Tomáš Halík: Jakmile se začne mluvit o Bohu, skončí to církevními restitucemi
Třetí lednový den bychom si měli připomínat jako den zemřelých předsevzetí. Málokdy totiž naše novoroční rozhodnutí přežijí druhý den. To alespoň tvrdí katolický kněz Tomáš Halík, host Radiožurnálu a moderátora Jana Pokorného.
Ve vysílání Radiožurnálu zmínil vyprázdnění svátků. „Z Velikonoc zůstaly kraslice, ze svátku zemřelých se stává maškarní průvod příšer a z adventu bláznění v supermarketech,“ poznamenává s tím, že lidé se tak připravují o duchovní smysl svátků. Pak přichází konec roku a oslavy. „Možná lidé přehlušují úzkost právě tím křečovitým veselím,“ uvažuje.
A jak tedy tráví konec roku Tomáš Halík? „Snažím se projít své diáře,“ odpovídá s tím, že právě v tom vidí rozdíl mezi lidmi věřícími a nevěřícími. Ti věřící podle něj chápou život jako dialog.
Víra je podle Tomáše Halíka typ inteligence. „Říkám lidem, že by měli rozvíjet schopnost číst knihu přírody a vlastního života jako text, ve kterém je třeba všímat si toho, co je napsáno mezi řádky,“ říká. Může jít o dialog s hlubším smyslem života i s Bohem. „Můžeme tomu dát různé názvy. Nejde o hovor, který se točí okolo sebe sama,“ připomíná.
Proč kritizuje zákon o přímé volbě prezidenta? Jak se vyjadřuje k diskuzi o církevních restitucích? A v čem ho inspiruje papež František? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?