Tipy na výlet v Ústeckém kraji

Hrad Hazmburk
Hrad Hazmburk

Na hradě Házmburk je od pátku do pondělí pro děti připraven velikonoční program. Pohádkové Velikonoce pořádá zámek Krásný Dvůr. A Litoměřické muzeum představuje svět ohýbaného nábytku, uvidíte tu třeba legendární thonetky.

V Hřensku se v pátek turistům se otvírá na říčce Kamenice Divoká soutěska po rekonstrukci přístavu. Edmundova soutěska je přístupná od začátku sezony.

Na hradě Házmburk budou děti hledat velikonočního beránka. Akce se koná od pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna. Kdo najde schovaného beránka, dostane odměnu z hradního pokladu.

Děčínský „hladový kámen“ je středoevropský unikát. Starší nikde nenajdete

Hladový kámen Děčín-pohled shora

V Děčíně můžete při břehu Labe vidět nejstarší hydrologickou památku, tedy památku ukrytou ve vodě. Je to takzvaný „hladový kámen“, který z vody vystupuje pouze v období velkého sucha.

Velikonočního zajíčka zase mohou hledat návštěvníci v zámeckých zahradách na Stekníku na Lounsku od soboty 20. do pondělka 22. dubna. Kdo ho najde, dostane odměnu.

Pohádkové Velikonoce pořádá zámek Krásný Dvůr na Lounsku v sobotu 20. dubna. Uskuteční se tam koncerty, divadelní představení a jarmark, prohlídky pro děti, projížďky na koních, v plánu je představení sokolníka.

Litoměřické muzeum představuje svět ohýbaného nábytku. Legendární thonetky zapůjčil sběratel Tomáš Brejník, který vlastní i netypické kousky z 19. století. Autoři výstavy chtěli přiblížit návštěvníkům muzea historii jednoduché, lehké, pevné a elegantní židle.

Dokumentaci se věnují zejména na Moravě, kde německý truhlář Michael Thonet uskutečňoval své experimenty s ohýbáním dřeva za pomoci páry. K dokonalosti svůj vynález přivedl Thonet roku 1856, kdy založil svou první skutečnou továrnu, a to na území Českého království v moravských Korýčanech.