Tomáš Halík: Jakmile se začne mluvit o Bohu, skončí to církevními restitucemi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Halík ve vysílání kritizoval zákon o přímé volbě prezidenta

Třetí lednový den bychom si měli připomínat jako den zemřelých předsevzetí. Málokdy totiž naše novoroční rozhodnutí přežijí druhý den. To alespoň tvrdí katolický kněz Tomáš Halík, host Radiožurnálu a moderátora Jana Pokorného.

Ve vysílání Radiožurnálu zmínil vyprázdnění svátků. „Z Velikonoc zůstaly kraslice, ze svátku zemřelých se stává maškarní průvod příšer a z adventu bláznění v supermarketech,“ poznamenává s tím, že lidé se tak připravují o duchovní smysl svátků. Pak přichází konec roku a oslavy. „Možná lidé přehlušují úzkost právě tím křečovitým veselím,“ uvažuje.

A jak tedy tráví konec roku Tomáš Halík? „Snažím se projít své diáře,“ odpovídá s tím, že právě v tom vidí rozdíl mezi lidmi věřícími a nevěřícími. Ti věřící podle něj chápou život jako dialog.

Čtěte také

Víra je podle Tomáše Halíka typ inteligence. „Říkám lidem, že by měli rozvíjet schopnost číst knihu přírody a vlastního života jako text, ve kterém je třeba všímat si toho, co je napsáno mezi řádky,“ říká. Může jít o dialog s hlubším smyslem života i s Bohem. „Můžeme tomu dát různé názvy. Nejde o hovor, který se točí okolo sebe sama,“ připomíná.

Proč kritizuje zákon o přímé volbě prezidenta? Jak se vyjadřuje k diskuzi o církevních restitucích? A v čem ho inspiruje papež František? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...