obydlených kontinentech, ovšem jen na západě Německa jim ale postavili obrovské muzeum.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putinův vzkaz Trumpovi by mohl být: Kazí nám to Zelenskyj, míní o velikonočním příměří Procházková
-
Turkovu jízdu po dálnici řeší policie. Na tachometru měl 200 kilometrů v hodině, hrozí mu ztráta řidičáku
-
Putin neprodloužil velikonoční příměří ve válce na Ukrajině. Oficiálně vyprší v noci na pondělí
-
Američanky jsou mistryně světa v hokeji. Nad Kanadou zvítězily v prodloužení 4:3