Tipy na víkend

16. listopad 2006

Tentokrát pro vás máme nejenom Tipy na víkend, ale také na sváteční den - pátek 17.listopadu. Pozveme vás třeba na Festival nazvaný Divadlo divákům aneb Revoluce v Ypsilonce, na den duchů do perníkové chaloupky, vydáme se po stopách Franze Josefa I. do Kutné Hory, a předvánoční atmosféru navodíme návštěvou výstavy betlémů s figurínami v životní velikosti v Turnově. Pěkně si volné dny užijte!

Zpěvačka Aneta Langerová se svými hosty opět po roce vystoupí 16.11. na benefičním koncertě nazvaném Aneta pro Světlušku, kterým vyvrcholí sbírka Světluška pro nevidomé děti a dospělé. Koncert se letos uskuteční v klubu Retro Music Hall v Praze a v přímém přenosu ho odvysílá i Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Kromě patronky projektu Langerové se na pódiu vystřídají Jiří Pavlica se souborem Hradišťan, Michal Hrůza i několik malých nevidomých hudebníků. Večer budou moderovat herec Jaroslav Dušek s nevidomou Alenkou Schutovou.

V pražském Studiu Ypsilon můžete navštívit jednodenní festival takzvané "Cute" dramatiky, který pořádá mladá generace této scény v čele s jejím kmenovým režisérem Jiřím Havelkou. Třetí ročník se uskuteční v pátek. Festival nazvaný Divadlo divákům aneb Revoluce v Ypsilonce začne v pátek v 15:00 hodin čerstvým hitem letních festivalů, představením Dentální rapsodie aneb Stomatologická revue souboru Ztracená existence. Následovat bude Krátké a úderné divadlo z Liberce a jeho hra Punk není mrkev aneb The best of KUD. Soubor VOSTO5 pak předvede noční rozhlasový pořad určený pro posluchače osamělé, opuštěné a neúspěšné, díky němuž budou moci diváci sledovat největší milostný příběh všech dob.

Jednou z nejrozsáhlejších akcí amatérského divadla v České republice je přehlídka Karlínské jeviště, jejíž devátý ročník se uskuteční od čtvrtka do neděle v karlínském Spektru v Praze. Nabídne 21 představení nejrůznějších žánrů od pohádek přes historické hry, dramata a komedie ze současnosti až k muzikálu - a také diskuse ke každé z předvedených inscenací.

Divadelní přehlídka dětské tvory Arénka, která v pátek začne v Ostravě, už potřinácté spojí svět nemocných a handicapovaných dětí. Na přehlídce se tradičně představí děti z ostravských i regionálních škol a institucí. Přehlídka je nesoutěžní a jejím cílem je podle Fialové poskytnout dětem zdravým i zdravotně postiženým stejnou možnost prezentace a zároveň jim umožnit vzájemné setkání a poznání.

Pod středověkým hradem Kunětická hora, který leží mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, se v pátek koná "Den duchů v Perníkové chaloupce". Informační centrum děda Vševěda otevře své dveře mezi 9 až 17 hodinou.

Na výlet do kouzelného světa železnice vás v pátek a o víkendu zvou členové přerovského Klubu železničních modelářů. Nabízí vám jedinečnou příležitost prohlédnout si jeden z největších železničních modelů na Moravě. Na ploše pětatřiceti metrů čtverečních před vámi ožije miniaturní svět, který věrně kopíruje zcela reálný život v okolí železnice. Výstava je otevřená od pátku do neděle od 9 do 17 hodin. Najdete ji na přerovském nádraží v areálu dílen pro opravy vozidel za čtvrtým nástupištěm.

A teď pozvánka pro mladší posluchače, nebo pro ty, kdo jsou i přes pokročilý věk duší stále puberťáci. Pokud máte chuť na netradiční hudební zážitek, zajděte ve čtvrtek, pátek nebo v sobotu do kulturního centra Dělňák v Brně-Líšni. Vždy odpoledne tam můžete na chvíli zapomenout na realitu všedního dne při pohledu na koncerty skupin Tensingu. Jsou to teenageři z celé republiky a zpívají rock, pop a zkrátka písničky, které teď letí.

Je to sto let, co do Kutné Hory přijel na návštěvu císař František Josef I. O jeho několika hodinovém pobytu ve městě se můžete dozvědět spoustu podrobností, pokud navštívíte výstavu v tamním Kamenném domě. V sobotu ve 14 hodin se kočár tažený koňským spřežením a doprovázený průvodem objeví v ulicích středočeského města znovu. Nadšenci historie totiž připravili vzpomínkovou akci na událost, která v roce 1906 hýbala děním Kutné Hory.

Netradiční prohlídka je pro vás připravena v pátek a o víkendu na zámku Sychrov. Program nese název Šíleně smutná princezna. Prohlídky v podání kostýmovaných průvodců, které po všechny dny začínají v 9 hodin, se tedy ponesou v duchu této pohádky.

Restaurace na koupališti Libotín ve Štramberku vás zve na karetní turnaj "Štramberský vůl". Začíná v pátek v 10 hodin a první cenou je pečené sele.

Druhé nejstarší loutkové divadlo v západních Čechách v Třemošné slaví 85. narozeniny. V pátek je spolu s loutkami můžete oslavit taky, pokud zamíříte do DDM Kamarád. V 9:30 bude otevřena výstava loutek a pak už se až do večera můžete těšit na mnoho divadelních představení.

Smržovka na Jablonecku bude v sobotu dějištěm festivalu Wonderfest. Tato hudební přehlídka se díky geografické poloze Smržovky i letos symbolicky hlásí k rodině festivalů Eurotrialog - hudba na trojmezí. To znamená, že kromě tuzemských umělců hostí Wonderfest také hudebníky z některé ze sousedních zemí. Přehlídky se proto pravidelně účastní německé a polské kapely orientované na rock nebo world music. Letošním zahraničním hostem bude skupina The First Marracash World Session Orchestra z Německa, jejíž písně přecházejí od rokenrolu přes šanson, hip hop, blues, soul a funk až po lidové písně z mnoha evropských zemí.

Lidé v Havlíčkově Brodě se od pátku do neděle budou moci seznamovat s tradicemi i se současným životem Mongolska. Při příležitosti výročí mongolského státu bude v městském parku postavena jurta, vystoupí také umělci z této asijské země. Po dva dny se bude konat turnaj v tradičním mongolském zápase. Mongolští zápasníci se utkají v tělocvičně střední zemědělské školy. Sport se staletou tradicí je v asijské zemi populární asi jako v Česku fotbal. Mongolové se na něj vydrží dívat celé hodiny. Prohraje ten, kdo se první dotkne země kolenem nebo loktem.

Atmosféra plesů, bálů a večírků čeká tento víkend na návštěvníky olomouckého výstaviště Flora. Kromě módních variací a luxusních večerních šatů tam budete moci obdivovat také ukázku orientálních tanců nebo brazilské plavky. Dozvíte se také o nových trendech ve společenské dámské a pánské módě, večerního líčení nebo o slavnostních účesech. Veletrh Moderní žena najdete v pavilonu A olomouckého výstaviště Flora.

Zkoušeli jste někdy stepovat? Pokud ne, můžete se vydat na podzimní seminář stepařské techniky. Najdete ho v sobotu v kulturním středisku Delta v Praze 6 od 10 do 15 hodin. Vyučovat bude americký lektor Sam Weber ze San Franciska. Bývalý sólista souborů Joffery II a San Francisco Ballet získal mezinárodní pověst jako tanečník a teď je vyhledávaným interpretem, učitelem a choreografem. Tradiční swingová tančírna tanečního studia Zig-Zag se večer od 19 hodin přesune do kavárny U Zlaté Lyry v Michalské ulici v Praze 1.

Rozšířením Pražského komorního orchestru bez dirigenta pro repertoár uváděný s dirigenty vznikl orchestr s názvem Prague Sinfonia. V neděli večer poprvé vystoupí v Praze. V kostele sv. Šimona a Judy zahraje se svým uměleckým vedoucím, dirigentem Christianem Bendou.

Jedenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu uzavře v neděli v pražském Rudolfinu koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Mimo jiné zazní replika původní verze Gershwinovy Rapsodie v modrém, kterou uvedl v roce 1924 Paul Whiteman. V autentické podobě uvedou i další Gershwinovy evergreeny a dobové písně.

A ještě připojím pozvánku do ZOO: V ostravské zoologické zahradě je v plném proudu jelení říje a máte tedy jedinečnou příležitost toto "milostné" období paroháčů pozorovat. V období říje se jelení samci ozývají hlasitým troubením, v případě jelenů sibiřských z ostravské zoo ale spíš silným pískavým zvukem, což je jedním z rozlišovacích znaků mezi jelenem evropským a jelenem sibiřským.

VÝSTAVY A EXPOZICE:

Dekadenci v českém výtvarném umění přelomu 19. a 20. století představuje výstava V barvách chorobných, kterou najdete v pražském Obecním domě. Název odkazuje na prameny dekadence, které jsou podle autorů ve splynutí zdánlivého protikladu chorobnosti těla a vypjatosti ducha. Vedle autorů a děl tradičně s dekadencí spojovaných výstava nabízí i překvapení v podobě umělců, jejichž tvorba zdánlivě neměla s dekadencí nic společného.

Význam vzájemných slezsko-českých vztahů pro vývoj výtvarného umění mezi 14. a 18. stoletím připomíná výstava Slezsko, perla v české koruně, která je přístupná ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Expozice zahrnuje čtyři stovky malířských a sochařských děl, kreseb, grafiky, iluminovaných rukopisů a ukázek uměleckého řemesla. Jejich výběr se soustřeďuje na tři epochy rozkvětu vzájemných vztahů - období vrcholné gotiky, manýrismu a baroka.

Galerie Jaroslava Fragnera, která se specializuje na prezentaci architektury, pokračuje v představování mladých zahraničních tvůrců a ateliérů. Tentokrát návštěvníkům přiblíží kodaňskou architektonickou kancelář Bjarke Ingels Group - B.I.G.

Vánoční ozdoby se zřídka vystavují v muzeích jako samostatné exponáty. Jejich historie není tak dlouhá, lze je sledovat posledních sto padesát let. První přírodní ozdoby, kterými byly ořechy nebo jablka, záhy vystřídaly pekařské výrobky z marcipánu nebo tragantu. Středočeské muzeum v Roztokách ve spolupráci se sběratelkou Alicí Zemanovou shromáždilo kolekci historických vánočních ozdob z muzejních a soukromých sbírek. Výstava se jmenuje Jednou v roce na Vánoce.

Vlastivědné muzeum v Olomouci zahájí v pátek výstavu Skleněná inspirace, která navozuje atmosféru blížících se Vánoc. Představí na ní skleněné vánoční ozdoby od českých a moravských výrobců, kteří patří ke světové špičce v oboru. Diváci ale budou moci nahlédnout například i do světnice domácího skláře z Krkonoš.

Vzácný deskový betlém s figurínami v životní velikosti od turnovského malíře Michala Bělohlávka vystavuje po dlouhých letech Muzeum Českého ráje v Turnově. Pokud se tam vypravíte, uvidíte betlémy z Krkonoš, Králicka, Valašska a mnoha dalších míst.

Betlémy ze Slovenska vystavuje Vlastivědné muzeum v Šumperku. Zapůjčilo si je z Hornonitrianského muzea v Prievidzi a cílem výstavy je představit vánoční tradice u východních sousedů. Výstava zahrnuje několik druhů betlémů, slovenských jasličiek, které představují osobitý druh zobrazení křesťanské legendy o narození Ježíše Krista v slovenské lidové tradici. K nejzajímavějším exponátům patří například podmalby na skle s tematikou narození Krista nebo miniaturní cínový betlém ve skořápce.

Obdivovat krásu sukulentů a kaktusů můžete v Botanické zahradě v pražské Troji. Prostřednictvím informačních panelů a fotografií z expedic ve štole skleníku Fata Morgana nahlédnete do jejich života a přesvědčíte se o jejich někdy malinko podivné kráse: vítězné snímky amatérské soutěže "O nejbizarnější sukulent" možná mnohé dopoví... Po celou dobu výstavy je pro zájemce o pěstování připraven prodej rostlin i poradenská služba u prodejců.

Kůže slona nebo vejce pštrosa Emu - tak právě tyhle exponáty a mnohé jiné najdete v českolipské knihovně. Tvoří součást hmatové sbírky, která je určená jak pro nevidomé a zrakově postižené, tak pro lidi se zdravýma očima. Ti si navíc mohou pomocí speciálních brýlí zažít, jaké to je, nevidět nebo mít zrakové postižení.

Děti i jejich rodiče budou moci od pátku ve Vlastivědném muzeu v Olomouci nahlédnout do pohádky. Výstava nazvaná Z pohádky do pohádky je věnována nejkrásnějším pohádkám z pera Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena. Výstava představuje především pohádkové knížky s ilustracemi předních českých umělců. Doplňují je školní obrazy a loutky a kulisy loutkových divadel.

Výstavu o koněspřežní železnici si můžete prohlédnout v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Expozice ukazuje, v jakém stavu jsou v Česku a v Rakousku památky koněspřežky a které aktivity se zabývají revitalizací této slavné železnice, která v 19. století spojovala České Budějovice a Linec.

Chudobu a bídu lidí žijících pod Pamírem zachycují fotografie Lukáše Hrdličky a Pavla Svobody na výstavě ve Vodní Tvrzi v Jeseníku. Fotografům se podařilo dostat do míst v Tádžikistánu, kam se nikdo po rozpadu Sovětského svazu nedostal.

Pocta veteránům - tak se jmenuje výstava, kterou najdete v Arnoldinovském domě na Masarykově náměstí v Brandýse nad Labem. Expozice se bude líbit určitě všem klukům a pánům, protože v ní najdete historické zbraně, vojenský materiál a sál věnovaný českým misím v zahraničí je plný uniforem a vojenských doplňků.

Zajímává vás, jakých hříchů se dopouštěli naši předci. Pokud ano, tak si nenechte ujít výstavu Kutná Hora - město neřesti. Šanci máte už jen do konce listopadu v kutnohorském Kamenném domě.

Už jen do neděle máte možnost navštívit výstavu děl známého malíře Otakara Kubína na brněnském hradě Špilberk. Otakar Kubín (1883-1969) byl jedním z významných představitelů české moderny z počátku 20. století.

Netradiční výstava, která není sestavena ze sbírkových předmětů z depozitářů, ale z pohyblivých i statických speciálně vyrobených modelů draků a rytířů, začala v Západočeském muzeu v Plzni. Expozice Rytíři a draci nabízí dospělým i dětem pohled na ztvárnění některých situací z pohádek, pohyblivé modely, zvukové efekty a kino s trojrozměrnou projekcí. Návštěvníci, kteří do výstavní části vstoupí padacím mostem, uvidí obřího zakletého rytíře a kousek od něj středověkou hostinu s rytíři. Zmohla je nadmíra vína, a proto s chrápáním pospávají kolem stolu nebo pod ním. V další síni je šestimetrový pohyblivý drak s roztaženými křídly a vyceněnými zuby. Proti němu se připravuje do boje statečný rytíř v brnění na válečném koni. Po cestě hustou mlhou kolem skalního vodopádu a strašidelným lesem uvidí návštěvníci rytíře, který se právě chystá políbit princeznu zakletou do obří ošklivé žáby.

Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela výstavu obrazů a kreseb malíře, spisovatele a dramatika Emila Artura Pittermanna - Longena. Výstava pěti desítek děl se koná u příležitosti 70. výročí úmrtí umělce. Longen se malování věnoval především, když odpočíval od divadla, někdy také používal svá díla k placení dluhů, takže vystopovat jeho obrazy bylo poměrně složité.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci obohatilo stálou expozici o nové skvosty sakrálního umění. Nové exponáty jsou hned na třech místech - v Obrazárně, Neptunově sále a kapli svaté Barbory. Patří k nim obrazy i liturgické předměty. Novinkou je například barokní obraz Ecce homo, který vznikl po roce 1660. Jeho autorkou je představitelka boloňské malířské školy Elisabeta Sirani.

Město Štramberk zve na výstavu betlémů nazvanou Štramberské Vánoce. Vernisáž má v neděli v 15 hodin v Muzeu Zdeňka Buriana. Vystoupí na ní hudební skupina Ogaři a zahraje koledy ze Štramberka a blízkého okolí.

Valašskomeziříčské muzeum v zámku Kinských vystavuje historické ruční zbraně z 15. až 20. století. Návštěvníci si prohlédnou chladné, střelné i kombinované zbraně. Exponáty jsou vystaveny v jednotlivých částech podle způsobu jejich historického využití a poslání. Ve větších celcích lidé zhlédnou například zbraně sportovní a civilní, lovecké i vojenské. Převážná většina exponátů je evropského původu, v menším zastoupení jsou zde i zbraně exotické.

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.

autor: nah