Tipy na víkend

30. červen 2006

Na velkolepou rekonstrukci bitvy u Chlumu, na návštěvu unikátní umělé jeskyně v Lednici, na hrad Rabí, kde se otevře včelnice, nebo na hornickou pouť do Příbrami - tam všude vás zvou naše Tipy na víkend. Tipů pro vás máme pochopitelně mnohem víc, stačí jen se začíst a něco si vybrat. Pěkný víkend!

V pátek začíná 41. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Do 8. července uvede přes 230 celovečerních hraných a dokumentárních filmů, z nich 15 ve světové a 39 v mezinárodní či evropské premiéře. Maraton projekcí zahájí světová premiéra filmu Čas předního korejského režiséra Kim Ki-duka za jeho osobní účasti. Křišťálový globus za mimořádný přínos světovému filmu převezme na tomto večeru herec a režisér Andy Garcia.

Příznivci nejrůznějších žánrů populární hudby budou mít možnost vybírat si po celou dobu prázdnin z bohaté nabídky hudebních festivalů pod širým nebem. Jako první mohou být stejně jako v minulých letech uspokojeni drsní punkeři. Právě jim bude už v poslední školní den určen Punkfest v areálu klubu Modrá Vopice v pražských Vysočanech. Jeho organizátoři letos přišli s novinkou. Neúspěšní studenti a žáci, kteří budou mít na právě získaném vysvědčení pětku, dostanou jako "náplast" nabídku volného vstupu. Ve stejný den se do litoměřického letního kina začnou sjíždět příznivci alternativní hudby. Až do 2. července tam potrvá hudební festival Litoměřický kořen. Ve stejném termínu se v nedalekém Žizníkově u České Lípy uskuteční přehlídka Reggae Ethnic Session, na které každoročně vystupují kapely hrající styly reggae a ska.

V pátek začne na Plzeňsku první velký letní hudební festival pod širým nebem. Na čtvrtý Basinfire fest do Spáleného Poříčí přijede 89 skupin. K největším hvězdám, jež zahrají na pětatřicetimetrovém pódiu, bude patřit legendární německá heavymetalová zpěvačka Doro Pesch, švédští Clawfinger a němečtí metaloví BrainStorm a Holy Moses. Hudební událost vypukne v pátek ve 12 hodin. V sobotu se začátek posune na 10 hodin.

Vystoupení souboru United Flavour, složeného z mladých hudebníků ze Španělska, Pobřeží slonoviny, Česka a Slovenska, by mělo být podle organizátorů jedním z největších taháků připravovaného festivalu etnické hudby Třebíčský zvonek. Dvoudenní přehlídka se uskuteční v pátek a v sobotu na nádvoří třebíčského zámku. Kolorit etnického festivalu dotvoří tradiční stánky s vonnými tyčinkami a oleji nebo čajovna s léčivými čaji a exotickým kořením.

Vzpomínkové akce ke 140. výročí bitvy u Hradce Králové začnou v pátek v 16 hodin ukázkou dobového ležení na Velkém náměstí v Hradci Králové. V sobotu tam bude k vidění příjezd císařské rodiny a rakouského jezdectva a také bitevní ukázka. Hlavní program ale vypukne v neděli ve 14 hodin na Chlumu.

Na 120 krajkářek vystaví svá díla na mezinárodní výstavě krajek, která začne v pátek odpoledne v Městském klubu Sokolovna ve Vamberku. Výstava je součástí desátého ročníku mezinárodního setkání krajkářek, které skončí v neděli. Součástí akce budou módní přehlídky a semináře, ve sportovní hale se od pátku do neděle uskuteční výstava třetího ročníku bienále české krajky.

V Dřevěném městečku ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm se o víkendu sjedou z celé České republiky lidé, kteří ovládají starou rukodělnou výrobu předávanou z generace na generaci a byli oceněni ministrem kultury titulem "Nositel tradice lidové kultury". Předvádět budou dovednosti z oblasti řezbářství, zpracování kovu, modrotiskařství, tkalcovství,košikářství, výšivkářství, metlářství a dalších oborů. Uvidíte zpracování dřeva, chorošů, proutí, ovčí vlny a také staré textilní techniky i lidové řezbářské práce.

A teď se vypravíme na hrad Rabí. Ten proslul jako nejrozsáhlejší česká zřícenina, ale i jako místo, kde v roce 1421 přišel husitský hejtman Jan Žižka o druhé oko. Rabí také patří k nejnavštěvovanějším památkám v Plzeňském kraji a můžete si tam vybrat ze dvou návštěvnických okruhů - Věže a Paláce. Letošní novinkou bude nová včelí expozice umístěná v dosud nevyužívaném a nepřístupném hradním příkopu. Tam se dozvíte více o životě včelstev i včelích produktech. Včelnice se otevře v sobotu ve 13 hodin.

Konec školního roku a začátek prázdnin bude patřit Velkým jezdeckým dnům, které v sobotu najdete v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Dopolední program od 9.30 hod. bude patřit chovatelským ukázkám na nádvoří hřebčína, hlavní program začíná ve 13.00 hodin na závodišti. Jezdecké dny se ponesou v tradičním duchu hřebčínských ukázek, takže se diváci mohou těšit na pestré ukázky zápřeží, uherskou poštu, čtverylku, čikoše a předvedení stáda ve volnosti, pushbal, ukázky práce na dlouhé otěži, na barokní ježdění, akční ukázky jízdních policií a zlatým hřebem budou vícespřeží starokladrubských koní.

Soutěž o nejlepšího tanečníka v mužském sólovém tanci odzemku zpestří mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec. Přehlídku ve Vsetíně můžete navštívit o tomto víkendu. Soutěž má dvě kola. Tanečníci soutěží ve dvou kategoriích: s obuškem, kterému se na Moravě a na Slovensku říká valaška, nebo bez něj. Odzemek patří mezi mužské lidové zbojnické tance. Zpestřením bude především přehlídka africké kultury v podání souboru z Konga a Pobřeží slonoviny. Pozvání přijali i umělci z Kolumbie. Součástí festivalu bude valašský jarmark s prodejem výrobků lidových umělců. Festival, který se koná jednou za dva roky, potrvá do neděle.

Pokud si rádi poslechnete klasickou hudbu, určitě byste v sobotu večer neměli vynechat návštěvu Kutné Hory. V 21 hodin vyvrcholí na nádvoří tamního Vlašského dvora 10. ročník Operního týdne. Na programu bude operní představení Faust a Markétka.

S ojedinělou sbírkou lilií, která je pravděpodobně největší v Česku se mohou o víkendu seznámit návštěvníci pražské botanické zahrady v Troji. V sobotu tam začíná dvoudenní výstava lilií. K vidění bude na 200 kultivarů, tedy uměle vyšlechtěných druhů této pohledné a vznešené květiny. Na volném prostranství zahrady kvete v těchto dnech kolem dvou tisíc lilií. Během výstavy se každý den v 10:00, 13:00 a 16:00 mohou zájemci nechat provést sbírkou s odborným výkladem.

Zkuste ve Špindlerově Mlýně navštívit novinku - "Opičí park". A zkuste si, jestli jste podobně šikovní a obratní jako opice. V "Monkey parku" postupně zdoláváte až 31 překážek zavěšených na lanech mezi stromy ve výšce 3 - 7 metrů. Park nabízí tři různě dlouhé trasy - od 300 do 430 metrů. Jejich zdolání trvá zhruba hodinu. Pak můžete ve speciální sedačce sjet na lanovém přívěsu po některé z osmi lanových skluzavek. Než vás v parku na něco pustí, pořádně vás proškolí. Děti menší než 140 centimetrů mohou trénovat obratnost v dětském lanovém parčíku.

Opravovaná budova kulturního a společenského centra Střelnice v Táboře se v sobotu otevře veřejnosti. Budete tak moci nahlédnout do novorenesančního objektu, který desetiletí chátral. Byly obnoveny původní štuky, malby, podlahy i obklady. Město nechalo vyrobit i lustr, který je podobný tomu, který tam byl původně.

První červencový den otevře zrekonstruovaný zámek v Mníšku pod Brdy vůbec poprvé ve své historii brány široké veřejnosti. V prvním patře zámku si budou moci návštěvníci prohlédnout stálou expozici, která se bude věnovat životu drobné šlechty v období první republiky. Návštěvníci vstoupí do osmi pokojů, jídelny, knihovny, vstupního schodiště a kaple sv. Serváce. Slavnostní zahájení se také ponese v prvorepublikovém duchu. Jeho součástí bude mimo jiné příjezd kolony historických vozidel nebo koncert swingového kvarteta Sestry Havelkovy. Diváci také budou moci zhlédnout přehlídku prvorepublikové módy a kabaretní skeče skupiny Třehusk.

Plná improvizací bude liberecká open air muzikálu Donaha!, kterou herci sehrají 1. července v libereckých Lidových sadech. Cílem představení je přilákat nové diváky, kteří do kamenného divadla dosud nenašli cestu. Podívanou i na lidové umění z Afriky nabídne folklorního festivalu Vsetínský krpec. Pozvání totiž kromě jiných přijaly umělecké soubory z Konga a Pobřeží slonoviny. Festival začíná 29. června a během čtyř dnů se návštěvníkům Vsetína představí soubory například ze Slovenska, Ruska, Srbska, Itálie nebo Venezuely a Kolumbie. Chybět nebudou ani domácí soubory. Součástí festivalu je i soutěž v sólovém mužském tanci odzemek nebo jarmark lidových výrobců a řemesel.

Ochotníci ze zlínského Divadla Hroch&Pásovec a jiná zvířata připravili na letošní léto přehlídku nazvanou Zámecké divadelní léto s komediemi H&P. Divákům předvedou na otevřeném nádvoří rekonstruovaného zlínského zámku šest svých autorských her. První představení je naplánováno na sobotu. Skupina divadelních nadšenců se ve svých humorných hrách nechává inspirovat zlínskými pověstmi, zvykoslovím a tradicemi.

Památkáři zpřístupní v sobotu pod zámkem v Lednici na Břeclavsku ojedinělou umělou jeskyni - takzvanou grottu. Vznikne v ní čtvrtý prohlídkový okruh zámku. Bude věnován milovníkům podzemí a dětem. Jeskyně se stane domovem strašidel a jeden ze sálů v podzemí bude představovat dokonce samotné peklo. Grotty si začala šlechta na svých sídlech budovat již před staletími. Jsou buď pod zámky, jako je tomu v Lednici, anebo v zámeckých parcích. V parných létech v nich hledala útočiště před teplem.

Od začátku prázdnin se do Pardubic po letech opět vrací letní kino. Najdete ho v Tyršových sadech v centru města a jmenuje se Pernštejn. Promítat se budou hlavně filmové hity několika posledních sezon. Začíná se v sobotu a vstupné bude zdarma.

Pojeďte si v neděli zahrát minigolf do Píště. Pojede se na kolech po cyklostezkách v mikroregionech Matice slezské a Hlučínska. Vyjíždí se v 10 hodin od Informačního centra v Kravařích. Vyznavače pohodové cykloturistiky čeká příjemně proměnlivá tvář hlučínské pahorkatiny. Pojede se po proudu řeky Opavy. V hlučínské příhraniční obci Píšť si pak můžete odpočinou při hře minigolfu.

Sedm setkání s divadlem nabídne o prázdninových sobotách Liberečanům tamní radnice. Přehlídka začne v neděli a potrvá do konce srpna. Festival zahájí pohádka Alibaba a čtyřicet loupežníků v podání Naivního divadla.

Logo

V neděli můžete do Příbrami zamířit na hornickou Prokopskou pouť. Ta je tradičně největší hornickou slávou u nás a sjíždějí se na ni havířské spolky z celé republiky. Jednou z největších atrakcí je tzv. hornická paráda tedy krojovaný průvod městem. Tradicí je i to, že Hornické muzeum v rámci poutě otevírá nějakou novou expozici. Budete si moci například prohlédnout důlní prostory z 15. a 16. století.

Občanské sdružení Divadlo pořádá v neděli na náměstí v Novém hrádku řemeslnické trhy, na kterých předvedou svůj um vybraní řemeslníci z České republiky. Kováři, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, tkadleny, šperkáři a desítky dalších řemeslníků zapojí do tvůrčí práce i děti, které se na ně přijdou podívat. Dospělí si budou moci kupit ručně vyrobené zboží a ochutnávat medovinu nebo rožněné sele.

VÝSTAVY:

Obecní dům v Praze vystavuje kresby sochaře Otty Gutfreunda. Gutfreundova díla "na papíře" tvoří společně s deníkovými záznamy a vlastními teoretickými úvahami pozoruhodný protějšek k jeho sochařskému dílu. Jde převážně o studie postav. Gutfreundovy kresby představují jeden z nejvýznamnějších celků ve sbírce kreseb a grafik 20. století. Většina z nich pochází ze sochařovy pozůstalosti.

Síň pod Plečnikovým schodištěm v Jižních zahradách Pražského hradu se po šesti letech otevřela veřejnosti. Do 29. října je tam instalována výstava abstraktních soch a objektů Jindřicha Zeithammla a jeho někdejší žačky Moniky Immrové. Kolekce nese název Dialogy.

Pražská Galerie J. Fragnera představí fotografie rakouského fotografa architektury Geralda Zugmanna, které jsou výsledkem jeho dlouhodobé spolupráce s vídeňským architektonickým ateliérem COOP Himmlb(l)au. Téměř čtyři desítky velkoplošných fotografií zachycují architektonické modely o velikosti několika desítek centimetrů a proměňují je ve vizuální projekty.

Náprstkovo muzeum představuje stavby dvou významných předkolumbovských kultur, Mayů a Inků, tak jak je vyfotografoval v loňském roce orientalista Edgar Knobloch. Na snímcích návštěvníci uvidí pozoruhodnou monumentální architekturu mayské civilizace z Mexika a Guatemaly a stejně slavné stavební památky předkolumbovského Peru.

K nadcházejícím osmdesátým narozeninám dostal výrazný solitér českého výtvarného umění, výtvarník Pavel Brázda, dárek v podobě výstavy v Národní galerii v Praze. Retrospektivní přehlídka, kterou můžete navštívit ve Veletržním paláci, zahrnuje jeho práce od 40. let do současnosti. Shlédnout tam můžete i výstavu sochaře Zdeňka Šimka (1927 až 1970). Autor patří k významným představitelům českého poválečného sochařství; jeho předčasná smrt a nepřízeň minulého režimu však způsobily to, že je dnes jeho dílo méně známé.

Skvostný pohár z profesionálního mistrovství Francie, fotografie ze zápasů se slavným Američanem Billem Tildenem nebo bronzové sošky kohoutů za účast ve finále amerického mistrovství mohou vidět tenisoví fanoušci v Panteonu Národního muzea v Praze. Tyto a další trofeje, medaile a předměty připomínají umění tenisové legendy Karla Koželuha.

Výstava převážně písemných dokumentů T. G. Masaryk a Hilsneriáda začala v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech na Rakovnicku. Dominantou expozice je velká dřevěná trafika s dobovým tiskem zabývajícím se vraždou, která v roce 1899 vyvolala velký zájem veřejnosti.

Cestovatelskou vášeň Járy Cimrmana a fenomén jindřichohradecké úzkokolejné železnice propojily dvě výstavy v jindřichohradeckém Zámeckém mlýně. Jedna připomíná 40 let Divadla Járy Cimrmana, druhá 100. výročí unikátní trati z Jindřichova Hradce do Obrataně. Pojítkem mezi oběma výstavami je technika a doba sklonku rakousko-uherské monarchie. Cimrman je připomenut hlavně jako světoběžník a vynálezce, úzkokolejku představují fotografie a různé železniční relikvie.

Brněnský etnografický ústav připravil výstavu, která připomene historii zpracování mléka. Seznámí návštěvníky s tím, jak se choval dobytek a získávalo mléko od 19. století až po současnost. Netradiční výstavu nazvanou A ta kráva mléko dává si mohou zájemci v Paláci šlechtičen prohlédnout až do konce září. Díky speciálnímu modelu vemene naplněného vodou si můžete vyzkoušet dojení v praxi.

Brněnský muzejní pavilon Anthropos s archeologickou expozicí, které dominuje pravěký mamut v životní velikosti, se po třech letech opět otevírá veřejnosti. Nová expozice reaguje na poslední vědecké objevy i nové interpretace starších nálezů. Pro děti, ale i mnohé dospělé bude zřejmě nejlákavější model 3,5 metru vysokého vycpaného mamuta a jeho mláděte. Dvojice je nově zasazena do prostředí připomínajícího pravěkou tundru. Novinkou je také rekonstrukce pravěkých obydlí oživená figurami v replikách dobových oděvů. Návštěvníci se tak setkají například se šamanem nebo štípači při výrobě nástrojů. Stanou se svědky rituálního ukládání kosterních pozůstatků předků.

Zámecké zahrady a parky v Jihomoravském, Zlínském kraji a na Vysočině představuje prostřednictvím fotografií, plánů a různých map výstava v sídle brněnského památkového ústavu. Příchozí se na ní seznámí i s okolím zámků v Lednici, Valticích a v Kroměříži, které jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví Unesco.

Do barokních historických budov zámku v Lysicích se stěhuje prestižní výstava "Námořní deník hraběte Dubského". Od soboty si na zámku můžete prohlédnout výběr unikátní kolekce fotografií, pocházejících ze 70. let 19. století, společně s uměleckými předměty dálného východu. V sobotu od 16 hodin navíc budete moci shlédnout na vnitřním nádvoří "Malé divadlo Kjógenu" s ukázkou tradiční japonské frašky kjógen, jejíž kořeny sahají až do 14. století. Tento žánr byl společně s japonským divadlem Nó prohlášen organizací UNESCO za světové kulturní dědictví.

Stovky kreslených vtipů s politickou tematikou, komiksy včetně Zeleného Raoula známého z časopisu Reflex, ale i plakátovou tvorbu nabízí zájemcům výstava kreslíře Štěpána Mareše v jihlavském Domě Gustava Mahlera. Řadu návštěvníků zvyklých na Marešovu drobnou tvorbu možná překvapí i jeho oleje na plátně.

Výstavu věnovanou nejoblíbenějším českým večerníčkům si můžete v současnosti prohlédnout v Západočeském muzeu v Plzni. Výstava nazvaná "Krtek slaví padesátiny" je určená všem, kdo si na své oblíbené pohádkové hrdiny chtějí doslova sáhnout a pohrát si s nimi. Výstava bude v Západočeském muzeu v Plzni k vidění do 27. srpna.

S židovskými zvyky a tradicemi se můžete seznámit v bývalé synagoze v Lipníku nad Bečvou. Expozice představuje také historii Židů v Čechách a na Moravě včetně rukopisů a památek z Židovského muzea v Praze. Dozvíte se, co je judaismus, jak vypadá židovský kalendář a seznámíte se s jednotlivými nejvýznamnějšími svátky a hlavními událostmi životního cyklu. Součástí každého panelu je vysvětlující text a téměř 20 vyobrazení nejzajímavějších kultových předmětů, rukopisů a památek. Druhá část výstavy, která bude mapovat historii Židů, poskytne zájemcům hlubší pohled na jednotlivá témata židovského života a historie, jako jsou samospráva, židovská sídliště, tradiční kultura a školství nebo antisemitismus a diskriminace Židů. Výstava v lipnické synagoze, která je běžně nepřístupná, se koná při příležitosti celoročního projektu s celostátní působností nazvaného Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze.

Do díla mezinárodně uznávané naivní malířky Natálie Maslikovové-Schmidtové dává nahlédnout výstava Já su stěhovavý pták, kterou připravilo Muzeum moderního umění v Olomouci. Je vůbec prvním pokusem o retrospektivní pohled na tvorbu této nevšední autorky, která se výtvarnému umění začala věnovat až v 50 letech.

Výstava o historii česko-bavorské části Šumavy, která unikátním způsobem kombinuje asi 50 dobových fotografií s ukázkami literárních děl, začala dnes v českobudějovickém domě U Beránka. Dosud neznámé snímky Šumavy z počátku minulého století, jejichž autor Josef Seidel bývá označován za kronikáře Šumavy, jsou doplněny básněmi a prózou lidí, kteří v této oblasti žili.

Dosud zřejmě největší kolekci vydání proslulé básně Máj Karla Hynka Máchy představuje výstava v muzeu na zámku v Bělé pod Bezdězem. Kolekce ze soukromé sbírky ukáže 230 různých vydání, z nichž nejstarší pochází z poloviny 19. století. Nová expozice představuje dosud zřejmě nejrozsáhlejší veřejně vystavenou kolekci vydání Máje. Výstava je doplněna základními údaji o autorovi kolekce i několika ilustracemi ke sbírce.

Unikátní výstavu Poklady francouzského středověkého umění v českých a moravských sbírkách pořádanou olomouckým Arcidiecézním muzeem rozšířilo šest vzácných středověkých rukopisů. Expozice, která je prvním výstavním projektem nově otevřeného muzea, potrvá do konce července. Vystaven je například naprosto výjimečný pergamenový sakramentář, tedy sbírka mešních liturgických textů, z karolinské doby.

Secesní šperky a sklo vystavuje v Rubensově sále slavkovského zámku Jarmila Mucha Plocková, vnučka Alfonse Muchy. Prodejní výstava nabízí na čtyři desítky ozdobných předmětů od prstenů, přes náušnice, brože a náramky až po náhrdelníky. Zájemci si je mohou prohlédnout i zakoupit až do 30. července. Cena jednotlivých uměleckých předmětů se pohybuje od 1000 do 20.000 korun.

Lidské tělo zpracované různými výtvarnými technikami bude námětem výstavy Figurama 2006, kterou bude o prázdninách hostit severomoravská metropole. Na výstavě Figurama 2006 představí své výtvarné práce studenti a pedagogové osmi evropských vysokých škol. Vedle srovnání úrovně několika evropských vysokých škol expozice podle Golové nabídne i pestrou prezentaci současných výtvarných prostředků a témat. Své práce ukážou Ostravanům vysoké školy z České republiky, Německa, Rakouska a Slovenska.

Muzeum Kroměřížska vystavuje historické zbraně. Na návštěvníky čekají zbraně od doby husitské - řemdichy a sudlice z 15. století, či samopaly a kulomety z druhé světové války. Exponáty pocházejí z muzeí Zlínského kraje. Výstava nazvaná Když řinčí zbraně potrvá do září.

Pohled do dějin Českolipska, ale i do způsobu života a nálad tamních lidí na přelomu 19. a 20. století nabízí výstava historických fotografických portrétů, kterou otevřelo Vlastivědné muzeum v České Lípě. Na fotografiích je například Elias Palme, který postavil v roce 1905 v Kamenickém Šenově továrnu na výrobu lustrů a vyrobil v ní pro hotel v New Yorku největší lustr na světě.

Výstavu unikátních fotografií nazvanou "Předválečná Šumava" můžete navštívit v Galerii Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Kolekce snímků staré Šumavy pochází ze sbírky publicisty Zdeňka Roučka. Mezi nejatraktivnější fotografie patří ty, na kterých je zachycen obyčejný život na Šumavě. Např. polní a lesní práce, zpracovávání dřeva, plavení dříví a voroplavba, život na horských statcích, lidové poutě a procesí.

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.

autor: nah